(Deprem) Canlılarımızın anormal hareketlerini not ediyoruz

Araştırdığım kadariyla bazı hayvanlar deprem anında bir nevi uyarı verirken bazıları daha erken diyebileceğimiz vakitte anormal davranışlar sergilemişler. Özellikle İzmit ve K.Maraş depremlerinde dakikalar hatta saatler öncesinden kedilerin kopeklerin kuşların anormal hareketler sergilemeye başladıkları paylaşımlarda görülmektedir.

Bu konu denemesinin amacı; bu başlık altında, evde beslediğimiz canlıların anormal hareketlerini konum ve saat belirtip not altına alarak özellikle bilim adamlarının deprem bekledikleri bölgelerde, Allah korusun bu bölge yakinlarinda yaşanabilecek bir afet öncesinde, sonrasinda bize ne tür faydası katkısı olur, sizlerden gelen bilgilerle burada bir kültür oluşturup, oluşacak bu kültürün depremin öncesinde veya özellikle sonrasında da bize faydası olabileceğini düşündüğüm içindir. Her kuş her canlı kendisine göre farklı zamanlarda farklı tepkiler verebiliyor. Herkes köpek beslemeyebilir ya da kuş o nedenle hiç farketmeksizin ve her ilden paylaşıp katkı sağlayabilirsiniz.
Bu konu denemesi bilimsel değildir, boşa olduğunu da düşünebilirsiniz☺️ deprem öncesinden daha çok deprem sonrası için katkı sağlayacağını düşünüyorum, bu nedenle korku ve panik içeren paylaşımlar yapmamaya dikkat edelim.
Sonuçta bir sineğe ya da hışırtıya da tepki gösterebiliyorlar☺️

Eksik, yanlış ya da hatalı gördüğünüz bir düşüncem varsa ya da hemfikir değilsek konu kapatilabilir. Katkı sağlayacak herkese şimdiden teşekkür ederim🙏

Kardeşimin kuşu depremden iki dk öncesinde çığlık atmaya başlamış
Kız kardeşimde bir an sesine uyandım ışıklar da kapalıydı acaba ölecek mi çırpınıyormu acaba diye bakmaya yeltenirken deprem başlamış
Yer Adana

Kayseri 4.4 şiddetinde oldu kuşlar herhangi bir anormallik sergilemedi. Sanırım akşam üstü olduğundan gece uyurken daha hassas oluyorlar bence ancak dün Malatya daki depremden önce eşim çok ötüyorlardi diyor ama tabi kendisi anlamiyor hareketlerinden normal davranışları da olabilir

Kayseri 4.9 oldu evdeydim kuşlar sakindi, bence gece uyurken daha hassas oluyorlar gündüz uyanık oldukları için tıpkı bizler gibi bazısını hissedip bazısını hissetmiyorlar
önceki günlerde durumları nasıldı hocam. Yine sakinler miydi?
Çok geçmiş olsun tekrardan

İki gündür evde değildik o yüzden ne yaptıklarını bilmiyorum ama kuşlarda yara bere ya da tüy döküntüsü yoktu eve geldik yarim saat geçti deprem oldu, simdi tekrar gidiyoruz, teşekkür ederim🙏

Saat 05.30 nerde oldu bilmiyorum sallanmadan saniyeler önce kuşlar cirpindi
4.8 Kayseri iki saniye önce uyanmamla sallanmaya başladı. Bu kuşlarim ilk kuluçkalarinda İzmir de deprem olmuştu 2 saat öncesinden çirpinmislardi anlam verememiştim ertesi gün yavrunun biri ölmüştü. Erkek kuş çok hassas tüye de girmiş

4.8 Kayseri iki saniye önce uyanmamla sallanmaya başladı. Bu kuşlarim ilk kuluçkalarinda İzmir de deprem olmuştu 2 saat öncesinden çirpinmislardi anlam verememiştim ertesi gün yavrunun biri ölmüştü. Erkek kuş çok hassas tüye de girmiş
neye göre hissediyorlar çözemedim açıkçası. Tutarlı değiller

Benimkiler 6 Şubat gecesi depremden önce çırpınmaya başladılar, çığlık attılar. Seslerine uyandım yine biri tünekten düştü diğerleri korktu sandım. 10-15 sn sonra deprem olmaya başladı. Bitene kadar da sakinleşmediler. O gün bugündür onlar her çırpındığında korkuyorum artık

neye göre hissediyorlar çözemedim açıkçası. Tutarlı değiller
Bu benim erkek kuş bu depremler olmadan önce ortalama haftada bir kez geceyarısı çırpınırdı böyle ama aklıma hiç deprem gelmezdi rasathaneye girip bakmamıştım. Çok yakında ya da çok uzaktaki bir depreme her kuş farklı şekilde ve zamanda tepki veriyor onu anladık, yalnız sallantı olmadan önce böyle alttan önce birkaç kez vuruyor ya da böyle boşluğa düşme hissi gibi birşey oluyor muhtemelen tünekte uyurken o ilk dalgaları hissediyorlar. Bunu anlamak icin kuş gece uyurken sessizce yaklaşıp tunegini sallamak geliyor aklima acaba aynı tepkileri verecek mi🙁

