Dalin ­čĺŤ

Merhaba ismim k├╝bra, ku┼č ser├╝venim 18 eyl├╝l 2021 y─▒l─▒nda can─▒m k─▒z─▒m Dalin'i sahiplenmekle ba┼člad─▒. Petshopta bir ├žok renk ve desene sahip ├žok g├╝zel ku┼člar olsada ,sar─▒ civcivi and─▒ran ku┼čumu g├Ârd├╝─č├╝mde rengine ve tatl─▒l─▒─č─▒na bay─▒l─▒p ku┼čumu sahiplendim. ─░smi hep ├Âzel olsun istedim bir├žok isim denedim; g├╝ne┼č, twety, sar─▒┼č─▒n,limon. Ama hi├ž biri i├žime sinmedi. Dalin reklam─▒n─▒ ku┼čum a┼č─▒r─▒ seviyordu, hep ├Ât├╝yordu. Tam kendisine yak─▒┼čan farkl─▒ bir isim bulmu┼č olduk.
IMG_20230410_161259_562.jpg
FotoGrid_20230410_192159031.jpg

Uyurken kabard─▒─č─▒nda tam bir civciv olmas─▒ ­čÉĄ­čĄę
FotoGrid_20230410_192903988.jpg
─░lk ald─▒─č─▒mda ku┼č├žumuz konu┼čur diye erkek almam─▒ ├Ânerdi ve erkek olarak alm─▒┼čt─▒m, ama gagas─▒ buz mavisiydi ve bir t├╝rl├╝ mavi olmuyordu. Tecr├╝bem olmad─▒─č─▒ i├žin cinsiyetini ├ž├Âzemedim. ├çok ara┼čt─▒rd─▒m en son iyiku┼č sitesini ke┼čfettim, do─čanay hocam sayesinde di┼či oldu─čunu ├Â─črendim. Di┼či olmas─▒ beni daha ├žok mutlu etti.

Di┼či ku┼č sahipleri bilir ki ├žok oyuncu,nazl─▒ birazda cad─▒ olurlar. Birde erkek ku┼č kadar ├žok ├Âtmezler. Bu benim i├žin biraz avantaj oldu ├ž├╝nk├╝ s─▒navlara haz─▒rlad─▒─č─▒m i├žin sessizlik gerekiyordu. Yak─▒n─▒m─▒n erkek ku┼člar─▒ndan bildi─čim i├žin hi├ž susmuyorlar :) Canlar─▒ sa─č olsun tabi ki.
FotoGrid_20230410_191648440.jpgFotoGrid_20230410_191727910.jpg

Dalin m├╝zik dinlemeyi ├žok seven e┼člik eden bir ku┼č. Plak dinlerken ├žekti─čim foto─čraf─▒ :)
IMG_20230410_161621_387.jpg
Farkl─▒ oyuncaklar─▒ ke┼čfetmeye bay─▒l─▒r. Bir kutu oyunca─č─▒ var ­čĄş

FotoGrid_20230410_162914390.jpg
Birde bir ya┼č hediyesi olarak oyun parkuru ald─▒m. Onu ├žok seviyor. Asla ├╝st├╝nden inmez.D─▒┼čarda u├žtuktan sonra hemen parkuruna gider. 2 ya┼č─▒na girince ba┼čka bir oyun alan─▒ alaca─č─▒m ­čĄş FotoGrid_20230410_163652751.jpg

Maydanozla dans etmeye bay─▒l─▒r. Atabilirsem o hallerinin videosunu ataca─č─▒m. O halleri ├žok tatl─▒ ­čśŐ
Ekli dosyay─▒ g├Âr├╝nt├╝le 20220603_120029_c11_c0_c19.mp4
Videoyu att─▒m ama ├ž├Âz├╝n├╝rl├╝k d├╝┼čt├╝ maalesef,yine de belli oluyor ­čĄŚ Birde foto─čraf ┼čeklinde atay─▒m
FotoGrid_20230410_182203913.jpg

