Dalin 💛

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Dalin
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba ismim kübra, kuş serüvenim 18 eylül 2021 yılında canım kızım Dalin'i sahiplenmekle başladı. Petshopta bir çok renk ve desene sahip çok güzel kuşlar olsada ,sarı civcivi andıran kuşumu gördüğümde rengine ve tatlılığına bayılıp kuşumu sahiplendim. İsmi hep özel olsun istedim birçok isim denedim; güneş, twety, sarışın,limon. Ama hiç biri içime sinmedi. Dalin reklamını kuşum aşırı seviyordu, hep ötüyordu. Tam kendisine yakışan farklı bir isim bulmuş olduk.
IMG_20230410_161259_562.jpg
FotoGrid_20230410_192159031.jpg

Uyurken kabardığında tam bir civciv olması 🐤🤩
FotoGrid_20230410_192903988.jpg
İlk aldığımda kuşçumuz konuşur diye erkek almamı önerdi ve erkek olarak almıştım, ama gagası buz mavisiydi ve bir türlü mavi olmuyordu. Tecrübem olmadığı için cinsiyetini çözemedim. Çok araştırdım en son iyikuş sitesini keşfettim, doğanay hocam sayesinde dişi olduğunu öğrendim. Dişi olması beni daha çok mutlu etti.

Dişi kuş sahipleri bilir ki çok oyuncu,nazlı birazda cadı olurlar. Birde erkek kuş kadar çok ötmezler. Bu benim için biraz avantaj oldu çünkü sınavlara hazırladığım için sessizlik gerekiyordu. Yakınımın erkek kuşlarından bildiğim için hiç susmuyorlar :) Canları sağ olsun tabi ki.
FotoGrid_20230410_191648440.jpgFotoGrid_20230410_191727910.jpg

Dalin müzik dinlemeyi çok seven eşlik eden bir kuş. Plak dinlerken çektiğim fotoğrafı :)
IMG_20230410_161621_387.jpg
Farklı oyuncakları keşfetmeye bayılır. Bir kutu oyuncağı var 🤭

FotoGrid_20230410_162914390.jpg
Birde bir yaş hediyesi olarak oyun parkuru aldım. Onu çok seviyor. Asla üstünden inmez.Dışarda uçtuktan sonra hemen parkuruna gider. 2 yaşına girince başka bir oyun alanı alacağım 🤭 FotoGrid_20230410_163652751.jpg

Maydanozla dans etmeye bayılır. Atabilirsem o hallerinin videosunu atacağım. O halleri çok tatlı 😊
Ekli dosyayı görüntüle 20220603_120029_c11_c0_c19.mp4
Videoyu attım ama çözünürlük düştü maalesef,yine de belli oluyor 🤗 Birde fotoğraf şeklinde atayım
FotoGrid_20230410_182203913.jpg

Dalin ismiyle müstesna banyo yapmayı çok sever :) Video halini atmak isterdim ama çözünürlük çok düşüyor 😑
FotoGrid_20230410_182306742.jpg

Yazın güneşlendiği anlardan ☀️
FotoGrid_20230410_190045948.jpgFotoGrid_20230410_190143778.jpg

Yulaf, dal darısı, yumurta maması ve maydonoz sapı en sevdiği yiyecekler. Birde bazen gaga taşına takar ve koca gaga taşını 1 günde un ufak edebilir. Her yer taş olur. Eğer taş renkliyse yüzünün her yeri o renk olur 🤩
FotoGrid_20230410_183537761.jpg

Kuşuma erkek kuş almak istedim 1 yıl sonra yeni bir erkek kuş aldım ilk aldığımda malesef alışamadı strese girdi,zayıfladı, ishal oldu. Daha sonra normale döndü. Ancak bu seferde kuşla ilgilenmekten kilo verdi. 3 ay kadar bizimle kalan misketi özel sebeplerden dolayı yakınıma vermek durumunda kaldım.
FotoGrid_20230410_183740299.jpg
Şuan yine yalnızız ilk zaman zorlansanda şuan alıştı. Zaten yakınımın evi çok yakın olduğu için hafta da 2 3 gün götürüyorum orda diğer kuşlarla (5kuş) vakit geçiriyor.