Bu benim erkek kuş bu depremler olmadan önce ortalama haftada bir kez geceyarısı çırpınırdı böyle ama aklıma hiç deprem gelmezdi rasathaneye girip bakmamıştım. Çok yakında ya da çok uzaktaki bir depreme her kuş farklı şekilde ve zamanda tepki veriyor onu anladık, yalnız sallantı olmadan önce böyle alttan önce birkaç kez vuruyor ya da böyle boşluğa düşme hissi gibi birşey oluyor muhtemelen tünekte uyurken o ilk dalgaları hissediyorlar. Bunu anlamak icin kuş gece uyurken sessizce yaklaşıp tunegini sallamak geliyor aklima acaba aynı tepkileri verecek mi🙁

Kuslarin veya herhangi bir hayvanin depremi onceden sezebilmesinin bilimsel olarak pratikte arastirilmasi cok zor bir konu oldugunu soyleyebilirim. Boyle bir sey mumkun olsaydi coktan arastirilip dokumante edilip kullanilmisti cunku depremin ortaya cikardigi can ve mal kaybini biraz olsun azaltacak bir arastirmayi bilimsel proje destekleme fonlari oncelikli olarak desteklerler.

Ancak duruma gore, dediginize benzer, soyle bir senaryo soz konusu olabilir: Bir depremdeki sismik dalgalar 2 cesit: P (primary, oncul) ve S (secondary, ikincil) dalga. Yer kabugu gibi kaya bir zeminde P dalgasi her zaman S dalgasindan hizli ilerliyor. Boyle olunca ornegin insanlar tarafindan cok hissedilmeyen bir P dalgasi kuslar tarafindan algilaniyor ve kusu strese, korkuya sevkediyor olabilir. Arkasindan gelen S dalgasini insanlar hissettiginde, sanki "kus daha onceden bildi" gibi bir sanri ortaya cikabilir. Depremin, bulundugumuz yerin depremin merkez ussune uzakligin, zeminin, binanin, katin vb durumuna gore bu iki dalganin insanlar tarafindan hissedilme esigi farkli farkli olabiliyor. Kuslar cok daha kucuk olduklari ve sert zeminlerde tunedikleri icin P dalgasina denk gelen ufak titresimleri bizden daha iyi algiliyor olabilirler. Oyle olunca ilk dalgadan itibaren depremi hissediyor olabilirler.

Ancak bir komplo teorisi olarak belli hava katmanlarinda iyonlasmayi tetikleyip, ortaya cikan enerjiyi deprem tetiklemek icin kullandigimizi varsayalim (Sanirim herkes neden bahsettigimi biliyordur) 😛 Iste boyle bir durumda hem farkli hava katmanlarindaki iyonlasma & enerji duzeyleri hem de buna bagli ortaya cikabilecek diger parametrelerin kuslar tarafindan hissedilebilme ihtimalinin oldugunu dusunuyorum. Boyle bir senaryoda kuslarin yaptigi depremi sezmek degil, icinde bulundugu atmosfer kosullarindaki degisimleri sezmek olurdu; bu veriden de kuslarin depremi onceden bilebildigi cikarimi yapilamazdi. Ama tabii bilimsel olarak bunlarin hicbiriyle ilgili bir veriye rastlamadim, adi ustunde komplo senaryosu 😄

Konuyu daha da fazla dagitmak gibi olmasin ama son olarak depremlerle ilgili istatistiklerle ilgilenenlerle su ilginc(guvenilir) bilimsel bilgiyi paylasayim😀 Buyuk depremler, ayin dunyaya yakin oldugu dolunay donemlerinde daha siklikla gozlemlenmektedir. Bunun sebebi de ayin kutle cekiminin yerkuredeki sismik titresimlerin amplitudunu artirarak buyuk depremleri tetikleme olasiligini artirmasindandir. Bu makale en prestijli bilim dergilerinden biri olan Nature'da yayinlanmisti, bir ozeti & degerlendirmesi icin yine Nature dergisinden referansi da soyle ekleyim: Moon's pull can trigger big earthquakes - Nature. Ozet olarak dolunayla buyuk depremler arasinda bir iliski var, evet.