Dalin ismiyle m├╝stesna banyo yapmay─▒ ├žok sever :) Video halini atmak isterdim ama ├ž├Âz├╝n├╝rl├╝k ├žok d├╝┼č├╝yor ­čśĹ
FotoGrid_20230410_182306742.jpg

Yaz─▒n g├╝ne┼člendi─či anlardan ԜǴŞĆ
FotoGrid_20230410_190045948.jpgFotoGrid_20230410_190143778.jpg

Yulaf, dal dar─▒s─▒, yumurta mamas─▒ ve maydonoz sap─▒ en sevdi─či yiyecekler. Birde bazen gaga ta┼č─▒na takar ve koca gaga ta┼č─▒n─▒ 1 g├╝nde un ufak edebilir. Her yer ta┼č olur. E─čer ta┼č renkliyse y├╝z├╝n├╝n her yeri o renk olur ­čĄę
FotoGrid_20230410_183537761.jpg

Ku┼čuma erkek ku┼č almak istedim 1 y─▒l sonra yeni bir erkek ku┼č ald─▒m ilk ald─▒─č─▒mda malesef al─▒┼čamad─▒ strese girdi,zay─▒flad─▒, ishal oldu. Daha sonra normale d├Ând├╝. Ancak bu seferde ku┼čla ilgilenmekten kilo verdi. 3 ay kadar bizimle kalan misketi ├Âzel sebeplerden dolay─▒ yak─▒n─▒ma vermek durumunda kald─▒m.
FotoGrid_20230410_183740299.jpg
┼×uan yine yaln─▒z─▒z ilk zaman zorlansanda ┼čuan al─▒┼čt─▒. Zaten yak─▒n─▒m─▒n evi ├žok yak─▒n oldu─ču i├žin hafta da 2 3 g├╝n g├Ât├╝r├╝yorum orda di─čer ku┼člarla (5ku┼č) vakit ge├žiriyor.

Elimden geldi─čince mutlu olmas─▒ i├žin her┼čeyi yap─▒yorum a├ž─▒k├žas─▒.

Dalin ve 4l├╝ masa toplant─▒s─▒ ­čśé­čśé
Misafirleri ile vakit ge├žiriyor ­čśŹ
FotoGrid_20230411_151603927.jpg

Birde ku┼č ta┼č─▒ma ├žantas─▒ ald─▒k ,d─▒┼čar─▒ya ├ž─▒kt─▒─č─▒m─▒zda etrafa bakarak geziyoruz ­čśŹ
FotoGrid_20230410_193321139.jpg
Kafesine gelince salma kafes alm─▒┼čt─▒m iki ku┼č olunca, misket gidince ┼čuan b├╝y├╝k kafes ona kald─▒. Rahatca hareket ediyor. Kafesinde yata─č─▒, a─ča├ž dal─▒ ┼čeklinde t├╝ne─či ,ak─▒ll─▒ yemli─či vs her ┼čeyi var.

Kafesini haftada 2 kez temizliyorum. E┼čyalar─▒na sirkeli su s─▒k─▒yorum. Bir ara g├Âz├╝ rahats─▒zlanm─▒┼čt─▒ nedenini bir t├╝rl├╝ bulamad─▒m. Sadece mineral blokuna ├žok s├╝rt├╝yordu onun ├ž─▒k─▒nt─▒l─▒ yap─▒s─▒ndan da g├Âz etraf─▒ndaki t├╝ylerinin bozulmu┼č olabilece─čini d├╝┼č├╝nd├╝m. Veterinere sadece g├Âz├╝ i├žin g├Ât├╝rd├╝m ama bir┼čeyi olmad─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi. Malesef iyi bir veteriner yok. Burda do─čanay hocam g├Âz├╝ i├žin damla ve krem ├Ânerdi. Ge├žti. Ama 3 4 kez aral─▒klarla yine tekrarlad─▒. ├çok ┼č├╝k├╝r sonradan da kendili─činden ge├žti. ┼×uan s─▒k─▒nt─▒ yok. 1.5 y─▒ld─▒r benimle. G├Âz d─▒┼č─▒nda sadece arada ishal oldu. Onuda yine buraya sorarak iyilestirdim. Benim ku┼čum biraz hassas bir ku┼č ama bir o kadarda g├╝├žl├╝ bir ku┼č. Arada hastalansada hep iyile┼čti.