Elimden geldiğince mutlu olması için herşeyi yapıyorum açıkçası.

Dalin ve 4lü masa toplantısı 😂😂
Misafirleri ile vakit geçiriyor 😍
FotoGrid_20230411_151603927.jpg

Birde kuş taşıma çantası aldık ,dışarıya çıktığımızda etrafa bakarak geziyoruz 😍
FotoGrid_20230410_193321139.jpg
Kafesine gelince salma kafes almıştım iki kuş olunca, misket gidince şuan büyük kafes ona kaldı. Rahatca hareket ediyor. Kafesinde yatağı, ağaç dalı şeklinde tüneği ,akıllı yemliği vs her şeyi var.

Kafesini haftada 2 kez temizliyorum. Eşyalarına sirkeli su sıkıyorum. Bir ara gözü rahatsızlanmıştı nedenini bir türlü bulamadım. Sadece mineral blokuna çok sürtüyordu onun çıkıntılı yapısından da göz etrafındaki tüylerinin bozulmuş olabileceğini düşündüm. Veterinere sadece gözü için götürdüm ama birşeyi olmadığını söyledi. Malesef iyi bir veteriner yok. Burda doğanay hocam gözü için damla ve krem önerdi. Geçti. Ama 3 4 kez aralıklarla yine tekrarladı. Çok şükür sonradan da kendiliğinden geçti. Şuan sıkıntı yok. 1.5 yıldır benimle. Göz dışında sadece arada ishal oldu. Onuda yine buraya sorarak iyilestirdim. Benim kuşum biraz hassas bir kuş ama bir o kadarda güçlü bir kuş. Arada hastalansada hep iyileşti.

Elimden geldiğince hijyenine, yemesine ,vitaminine dikkat ediyorum.
Vitamin olarak bt amin forte, gergiwit, elektronit,probiyotik veriyorum. Haftada 1 yada 2 gün vitamin veriyorum.

Kuşuma çok düşkünüm ve gerçekten bir hayvan sahiplenmek sanki evladınız gibi oluyor. En ufak rahatsızlandığında çok üzülüyorum. İyikuş sitesini çok seviyorum,aklıma takılan herşeyi soruyorum. Kuş sağlığına veterinerlerden çok daha hakimler. Bazen kendi kuşum için bazen yakınımın kuşları için konu açıyorum. Hep yardımcı oluyorlar Allah razı olsun.💐
Bizim maceramız bu şekilde 🤗
Sözlerimi kuşlarımızın tüyü kadar ömrü olsun, sağlıklı olsunlar inşallah diyerek noktalıyorum. 😇

Son düzenleme:
Merhaba ismim kübra, kuş serüvenim 18 eylül 2021 yılında canım kızım Dalin'i sahiplenmekle başladı. Petshopta bir çok renk ve desene sahip çok güzel kuşlar olsada ,sarı civcivi andıran kuşumu gördüğümde rengine ve tatlılığına bayılıp kuşumu sahiplendim. İsmi hep özel olsun istedim birçok isim denedim; güneş, twety, sarışın,limon. Ama hiç biri içime sinmedi. Dalin reklamını kuşum aşırı seviyordu, hep ötüyordu. Tam kendisine yakışan farklı bir isim bulmuş olduk.
Ekli dosyayı görüntüle 28688
Ekli dosyayı görüntüle 28709

Ekli dosyayı görüntüle 28710
İlk aldığımda kuşçumuz konuşur diye erkek almamı önerdi ve erkek olarak almıştım, ama gagası buz mavisiydi ve bir türlü mavi olmuyordu. Tecrübem olmadığı için cinsiyetini çözemedim. Çok araştırdım en son iyikuş sitesini keşfettim, doğanay hocam sayesinde dişi olduğunu öğrendim. Dişi olması beni daha çok mutlu etti.