Not: Gerek bu forumda gerek baska yerlerde okuduklarima gore kuslarin ani, kafeste tunekten dusme, cirpinma vb hareketleri ic parazit kaynakli olabiliyormus, deprem olmadigi halde bu davranislarin devam etmesi halinde belki de ic parazit degerlendirmesi dusunulebilir (?)

Son düzenleme:
Not: Gerek bu forumda gerek baska yerlerde okuduklarima gore kuslarin ani, kafeste tunekten dusme, cirpinma vb hareketleri ic parazit kaynakli olabiliyormus, deprem olmadigi halde bu davranislarin devam etmesi halinde belki de ic parazit degerlendirmesi dusunulebilir (?)
Açıkçası ben nedense başka yerlerde ve başka zamanlarda olan depremde ( bazı ) kuşların önceden hissetmesini önemsiyorum çırpınma ve tünekten düşme olayı deprem olunca mi cereyan ediyor
Manidar🤷
Bilimsel olarak açıklanmayan çok şey var başka şehirlerde gorduyseniz deprem öncesi kuşların gök yüzünde daireler çizerek uçtuğunu ve anlam veremediklerini sonrasında deprem olduğunu bir çok insan söylemektedir .

Açıkçası ben nedense başka yerlerde ve başka zamanlarda olan depremde ( bazı ) kuşların önceden hissetmesini önemsiyorum çırpınma ve tünekten düşme olayı deprem olunca mi cereyan ediyor
Manidar🤷
Bilimsel olarak açıklanmayan çok şey var başka şehirlerde gorduyseniz deprem öncesi kuşların gök yüzünde daireler çizerek uçtuğunu ve anlam veremediklerini sonrasında deprem olduğunu bir çok insan söylemektedir .

Surekli deprem olan durumlarda kuslarda genel bir tedirginlik olabilir ve kafeste en ufak seyde stres davranisi olarak depremden vb bagimsiz cirpinabilirler vb, bunu kastetmistim. Mesela benim bir kusum da gece tunekten dusuyor ikidir (daha once hic olmadi), ancak bu davranisin depremin o an olmasiyla vb alakasi yok. Sanirim son donemlerde hissettikleri depremlerden dolayi olusan bir stres davranisi. Kuslarin davranisi depremin oncesinde degil, bir sonucu olarak ortaya cikiyor.

Kuslarin daireler halinde ucmasina gelince, yazin gun batimina dogru gokyuzune bakarsaniz (ozellikle yerlesimin yuksek katli olmadigi yerlerde) kuslarin hergun bu saatte havada dakikalarca daireler cizerek donduklerini gorunursunuz. Ben bu davranisi cocuklugumdan beri sayisiz kez izledim.. Cok da etkilenmisimdir, ancak sebebini bilmiyorum. Kuslarin dogadaki her hallerini oldugu gibi bu davranislarini izlemek de cok keyifli. Ancak tabii depremle baglantisi yok.

Gun batiminda neden boyle davraniyorlar merak ediyorum dogrusu, belki bir kus gozlemcisi aydinlatabilir? :unsure:

Benim kast ettiğim ise depremden önce olan davranışları
Deprem anında yaptıkları her davranış kabul edilir İzmir'de 4.9 olan ve kısa süren depremde kuşlarımin iki yumurtası vardı ve kulukcayi başlamıştı deprem sonrasında sürekli bir tedirginlik halindeydi çok garip gibi görünebilir ama sürekli havaya bakıyordu her an birşey olacakmış gibi davranıyordu 3 yumurtayı kafes tabina yaptı ve yumurta üzerine yatmayi bıraktı
Muhtemelen deprem anında yuvalıktaydi bu yüzden yuvaliga girmek istemedi insanların eve girmekte tedirgin olduğu gibi
Ben insanlar ile yaşayan canlıların insan davranışlarını taklit ettiklerini ve hissettiklerini tahmin ediyorum onların sadece düşünce yeteneği yok
Kardeşimin kuşu depremden önce çırpınmaya başladı ve kardeşim aslında çok sıkılmıştım kuşlardan bir tek bu kuş kalmıştı eğer o kuş olmasaydı depreme çok farklı bir şekilde uyanabilirdik dedi evleri hasarlı şuan başka eve geçtiler

