Deve Dikeni ve Karaciğer Tedavisi

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
KARACİĞER RAHATSIZLIĞINDA DEVE DİKENİ

Kuşlarımızın uzun ve sağlıklı yaşamasını hepimiz isteriz, bunun içinde kuşlarımızın genel sağlığına dikkat etmemiz gerektiğini biliriz. Doğru diyet, doğru vitamin, temiz ve huzurlu bir ortam sağladığımız zaman kuşlarımıza uzun ve sağlıklı bir yaşam vermenin anahtarını bulmuş oluruz.

Evlerimizde ailemizden bir parça olan kuşlarımız; farklı birçok sağlık sorununa karşı oldukça hassas olduklarını unutmamalıyız. Fakat minik dostlarımız aynı zamanda hastalıklarını da hiç zorlanmadan saklayabilirler, iyi bir oyuncu oldukları aşikar… Kuşlarımızın beslenmesi her şeyden önemlidir, diğer canlılardan daha hızlı bir metabolizmaya sahiptirler. Bu nedenle, kuşumuzu yetersiz beslediğimiz zaman, istemediğimiz sonuçlar ile karşı karşıya kalırız. Yetersiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanan rahatsızlıklardan birisi de karaciğer problemleridir.

Kuşumun karaciğer rahatsızlığı geçirmesine neden olan şeyler nelerdir?

Yukarıda kuşlarımızda karaciğer rahatsızlıklarının genellikle yetersiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklandığından bahsetmiştik; tabi ki başka faktörler de karaciğer rahatsızlığına yol açmaktadır.

Kuşlarımızı mükemmel bir diyetle besliyoruz; neden karaciğer rahatsızlığı yaşıyoruz? Doğuştan gelen bir sorun olabilir; anne, babada olan bir rahatsızlıktır.

Kuşlarımızın farkında olmasakta yaşadıkları travmalar; küçücük bedenlerine zarar veren parazit gibi şeyler de karaciğer rahatsızlıklarına neden olabilir.

Bir başka olası neden ise; çevredeki toksinler olabilir.

Kuşlarımızda karaciğer rahatsızlığının neden ortaya çıktığından emin değilsek; mutlaka VETERİNER yardımı almalıyız.

Kuşumun Karaciğer Rahatsızlığı Olduğunu Nasıl Anlarım? (BELİRTİLER)

Aşağıda maddeler halinde sıralayacağımız semptomlardan herhangi birini gösterdiğini fark edersek; olası bir karaciğer rahatsızlığı veya diğer ilişkili hastalıkları kontrol ettirmek için VETERİNERE gitme zamanımız gelmiş olabilir.

• Kilo Kaybı
  • Obezitedevedikeni1.jpg
  • Büyümüş Gaga
  • Kanama
  • Büyümüş Karaciğer
  • Zayıflık
  • İştah Kaybı
  • Uyku Hali (Letarji)
  • İshal
  • Artan Dışkılama ve Sıvı Tüketimi
  • Düşük Vücut Isısı
  • Hareketsizlik
  • Agresif Davranışlar
  • Tüy Renginde Değişim

Kuşumun Karaciğer Rahatsızlığı Varsa Tedavisi Nedir?

Karaciğerin en iyi özelliklerinden birisi; hasar gördüğünde kendi kendini yenileyebilmesidir. Bu, karaciğer rahatsızlığının kesin nedeni biliniyorsa ve hemen uygun tedavi uygulanırsa; karaciğerin zaman içerisinde kendini yenileyebileceği anlamına gelmektedir. İlaç tedavisini olabildiğince VETERİNER ile görüşerek yapmalısınız.

Karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmenin hem tıbbi, hemde doğal yolları vardır. Bazıları insanlarda avokadonun işe yaradığını, kuşlar üzerinde de işe yarayabileceğini düşünebilir. Fakat avokado kuşlarımız için zararlı ve avokadonun kimyasal özellikleri aile üyemizi kaybetmemize neden olabilir. Bizlere iyi gelen her yöntemi kuşlarımız üzerinde denememeliyiz, kaş yapayım derken göz çıkarabiliriz.

Veteriner, kuşlarımızın karaciğer rahatsızlığına neden olan durum ile ilgili olarak başka tedavi yöntemleri kullanacaktır.
Karaciğer rahatsızlığı beslenmeden dolayı ise, kuşumuzun diyetini düzeltecek ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyleyecektir.
Eğer parazitlerden dolayı bir rahatsızlık ise, parazitik enfeksiyona karşı yardımcı olabilecek bir tedavi uygulayacaktır.

Kuşumuzun karaciğer rahatsızlıklarından ve diğer hastalıklardan muzdarip olmaması için daha sağlıklı ve temiz bir ortam sağlamamız, alabileceğimiz en basit önlemlerdendir.

