Depremin Yıkamadığı Yapılar | Dikili Taş, Dikili Duvar ve Erzincan Gar Binası!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Geçen internette bir makaleye denk geldim ve çok hoşuma gitti, oldukçada bilinçlendim. Ve sizlerlede paylaşmak istedim arkadaşlar..

1,500 sene önce yapılmış Dikili Taş ve Dikili Duvar birsürü deprem görmesine rağmen günümüzde hala sapasağlam ayakta.. Tabiki bunun sebepleri var. Ekliyeceğim pdf'yi incelediğinizde bu yapıların birer mühendislik harikası olduğunu görüceksiniz..

Adamlar tee bilmem kaç yıl önce bu işi çözmüşler. Ama gel gelelim bizim binalarımız en ufak bir depremde çatır çatır yıkılıyorlar..

Mesela sultanahmet meydanındaki dikili taşın temeline bakarsanız, adamlar 1500 sene önce deprem izolatörü sistemini çözmüşler ve uygulamışlar. Yekpare taşların arasına salınımı emicek izolatör görevi gören metal ve taşlar koymuşlar.. Bu sistemi temelin iki noktasında uygulamışlar. Mesela deprem 9 şiddetindeyse, ilk katta 6 şiddetine düşüyor, ikinci katta 2-3 şiddetine düşüyor..

Yine dikili duvarda da katman katman salınımı emicek izolatör sistemi uygulamışlar. Hayran kaldım açıkçası...

Modern deprem izolatörleri günümüzde hastanelerde, okullarda, alışveriş merkezlerinde, devlet binalarında falan uygulanıyor. Temelin arasına izolatörü koyduğunuzda mesela altta deprem 8 şiddetindeyse, izolatörden yukarısında yani binada 3-4 şiddetine kadar düşürüyor.. Haliyle binada sapasağlam ayakta kalıyor. Düşünün adamlar bunu 1,500 sene önce uyguluyorlar :)

Makalede günümüzdeki binaların neden depreme bu kadar dayanıksız olduğu örneklerle anlatılıyor.. Mesela bina kolonları kadar binadaki duvarlarında taşıyıcı özelliğine dikkat çekiliyor. İzmirdeki depremde yan yatan bir bina vardı hatırlıyorsanız. Bina tamamen yıkılmasın diye yandan iş makinalarıyla destek vermişlerdi. O binanın girişinde market varmış ve marketin etrafı ful camekan. Yani duvarlar yok :) Deprem oluyor ve girişteki kolonlar dayanamayıp kırılıyor ve bina yan yatıyor. Ama üst taraf sapasağlam. Mesela o binanın giriş katında eğerki duvar kullanılmış olsaydı en azından 2 tarafında, bina ayakta kalırdı büyük ihtimal..

Daha birçok faktörden bahsediliyor makalede. Ben keyifle okudum, meraklısına tavsiye ederim..

He birde 8.0 şiddetindeki depremde en ufak bir hasar almayan Erzincan Gar Binası var. Bu binayı alaman mühendisler yapmış. Zaten bizimkiler yapsa şaşardım :)

Ekli dosyalar