Dişi kuş sahipleri bilir ki çok oyuncu,nazlı birazda cadı olurlar. Birde erkek kuş kadar çok ötmezler. Bu benim için biraz avantaj oldu çünkü sınavlara hazırladığım için sessizlik gerekiyordu. Yakınımın erkek kuşlarından bildiğim için hiç susmuyorlar :) Canları sağ olsun tabi ki.
Ekli dosyayı görüntüle 28706Ekli dosyayı görüntüle 28707

Dalin müzik dinlemeyi çok seven eşlik eden bir kuş. Plak dinlerken çektiğim fotoğrafı :)
Ekli dosyayı görüntüle 28689

Ekli dosyayı görüntüle 28690
Birde bir yaş hediyesi olarak oyun parkuru aldım. Onu çok seviyor. Asla üstünden inmez.Dışarda uçtuktan sonra hemen parkuruna gider. 2 yaşına girince başka bir oyun alanı alacağım 🤭 Ekli dosyayı görüntüle 28691

Maydanozla dans etmeye bayılır. Atabilirsem o hallerinin videosunu atacağım. O halleri çok tatlı 😊
Ekli dosyayı görüntüle 28695
Videoyu attım ama çözünürlük düştü maalesef,yine de belli oluyor 🤗 Birde fotoğraf şeklinde atayım
Ekli dosyayı görüntüle 28696

Dalin ismiyle müstesna banyo yapmayı çok sever :) Video halini atmak isterdim ama çözünürlük çok düşüyor 😑
Ekli dosyayı görüntüle 28712

Ekli dosyayı görüntüle 28704Ekli dosyayı görüntüle 28705

Yulaf, dal darısı, yumurta maması ve maydonoz sapı en sevdiği yiyecekler. Birde bazen gaga taşına takar ve koca gaga taşını 1 günde un ufak edebilir. Her yer taş olur. Eğer taş renkliyse yüzünün her yeri o renk olur 🤩
Ekli dosyayı görüntüle 28702

Kuşuma erkek kuş almak istedim 1 yıl sonra yeni bir erkek kuş aldım ilk aldığımda malesef alışamadı strese girdi,zayıfladı, ishal oldu. Daha sonra normale döndü. Ancak bu seferde kuşla ilgilenmekten kilo verdi. 3 ay kadar bizimle kalan misketi özel sebeplerden dolayı yakınıma vermek durumunda kaldım.
Ekli dosyayı görüntüle 28703
Şuan yine yalnızız ilk zaman zorlansanda şuan alıştı. Zaten yakınımın evi çok yakın olduğu için hafta da 2 3 gün götürüyorum orda diğer kuşlarla (5kuş) vakit geçiriyor.

Ekli dosyayı görüntüle 28774

Birde kuş taşıma çantası aldık ,dışarıya çıktığımızda etrafa bakarak geziyoruz 😍
Ekli dosyayı görüntüle 28711
Kafesine gelince salma kafes almıştım iki kuş olunca, misket gidince şuan büyük kafes ona kaldı. Rahatca hareket ediyor. Kafesinde yatağı, ağaç dalı şeklinde tüneği ,akıllı yemliği vs her şeyi var.

Kafesini haftada 2 kez temizliyorum. Eşyalarına sirkeli su sıkıyorum. Bir ara gözü rahatsızlanmıştı nedenini bir türlü bulamadım. Sadece mineral blokuna çok sürtüyordu onun çıkıntılı yapısından da göz etrafındaki tüylerinin bozulmuş olabileceğini düşündüm. Veterinere sadece gözü için götürdüm ama birşeyi olmadığını söyledi. Malesef iyi bir veteriner yok. Burda doğanay hocam gözü için damla ve krem önerdi. Geçti. Ama 3 4 kez aralıklarla yine tekrarladı. Çok şükür sonradan da kendiliğinden geçti. Şuan sıkıntı yok. 1.5 yıldır benimle. Göz dışında sadece arada ishal oldu. Onuda yine buraya sorarak iyilestirdim. Benim kuşum biraz hassas bir kuş ama bir o kadarda güçlü bir kuş. Arada hastalansada hep iyileşti.

