Deneyimsiz anne ve 0 deneyimle kuluçka dönemi

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhabalar tekrardaan. Bugün ikinci çiftimin dişisinin garip davranışları yüzünden kafes tabanındaki iki yumurtasını fark ettim. Biri aşırı kırık olduğu için attım, diğeri hafif kırıktı ama atmak istemedim hem ilgilenip üzerine yatmaya çalıştığı için hem de devamı gelirse diye moralini bozmamak için. Sorunum şu ki bu çiftimin kafesinde yuvalık var ve dişisi normalde içine giriyordu. Ona rağmen iki yumurtayı da kafesin dışına bırakmış. Birisi yuvalıktan feci uzak diğeri nispeten yakındı. Önlem olarak yumurtanın düşeceği mesafeyi kısalttım altına yumuşak bez sererek, inşallah bundan sonra aynı hareketi yaparsa yumurtalar kırılmaz. İlgilendiği yumurtayı yuvaya koydum lakin girmedi, kafes tabanında olunca da üzerine rahat yatamadı ama ilgileniyor en azından. O yüzden bez olan kısma çektim belki rahat yatar diye. Ama ben şimdi bu kuluçkayı nasıl yöneteceğim? Kendi kendilerine yumurtalara bakabilecek mi bu iki acemi? Yumurtalar ışık görse sorun olur mu? Yavrular çıksa yine bi şekilde bakarım da o aşamaya daha çok var. Bir de ek besin olarak yem çimlendirmek ve mama harici ne yapabilirim? Sularına multivit katmalı mıyım? Bende acemiyim .d Bundan önce diğer çiftim bir kez kuluçka dönemine girdi sayılırdı ama 2 den fazla yumurta gelmedi ve dişi yumurtalara yatmadı geceleri, sadece gün içinde onlarla takılıyordu. O yüzden o dönemimi deneyim olarak saymıyorum çünkü yok, varsa bile başarısız.

Şu an yatmaya çalışmıyor ama anne de baba da yumurtaya yakın durup yukardan onu seyrediyorlar. Bugün dışarıda olmam gerektiği için pek durumlarını gözlemleyemeyeceğim ama yarından itibaren daha etkin süreçle ilgilenebilirim. İnşallah bir sonuç alabiliriz. İkisi de çok sevdiğim yavrularım, yavruları daha da tatlı olur eminim ki.
WhatsApp Image 2022-01-13 at 10.15.00.jpeg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, bu tip durumlarda kuluçka sonlandirilmasi gerekiyor. Maalesef tabanda yatma eğilimi pek nadir gösteriyor kuşlar. Kızgınlık atmış olabilir
Multivit ve diğer katkilar hafif seyreltilerek verilebilir

Beyzagül G.

Çevirmen
Yuvalığı çıkartayım mı o zaman? Zaten kuluçkaya hiç sokmamıştım ki normal normal uçuyorlardı. Son 2 gündür baktım kafesten uzaklaşmıyor anne adayı. Meğer derdi varmış... gerçekten bi yerde hata yapıyorum ama nerde? Diğer anne adayım da yumurtalara geceleri yatmak istememişti.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretim için uygun plastik folluklu yuvalıklar ve çatı olmayan kafesler tercih etmek lazım. Tabana yumurtlaması ya da ilgi göstermemesi bakıcı olmamasından kaynaklanabileceği gibi, yuvalık benimsememişte olabilir.

Beyzagül G.

Çevirmen
Yuvalığım plastik folluklu zaten ama kafesim uygun değil muhtemelen. Üretim yapmak istemiyorum aslında ama eşli olunca rahat durmuyorlar kızışma dönemlerinde. Nasıl yapacağım bilmiyorum en kötü bir dahaki kızışma dönemlerinde daha uygun bir kafes alırım. Muhtemelen yuvalığı benimsemedi. Çıkarsam kuluçka dönemi kendi kendine kesilir mi kuşta? Ekstra bir şey yapmam gerekli mi?

