Dal Darı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan İpek.s
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Dal Darı Nedir?​

Tohum taneleri diğer darılara göre daha ufak olan dal darı, evcil kuş sahiplenenler için önemli bir besindir. Ekonomik değeri yüksektir. Şekil itibari ile dala benzeyen bir tohum çeşidi ve kuş yemidir. Kuş yemlerinin bir dal çevresinde toplanmış hâli de diyebiliriz, dal darı nedir sorusunu yanıtlamak için.

IMG_20221027_005345.jpg

Ödül atıştırmalığı olarak çok fazla kullanılır. Deneyim kuş sahipleri, dal darıyı kuşların çok sevdiğini bilirler. Bu nedenle konuşma eğitimi ve en çok da ele alıştırma eğitiminde dal darı kullanırlar. Sonuç da başarılı olur. Özellikle muhabbet kuşları gibi obur canlılar için beslenme önemlidir. Bunun için eğitimde besin kullanımı kuşların daha kolay alışmasını ve konuşmasını sağlar.

IMG_20221027_005407.jpg

Dal darı kafes içerisinde haftada en fazla üç kez yer almalıdır. Beslenmelerinin büyük kısmını yem tüketimi ile sağlamalılar. Bu nedenle sürekli asılı durması, sağlıkları açısından iyi değildir. Faydalarından en etkili şekilde kazanım sağlamak için ne kadar tükettiklerini gözlemek gerekmektedir. Çünkü dal darı yemek alt kısma inip yem temizleyip yemekten çok daha kolaydır. Bu nedenle kuşlar ve özellikle muhabbet kuşları tembelliğe alışır. Obez de olabilirler.

Kuşlar için Dal darının Faydaları Nelerdir?​

Dal darı yiyen kuşlar, kendilerini doğal yaşam alanlarında olarak hissedebilir. Çünkü doğada yedikleri besinler ağaçlara asılıdır. Kafeste asılı duran dal darı stres atmalarını ve keyiflenmelerini sağlar.
Kafes içerisinde yer alan atıştırmalıklar kuşların ortama daha çabuk alışmasına katkı sunar. Bu nedenle dal darının sadece fiziksel faydaları olduğunu söylemek mümkün değil. Psikolojik faydaları da odlukça fazladır.
İştahsızlık yaşayan kuşların iştahlarını kabarttığı için zayıflamalarını önler.
Hasta olan kuşların kolay beslenmesini sağlar. Hâlsiz kuşlar yemliğe inip kafasını içine sokarak beslenmekte zorluk yaşayabilir. Önlerinde asılı duran tohumları kolayca yerler. Böylece daha çabuk iyileşirler.
İshal, kuşlar için ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden ishal sorunu yaşayan kuşlara “ek besin” niteliğinde sunulurlar. Ancak sadece dal darı ile beslenmemeliler. Vitamin almaları da gerekir.
Tüy değişimi dönemlerinde kuşlar hâlsiz ve keyifsiz olurlar. Ayrıca stresli ve iştahsız olmaları sahiplerinin endişelenmesine neden olur. Keyiflerini arttırmak, enerji depolamalarını sağlamak için dal darı tüketirler. Kuşlar için dal darının faydaları nelerdir, diye soranlar için henüz listemizin sona ermediğini belirtmek isteriz.
Dal darı tür olarak çok fazla olduğu için besin değerlerini net olarak belirtmek ne kadar doğru bilemiyoruz. Ancak genel olarak satılan dal darı besin değerleri şöyledir;

IMG_20221027_005534.jpg

%10-12 oranında protein
%55-60 oranında karbonhidrat
%3-5 oranında yağ
%1.5 selülöz içerirler.
Kuşlarının yemlerine ilave olarak doğal takviye yapmak ve neşelerini arttırmak isteyenler için dal darı faydaları için küçük bir liste hazırladık. işte dal darı faydaları…