Vitamin olarak bt amin forte, gergiwit, elektronit,probiyotik veriyorum. Haftada 1 yada 2 gün vitamin veriyorum.

Kuşuma çok düşkünüm ve gerçekten bir hayvan sahiplenmek sanki evladınız gibi oluyor. En ufak rahatsızlandığında çok üzülüyorum. İyikuş sitesini çok seviyorum,aklıma takılan herşeyi soruyorum. Kuş sağlığına veterinerlerden çok daha hakimler. Bazen kendi kuşum için bazen yakınımın kuşları için konu açıyorum. Hep yardımcı oluyorlar Allah razı olsun.💐
Sözlerimi kuşlarımızın tüyü kadar ömrü olsun, sağlıklı olsunlar inşallah diyerek noktalıyorum. 😇

Ekli dosyayı görüntüle 28688
Ekli dosyayı görüntüle 28709

Ekli dosyayı görüntüle 28710

Ekli dosyayı görüntüle 28706Ekli dosyayı görüntüle 28707

Ekli dosyayı görüntüle 28689

Ekli dosyayı görüntüle 28690
Birde bir yaş hediyesi olarak oyun parkuru aldım. Onu çok seviyor. Asla üstünden inmez.Dışarda uçtuktan sonra hemen parkuruna gider. 2 yaşına girince başka bir oyun alanı alacağım 🤭 Ekli dosyayı görüntüle 28691

Ekli dosyayı görüntüle 28695
Ekli dosyayı görüntüle 28696

Ekli dosyayı görüntüle 28712

Ekli dosyayı görüntüle 28704Ekli dosyayı görüntüle 28705

Ekli dosyayı görüntüle 28702

Ekli dosyayı görüntüle 28703

Ekli dosyayı görüntüle 28774

Ekli dosyayı görüntüle 28711

Merhaba, bugün son paylaşımlar yapılacakmış ,aklımda olan kuşumun göz probleminden dolayı ertelediğim bir konuyu açmak istedim. Öncelikle dalinin gözü çok şükür düzeldi. Sebebini de tüy dökümünde olmasına bağladım inşallah öyledir 😊

Bugün nacizane kafeste olması gerekenler, olmaması gerekenler şeklinde tecrübe ettiğim eşyaları paylaşacağım. Sizde öneri verebilirsiniz 😊
Öncelikle kafesten başlamak gerekirse hepimizin bildiği gibi kafes seçimi boyasız olmalı. Ben ilk kez kuş sahiplendiğim de yeterli bilgiye sahip değildim. Boyalı kafes almıştım ve kuşumun kafesi kemirmesiyle boyalarının döküldüğünü farkettim ve araştırıp aslında boyasız kafeslerin ve pirinç kafesin satıldığı öğrendim. Hemen değiştirdim 😊 Fotoğraflarda da kalitesi çok belli
FotoGrid_20230501_161925816.jpg
FotoGrid_20230501_161816173.jpg
Kafeste kuşların dinlenmesi için mutlaka kütük tarzı ya da yastık olmalı. Benim ki doğal olmasından dolayı kütüğünü çok seviyor 😊 Olmadığı zamanlar hep gaga taşına tutunur orda dinlenirdi o yüzden kullanmanızı önerebilirim. Tünekte her zaman durmuyor. Düz bir zemin arayışı olabiliyor :)
FotoGrid_20230501_162954582.jpg
Yemlik konusunda benim kuşum kapaklı yemlik kullanmayı ve kafesin altında yemeyi sevmiyordu. Kapaklı yemliği yukarıda koysam pek işe yaramadı.
Kırmızı yemlik gibi kapaksız şekilde aldım. O zaman daha rahat etti. Onda da yem üfleme sorunu ile baş edemedim. Hep duyduğum akıllı yemliğe geçtim. Hemen alıştı, üflemekten kurtuldum.😂 Tavsiye ederim. Kırmızıya sadece mamasını yada kum taşını koyuyorum