Elimden geldi─čince hijyenine, yemesine ,vitaminine dikkat ediyorum.
Vitamin olarak bt amin forte, gergiwit, elektronit,probiyotik veriyorum. Haftada 1 yada 2 g├╝n vitamin veriyorum.

Ku┼čuma ├žok d├╝┼čk├╝n├╝m ve ger├žekten bir hayvan sahiplenmek sanki evlad─▒n─▒z gibi oluyor. En ufak rahats─▒zland─▒─č─▒nda ├žok ├╝z├╝l├╝yorum. ─░yiku┼č sitesini ├žok seviyorum,akl─▒ma tak─▒lan her┼čeyi soruyorum. Ku┼č sa─čl─▒─č─▒na veterinerlerden ├žok daha hakimler. Bazen kendi ku┼čum i├žin bazen yak─▒n─▒m─▒n ku┼člar─▒ i├žin konu a├ž─▒yorum. Hep yard─▒mc─▒ oluyorlar Allah raz─▒ olsun.­čĺÉ
Bizim maceram─▒z bu ┼čekilde ­čĄŚ
S├Âzlerimi ku┼člar─▒m─▒z─▒n t├╝y├╝ kadar ├Âmr├╝ olsun, sa─čl─▒kl─▒ olsunlar in┼čallah diyerek noktal─▒yorum. ­čśç

Son d├╝zenleme:

─░pek.s 

Y├Ânetici
Moderat├Âr
Kat─▒l─▒m
17 ┼×ub 2022
├ç├Âz├╝mler
23

Do─čanay Y. 

Y├Ânetici
iyikus.com Yetkilisi
Kat─▒l─▒m
3 Tem 2017
├ç├Âz├╝mler
124
Ya┼č
32
Hocam bunlar ├žok ┼čirin ­čśŹ
Ben ince k├╝├ž├╝k suluk g├Ârm├╝┼čt├╝m Hemen ald─▒m kum ve toprak i├žin ideal diye d├╝┼č├╝nd├╝m
oyuncak gibiler hocam bunlar. ─░nan─▒lmaz tatl─▒lar. Ben de bir ara kumu sulukta veriyordum ama mamal─▒k diye sat─▒lan kaplarda sunmaya ba┼člad─▒m. ─░stedikleri par├žaya ula┼čma ┼čanslar─▒ art─▒yor. Di─čer t├╝rl├╝ ├žok d├Âk├╝yorlar gibi geldi bana

─░pek.s 

Y├Ânetici
Moderat├Âr
Kat─▒l─▒m
17 ┼×ub 2022
├ç├Âz├╝mler
23
Bug├╝n dalinimin do─čum g├╝n├╝ ­čÄć­čÄéÔťĘ
Dalin 2 ya┼č─▒nda ­čÉż­čž┐­čą│
Ekli dosyay─▒ g├Âr├╝nt├╝le 30126
Minicik sevgi dolu kalbiyle beni daha merhametli bir insan yapan g├╝zel k─▒z─▒m, t├╝y├╝n kadar ├Âmr├╝n olsun.
Seni ├žok seviyorum minik civcivim, iyi ki do─čdun...­čÉú­čĺŤÔŁĄ­čĺÄ­čÉą
Ekli dosyay─▒ g├Âr├╝nt├╝le 30127
Jhahaja Dalin de sende m├╝kemmelsin pasta yapm─▒┼čs─▒n birde ­čśâ
Ma┼čallah ­čž┐ S├╝phanallah nazar de─čmesin uzun bir ├Âmr├╝ olsun in┼čallah ÔÖą´ŞĆ
Nice sa─čl─▒kl─▒ g├╝zel y─▒llara dalin­čÄë

Dalin

Yar─▒┼čma Kazanan─▒
Kat─▒l─▒m
30 Ara 2021
├ťst