Beyzagül G.

Çevirmen
Tamadır anladımm. Demin 1 tane daha yumurtladı. Yatsa üstüne yatacak ama yuvaya değil dışarı yumurtluyor hala... Yuvaya koydum yumurtayı ama muhtemelen bakmaz. Yumurtlamasının kesildiğine emin olunca çıkartırım yuvalığı.

Beyzagül G.

Çevirmen
Ha ben sürekli üresinler istemiyorum ama bir kerecik de olsa üreseler güzel olur, onlar istiyor gibi çünkü xd. Biraz daha geliştirebilsem kendimi kuluçka dönemleri hakkında destek olacağım da bir yerlerde eksikliklerim var hep.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kast ettiğim şey yoğun kizistirici içeriğe sahip ürünlerin az verilmesi, yuva gibi karanlık alanlar, karanlık kafes köşelerini mümkün mertebe daha aydınlık hale getirmek istenmeyen yumurtlamayi azaltabilir. Fazla ışık kaynağı da uremeyi tetikliyor. Dengeyi bulmak lazım ?

Beyzagül G.

Çevirmen
Şu ana kadar 4 yumurta yaptı. İlk ikisi zaten kırılmıştı geri kalan ikisini de kendi kırdı. Neden yumurtalarını kırıyor sizce? Birini yuvaya ben koymuştum diğerini kendisi yuvada yapmış zaten. Bir de gaga renkleri normalde sarı oluyor biliyorsunuz ceresinden aşağı çeyreği morardı mı denir mavileşti mi doğru terimi bilmiyorum ama renk değiştirdi işte. Sağlığından dolayı mı? Bir eksikliği mi var acaba dişi yavrumun? Hala yuvalığı çıkaramadım yumurtası var gibi duruyor çünkü.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, yumurta kırma durumu stres kaynaklı olabileceği gibi, kalsiyum eksiklikleri, huyu sebebiyle ya da erkek kuşla birse erkek kuşun kırmasından kaynaklanabiliyor. Eğer yumurta kırma huyu varsa vazgeçirmek imkansız :(
Sahte yumurta koyup kıramayacağını anlaması sağlanmalı deniliyor ancak çalışmadı bu yöntem bende. Cere için görsel görmem lazım :(

Beyzagül G.

Çevirmen
Erkek olan değil dişi kırıyordu. Son kırdıklarından beri 2 tane daha yumurta yaptı ve 3 günde üzerlerine yatıyor düzenli denebilecek bir şekilde -sanırım-. Yumurtaları bitsinde yuvayı çıkarayım diye bekliyordum, neye niyet neye kısmet işte... Göreceğiz artık sonuçlar ne olacak. Gagası şu şekilde oldu: Sizce doğal mı?

WhatsApp Image 2022-01-30 at 15.12.46.jpeg

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhabalar tekrardan. Bugün 5 yumurtamızın ilki çatladı, yavrumuz çıktı :love:. Elimden geldiğince forumdaki konuları okuyorum ama verebileceğiniz her tavsiyeye açığım ki sağlıkla büyüyebilsin bebekler.

Danışmak istediğim konu şu: Şimdiye kadar anneyle yakından kibarca ilgilenen baba nedense anneyi yavrunun üstünde yatarken aşırı rahatsız ediyor. Resmen boğuşuyor kalksın diye rahat bırakmıyor. Sizce amacı ne? Yavruyla bi alıp veremediği mi var, yoksa sadece beslemek mi istiyor? Kendi mi yatacak ne anlamadım ki. Yavruya zarar vermez inşallah. Ne yapmalıyım bu durum normal mi? Birde kendi tüylerini yoluyor babamız göğsünün alt bölgesini yoldu bacaklarına geçti... Kafesin dışındayken o kadar odaklanmıyor tüylerine. Tüy kapsüllerini de açmak yerine yolmayı tercih ediyor.