IMG_20221027_005500.jpg

Kuşların ishal hastalığını kolayca atlatmalarına destek verir.
Yemleri kabuğundan ayırmayı henüz başaramayan yavru kuşların beslenmesine büyük yarar sağlar.
Dalında bir besin olduğu için kuşların keyiflerinin artmasını sağlar.
Kuşlara verilen eğitimlerin kolaylaşmasını sağlar.
Zayıf kuşların kilo almalarına destek olur.
Yumurtlama ve üreme döneminde olan kuşların vitamin almalarına yardımcı olur.
Kuşların karbonhidrat ve protein ihtiyaçlarının bir kısmını karşılar.
Kuşların ortama alışmalarına katkı sağlar.

IMG_20221027_005445.jpg

Dal darının zararları varmı?​

Dal darı, temel besin olarak verilirse kuşlara zarar verebilir. Fazla kilo almalarına neden olur. Böylece obez olabilirler. Kuşların büyük bir kısmı oburdur. Bu nedenle haftada iki ya da en fazla üç kez ve kısa süreli olarak kafeslerine asılmalıdır. Aksi takdirde kuşlar, dal darı yemek dışında başka bir şey istemeyebilir. Ayrıca tembelleşebilirler.

dal darı son yılların gözdesi ülkemizde. Ancak vazgeçilmez bir ürün değil bence. Hele ki ülkemizde ki fiyatlarını gördükçe alınmasa da yapılabilecekler listesinde bir ürün.
Konu güzel olmuş hocam, ellerinize sağlık. Keşke büyük tarlası olan bir forum sakini dikip pazarlasa da bizler de ondan alsak :)

dal darı son yılların gözdesi ülkemizde. Ancak vazgeçilmez bir ürün değil bence. Hele ki ülkemizde ki fiyatlarını gördükçe alınmasa da yapılabilecekler listesinde bir ürün.
Konu güzel olmuş hocam, ellerinize sağlık. Keşke büyük tarlası olan bir forum sakini dikip pazarlasa da bizler de ondan alsak
Ne güzel olurdu hocam diğer fromda bir üye kırsal bölgede yaşıyormuş
Komşusunun daldari tarlası varmış .
Gir topla istediğin kadar deyince üye ellerim catlayana Kadar topladım demişti görselini de paylaşmıştı 😄 ozenmedim desem yalan olur

Ben darı tanesini toprağa az ektim 😬 Maydanoz gibi bişey çıktı sonra sulamayı unuttum kaldı kurudu. Sabah akşam su verilmesi gerekiyormuş.

Ben darı tanesini toprağa az ektim 😬 Maydanoz gibi bişey çıktı sonra sulamayı unuttum kaldı kurudu. Sabah akşam su verilmesi gerekiyormuş.
Bende bu sene ekmek istiyorum.
Umarım yapabilirim site önünde güneş gören çok güzel Toprak alan var oraya da ekebilirdim ama yaşadığım semtte 3 çeşit karga var güvercinler de aynı şekilde diğer kanatlılarla düşman olmak istemiyorum ☺️

Ne kadar büyük saksı olursa o kadar iyi oluyomuş. Ben normal küçük defter boyunda saksıya yapmıştım. Tabi sulamayı unutunca kurudu.
3 4 ayda anca oluyomuş zaten şimdiden başla 😬

Harika bir konu olmuş emeğine sağlık @İpek.s Aslında bir konuda da dal darı üreticilerini toplamak iyi olur.. Facebookta, instagramda falan satan üreticiler var.. Hasat zamanı taze taze almak en güzeli...

Burdan duyuru yapalım hocam belli mi olur belki bir üretici karşımıza çıkıverir ☺️
Harika bir konu olmuş emeğine sağlık @İpek.s Aslında bir konuda da dal darı üreticilerini toplamak iyi olur.. Facebookta, instagramda falan satan üreticiler var.. Hasat zamanı taze taze almak en güzeli...