FotoGrid_20230501_163656313.jpg

Bunlar da klasik aksesuarlar. Minik suluğu kumluk, kuş toprağını koyarak değerlendirebilirsiniz. İlgisini çekip ordan da yiyor. Darı aldığımda çıkan takmalık aksesuar. Ama mandal kadar iyi değil :) Büyük çizgili olana marul,maydonoz vs. koyup takabiliyorsunuz . Diğeride kalamar taşı için :)FotoGrid_20230501_163938006.jpg
Oyuncaklar dalin'in en sevdikleri. Zilli oyuncaklara ve kemireceği tarzda olan merdiven , gondol'a bayılıyor :)
FotoGrid_20230501_164426526.jpg
Kafesler de mutlaka mineral taşı, gaga taşı, kalamar kemiği, kuş kumu olmalı. Gaga taşı şeklindeki salıncak da ilgisini çekebilir. Trendyoldan almıştım. Değişik tarz oyuncaklar benim de ilgimi çekiyor ondan dolayı almıştım 😂 Çokta gerekli değil tabi ki... Birde kuşlarımızın hasta olduğu ilaç kullandığı zamanlar bunların kafeste bulunmaması gerekiyor diyerek eklememi yapayım :) FotoGrid_20230501_165132807.jpg
Kafeste mutlaka olması gerekenlerden bana göre en önemlisi tahta tünek ve kumaş şeklinde kafes örtüsü.

FotoGrid_20230501_170339068.jpg
FotoGrid_20230501_170620475.jpg
Ben bu örtüyü trendyoldan almıştım. Evde de yapılabilir. Kenarına streç filmle kaplayanlarıda görmüştüm. Onuda deneyebilirsiniz. Hiç kullanmayadabilirsiniz. Ancak petshoplarda satılan kafes tülünü kesinlikle önermiyorum. Kuşlarımızın tırnaklarına batabiliyor. İncinmesine hatta kırılmasına sebep oluyor. Hatta gözle görülmüyor. Bir veteriner mikroskop görüntüsünü atmıştı. Çok üzülmüştüm. Minicik canları tülden değerli değil kesinlikle. Fotoğrafta da görüyorsunuz mutlaka tırnağı takılır
FotoGrid_20230501_171550448.jpg
FotoGrid_20230501_172817600.jpg
@Kusveterineri instagram sayfasında bu şekilde görsel paylaşmışlar. Veteriner durumun kangren'e kadar gittiğimi anlatmış. 😔

Kafeste olmaması gereken şeylerin başında tül, plastik tünek,ayna birde boncuklu ağzına kaçabilecek oyuncaklar geliyor.
Plâstik tünek ayaklarını mantar yapabiliyor. Aynayı kuşlar eş sanıp kusabiliyor buda mantar gibi birçok hastalığa neden olabiliyor.

FotoGrid_20230501_173438323.jpg
Nacizane benim önemli gördüklerim bunlar :) Buradaki çoğu kişi bu bilgileri biliyordur ancak belki gözden kaçırdıklarınız vardır yada yeni kuş sahiplenen biri okuyup faydalanır diye düşündüm.
Dalin'le son konumuz bu olsun, bütün rakip arkadaşlarına başarılar dileriz 😇😍🐥🤗

Son düzenleme:
Bugün Dalinimin hediyeleri geldi 😍😍 Gerçekten çok güzel ve kaliteliler. Büyük olması da çok iyi oldu. Yakınımla birlikte 6 kuşumuza kullanacağız. Çok teşekkür ederiz😇 @grpet
Doğanay Hocam ve oy verenlere de çok teşekkürler 🤗🏆🥈🤩