Bu konunun açılmasının amacı kendi çapımızda yani kendi aramızda 😊 depremler de bu kadar üst üste oluyorken kendi canlılarımızın hareketlerini gözleme anlamlandırma adına ne yapabilirizdi.. Karıncaların yuvasını terketmesi, köpeklerin havlaması ya aslında Amerika yi yeniden keşfetmek değil de benim anlamadığım misal hadi kuşları geçtik köpekler bayağı bir erken ulumaya havlamaya başlıyor, diyorum ki deprem beklenen a şehri b şehrindeki köpek sahipleri hatta kuş kedi sahiplerine özel bir acil no verilse bu sahipler hayvanlarda anormal hareket ettiklerini gördüklerinde bu numaraya çağrı atsalar, bu çağrılar bir merkezde toplansa o şehir ya da bölgeden gelen çağrı sayısına göre durum değerlendirmesi yapılıp gerekirse insanlar uyarilabilir, ne biliyim bunun bir demosu yapilabilir bu sizin bizim yapabileceğimiz birşey değil ama yapilamaz mi diye de sorup duruyorum kendi kendime sonra diyorum böyle birşeyi kesin düşünmüşlerdir olmuyordur herhalde diyorum çünkü yanlış alarm durumu felan ama yine de pilot bir yer seçilir en erken kaç şiddetinde depreme hangi hayvanlardan nasıl tepkiler geliyor, bulunduklari yerde mi alakasız bir yerde mi deprem oluyor bunlara bakılabilir. Sadece kedi köpek kuş değil bunun atı var arısı var hamsteri var vardır yani daha hassas olanlar, biraz uzun oldu ama yine yazmak istiyorum Adana da yarim saat öncesinden çırpınan muhabbet kuşu sayesinde kurtulduklarini söyleyen aile var, daha da arastirilirsa başka örneklerde çıkabilir. Belki ana depremden önce yerin altindaki çatirdamalari duyuyorlar işte p dalgaları ya da işte sizin dediğiniz gibi komplo teorilerindeki nedenler her neyse ama rabbimiz bence bunun da bir çaresini sunuyor bize bulabilirsek tabi..

Bu konunun açılmasının amacı kendi çapımızda yani kendi aramızda 😊 depremler de bu kadar üst üste oluyorken kendi canlılarımızın hareketlerini gözleme anlamlandırma adına ne yapabilirizdi.. Karıncaların yuvasını terketmesi, köpeklerin havlaması ya aslında Amerika yi yeniden keşfetmek değil de benim anlamadığım misal hadi kuşları geçtik köpekler bayağı bir erken ulumaya havlamaya başlıyor, diyorum ki deprem beklenen a şehri b şehrindeki köpek sahipleri hatta kuş kedi sahiplerine özel bir acil no verilse bu sahipler hayvanlarda anormal hareket ettiklerini gördüklerinde bu numaraya çağrı atsalar, bu çağrılar bir merkezde toplansa o şehir ya da bölgeden gelen çağrı sayısına göre durum değerlendirmesi yapılıp gerekirse insanlar uyarilabilir, ne biliyim bunun bir demosu yapilabilir bu sizin bizim yapabileceğimiz birşey değil ama yapilamaz mi diye de sorup duruyorum kendi kendime sonra diyorum böyle birşeyi kesin düşünmüşlerdir olmuyordur herhalde diyorum çünkü yanlış alarm durumu felan ama yine de pilot bir yer seçilir en erken kaç şiddetinde depreme hangi hayvanlardan nasıl tepkiler geliyor, bulunduklari yerde mi alakasız bir yerde mi deprem oluyor bunlara bakılabilir. Sadece kedi köpek kuş değil bunun atı var arısı var hamsteri var vardır yani daha hassas olanlar, biraz uzun oldu ama yine yazmak istiyorum Adana da yarim saat öncesinden çırpınan muhabbet kuşu sayesinde kurtulduklarini söyleyen aile var, daha da arastirilirsa başka örneklerde çıkabilir. Belki ana depremden önce yerin altindaki çatirdamalari duyuyorlar işte p dalgaları ya da işte sizin dediğiniz gibi komplo teorilerindeki nedenler her neyse ama rabbimiz bence bunun da bir çaresini sunuyor bize bulabilirsek tabi..
Estağfurullah keyifle okudum ☺️
Bilimin açıklığa kavusturmadigi o kadar şey var ki
Henüz Okyanusu bile cozemediler evreni uzayı söylemiyorum bile
İşin inanç ve dini boyutunu düşünürsek aslında bilim ile açıklanmasa da
Anlamak güç değil ☺️ umarım anlaşılıyorumdur ben sizi anladım keşke dediğiniz şeyler için çalışma yapılsa yurt dışında buna benzer bir çok konuyu ele alıyorlar Bizim bunlara ayircak vaktimiz yok sanırım yasa detaylı bir kordine Zaman alır diye mi ele alınmıyor bilemedim