(Deprem) Canlılarımızın anormal hareketlerini not ediyoruz

Araştırdığım kadariyla bazı hayvanlar deprem anında bir nevi uyarı verirken bazıları daha erken diyebileceğimiz vakitte anormal davranışlar sergilemişler. Özellikle İzmit ve K.Maraş depremlerinde dakikalar hatta saatler öncesinden kedilerin kopeklerin kuşların anormal hareketler sergilemeye başladıkları paylaşımlarda görülmektedir.

Bu konu denemesinin amacı; bu başlık altında, evde beslediğimiz canlıların anormal hareketlerini konum ve saat belirtip not altına alarak özellikle bilim adamlarının deprem bekledikleri bölgelerde, Allah korusun bu bölge yakinlarinda yaşanabilecek bir afet öncesinde, sonrasinda bize ne tür faydası katkısı olur, sizlerden gelen bilgilerle burada bir kültür oluşturup, oluşacak bu kültürün depremin öncesinde veya özellikle sonrasında da bize faydası olabileceğini düşündüğüm içindir. Her kuş her canlı kendisine göre farklı zamanlarda farklı tepkiler verebiliyor. Herkes köpek beslemeyebilir ya da kuş o nedenle hiç farketmeksizin ve her ilden paylaşıp katkı sağlayabilirsiniz.
Bu konu denemesi bilimsel değildir, boşa olduğunu da düşünebilirsiniz☺️ deprem öncesinden daha çok deprem sonrası için katkı sağlayacağını düşünüyorum, bu nedenle korku ve panik içeren paylaşımlar yapmamaya dikkat edelim.
Sonuçta bir sineğe ya da hışırtıya da tepki gösterebiliyorlar☺️

Eksik, yanlış ya da hatalı gördüğünüz bir düşüncem varsa ya da hemfikir değilsek konu kapatilabilir. Katkı sağlayacak herkese şimdiden teşekkür ederim🙏

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Geçmiş olsun hocam. Ankara da olduğumdan çok gözlemleyemiyorum çünkü az sallanıyor :(

Afatsumi

Forum Sakini
Hocam deprem olmadı yanlış anlaşılmasın 😅 uyku semesi saatlerini yazmıştım sadece onlar saatleriydi ama tedirgin olmadık değil, o saatlerde de Maraş tarafi yine küçük ölçekli depremler olmuş ama büyük ihtimalle başka birşeyden korktular

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hocam deprem olmadı yanlış anlaşılmasın 😅 uyku semesi saatlerini yazmıştım sadece onlar saatleriydi ama tedirgin olmadık değil, o saatlerde de Maraş tarafi yine küçük ölçekli depremler olmuş ama büyük ihtimalle başka birşeyden korktular
son zamanlarda o kadar sallanıyor ki ülkemiz, hiç tereddüt etmeden öyle sandım. Deprem kadar o beklenmedik sıçrayışlarının sebepleri de çok tutarsız.

roadhouseblues

Veteran
Antep'te yaşayan biri olarak kuşlarım hiçbir depremi önceden hissetmedi 😅 6 şubatta çırpınmaya başladıklarında zaten sarsıntıdan biz de yataklarımızdan düşmüştük..Artçılarda da sadece korkudan sessizleştiklerini gözlemledim.Sizinkilerin önceden hissetmesine sevindim.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Geçmiş olsun Ben de İzmir'deyim karabağlar'da çok hissetmedim açıkçası ama şunu fark ettim erken saatlerde olduğu için kuşları o saatlerde hareketli oluyor ötüyorlar bir anda depremin etkisiyle sessiz ve sakin kaldılar anlamadım neden öyle olduğunu normalde depremde panik yaparlardı

Murat S.

iyikus.com Üyesi
Benimkisi depremin olacağı sabah 4 gibi üstten aşağıdaki tüneğe indi,çok şiddetli kusmaya başladı hemen sabah sabah veterinere götürdük sonra veterinerde beklerken zeminden gümp gibi balyozla zemine vuruyorlarmış gibi bir ses ardından ani kısa süreli şiddetli sallantı yaşadık,ne hikmetse deprem olduktan sonra kuş normale döndü,kötü birşeyi yokmuş.Tedavisi iyi gidiyor kuşun denildi.Düşündüm acaba gelecek felaketi saatler öncesinden hissettiği içinmi bu kadar kustu ? Dili olsada konuşsak.Çok tatlılar çok akıllılar.Birde ömürleri uzun olsaydı ne olurdu sanki.