Ekli dosyalar

• FotoGrid_20230519_142428189.jpg
    FotoGrid_20230519_142428189.jpg
    422.4 KB · Görüntüleme: 11
  • FotoGrid_20230519_142555530.jpg
    FotoGrid_20230519_142555530.jpg
    386.4 KB · Görüntüleme: 8
Bugün Dalinimin hediyeleri geldi 😍😍 Gerçekten çok güzel ve kaliteliler. Büyük olması da çok iyi oldu. Yakınımla birlikte 6 kuşumuza kullanacağız. Çok teşekkür ederiz😇 @grpet
Doğanay Hocam ve oy verenlere de çok teşekkürler 🤗🏆🥈🤩
Güle güle kullansın canlar 🥰 şifa olsun yarasın 💗

Teşekkür ederim doğanay hocam,ipek hocam 😇🤲🏻 @İpek.s @Doğanay Y.
Birde size bir sorum olacaktı benim suluğum bu şekilde kaç ml oluyor biliyor musunuz ? Vitaminlerde 50ml için 15 damla demiş mesela yada 100ml için 10damla demiş. Benim suluk kaç ml bilemedim. Birde hocam 1 kuş için 10 damla fazla olurmu. Yakınımın aynı kafeste 3 kuşu varsa o kaç damla koymalı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim🤗

Ekli dosyalar

• FotoGrid_20230519_164813384.jpg
    FotoGrid_20230519_164813384.jpg
    346.7 KB · Görüntüleme: 6
Teşekkür ederim doğanay hocam,ipek hocam 😇🤲🏻 @İpek.s @Doğanay Y.
Birde size bir sorum olacaktı benim suluğum bu şekilde kaç ml oluyor biliyor musunuz ? Vitaminlerde 50ml için 15 damla demiş mesela yada 100ml için 10damla demiş. Benim suluk kaç ml bilemedim. Birde hocam 1 kuş için 10 damla fazla olurmu. Yakınımın aynı kafeste 3 kuşu varsa o kaç damla koymalı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim🤗
Suluk 100 ml gibi duruyor
Şöyle yapabilirsin sulugu su doldurup 200 ml su bardağına döktüğünde yarım bardak çıkıyorsa 100 ml dir ☺️ 3 kuş için de aynı ölçü yeterlidir üzerinde yazan Damla sayısı aslında olması gereken
Ben 8 Damla koyuyorum genelde vitaminlerin kokusu ağır oluyor içmiyor kuşlar

Suluk 100 ml gibi duruyor
Şöyle yapabilirsin sulugu su doldurup 200 ml su bardağına döktüğünde yarım bardak çıkıyorsa 100 ml dir ☺️ 3 kuş için de aynı ölçü yeterlidir üzerinde yazan Damla sayısı aslında olması gereken
Ben 8 Damla koyuyorum genelde vitaminlerin kokusu ağır oluyor içmiyor kuşlar
Ölçü bardağın yok hocam. Ama dediğiniz gibi 100mldir. Tamam hocam teşekkür ederim 🤗

evet bu suluklar 100 ml olanlar. Ürüne göre oran değişse de 20 damlalar bile kabul edilebilir. Şahsen ben 40 cc bir suluğa 6,8 damla kullanıyorum. Bir tavsiyem de su içme suluğu ayrı, vitamin ve ilaç suluğunu ayrı kullanınız. Yani 3 suluğunuz olsun, vitamin konulduğunda normal su suluğunu çekip vitaminli su suluğunu takınız

evet bu suluklar 100 ml olanlar. Ürüne göre oran değişse de 20 damlalar bile kabul edilebilir. Şahsen ben 40 cc bir suluğa 6,8 damla kullanıyorum. Bir tavsiyem de su içme suluğu ayrı, vitamin ve ilaç suluğunu ayrı kullanınız. Yani 3 suluğunuz olsun, vitamin konulduğunda normal su suluğunu çekip vitaminli su suluğunu takınız
Tamam hocam öyle yapayım ,teşekkür ederim 🤗