Ağrı kesici ilaçlar, kuşunuzun karaciğer rahatsızlığıyla ilgili hissettiği ağrıyı azaltacaktır. Yararlı olabilecek diğer tedaviler arasında; sıvı alımının arttırılması, ek yardımcı gıdalar, diğer kuşlardan kan alımı ve temiz-saf oksijen alımının arttırılması yer alır. Bu tür tedavi seçenekleri, karaciğerlerin kendini yenileyebilme özelliğinden dolayı kuşumuzun karaciğerinin doğal olarak kendisini yenilemesine olanak sağlayacaktır. Tabi coğrafya kaderdi; ülkemizde bunu yapacak bir kliniğe, veterinere rastlanır mı? Belki bir gün…

Bütün bunlarla birlikte, kuşumuzun anormal karaciğere sahip olup olmadığını kontrol etmeliyiz; çünkü takip etmemiz hastalığın seyrini değiştirebilir. Kuşumuzun anormal karaciğer yapısı veya kendi doğal biyolojik yapısı nedeniyle bazı tedavilere yanıt vermeyebilir. Herhangi bir tedavi uygulamadan önce mutlaka VETERİNERE danışmalıyız.

Gelelim asıl konuya…
Karaciğer Rahatsızlıkları için Deve Dikeni Kullanılır Mı?

Kuşlarımızda karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan en yaygın tedavi türü muhtemelen, DEVEDİKENİ.

deve-dikeni-tohumu-yağı.jpg
Devedikeni nedir?
Avrupa ve Asya kıt'alarına özgü bir bitkidir. Bu bitkinin tohumları silymarin, sağlıklı yağ asitleri ve linoleik asit içerir.

Silymarin nedir?
Karaciğerin doğal iyileştirme yeteneklerini geliştirmesine izin veren sağlıklı kimyasal bir bileşiktir. Bu nedenle karaciğer için kullanılan birçok takviyede silymarin bulunur. Deve dikeninde buluna silymarin oranı %70 - 80’ dir. Bu da karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için iyi bir madde olmasını sağlar.

Diyetlerinin bir parçası olarak tohum yemeyi tercih eden çok sayıda kuş olsa da, çok fazla kuş deve dikeni yemeye o kadar istekli değildir.Bu bakımdan hasta kuşumuzun deve dikeni tohumu ile beslemeye çalışmak, karaciğer rahatsızlıkları nedeniyle azalan iştahı nedeniyle pek yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle alacağınız takviye içeriğinde deve dikeni olmasına veya sliymarin olmasına dikkat etmelisiniz.

Normalde sıvılaştırılmış haldeki deve dikeni kuşlarımızın için güvenli ve sağlıklıdır. Ancak bu takviyeleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Çünkü bazılarının içeriğinde alkol veya kuşumuz için tehlikeli bir başka kimyasal içerebilir. Bu nedenle her zaman kimyasallardan arındırılmış, sıvılaştırılmış deve dikeni kullanmalıyız.

Dikkat etmemiz gereken başka bir nokta ise; tıpkı herhangi bir ilaç veya doğal tedavide olduğu gibi, deve dikeni takviyesi kullanırken de aşırı tüketilmesinin de zararlı olduğudur. Doğal tedavi olan deve dikenini çok fazla verip, kuşlarının üzerinde olumsuz etki yarattığını söyleyen besleyiciler vardır.

• Sindirim Sorunları
  • Mide Bulantısı
  • Koyu Yeşil, Siyah Dışkı
kuşlarımıza çok fazla deve dikeni vermenin etkilerinden bazılarıdır. Bu nedenle, kuşumuzun karaciğerlerini tedavi etmek için deve dikeni kullanırken, mutlaka VETERİNER gözetimi ve tavsiyesi altında kullanmaya dikkat edelim.

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Deve dikeni tozu sipariş ettim bugün.Antibiyotik sonrası vermek istiyorum.Kullanımı nasıl olacak diye konu açacaktım.Bu kadar denk gelir :) elinize sağlık.

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Deve dikeni tozu sipariş ettim bugün.Antibiyotik sonrası vermek istiyorum.Kullanımı nasıl olacak diye konu açacaktım.Bu kadar denk gelir :) elinize sağlık.
Yediği bir şeye serpmeniz gerekiyor, doz aşımı yok...
Alternatif olarak her veteriner de olmasa da cleasing tea alabilirsiniz.

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Yediği bir şeye serpmeniz gerekiyor, doz aşımı yok...
Alternatif olarak her veteriner de olmasa da cleasing tea alabilirsiniz.
Mamaya ya da yeme herhangi bir ürün serpince tüketmeme sorunumuz var maalesef.Suya katma imkanı vardır umarım.Cleasing tea’de bulurum büyük ihtimalle.Onun uygulaması doz ve süre olarak nasıl oluyor?

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Ben kullanımı hakkında bilgi sahibi değilim maalesef :) Yardım aldığım kaynakta belki sıvılaştırılmış hali içindiri bilmem kuştan kuşa değişir gibi bir şey okumuştum

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Mamaya ya da yeme herhangi bir ürün serpince tüketmeme sorunumuz var maalesef.Suya katma imkanı vardır umarım.Cleasing tea’de bulurum büyük ihtimalle.Onun uygulaması doz ve süre olarak nasıl oluyor?
Kapsül içinde bulunan devedikeni mi aldınız yoksa hap tarzında bir şey mi aldınız ?

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Kapsül içinde bulunan devedikeni mi aldınız yoksa hap tarzında bir şey mi aldınız ?
Toz halinde aldığım ürün.Ev de Solgar milk thistle hapta var ama dozaj olarak yoğun olur,ağır gelir diye vermiyorum.Annemin enzimlerini baya düşürmüştü çünkü.

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Toz halinde aldığım ürün.Ev de Solgar milk thistle hapta var ama dozaj olarak yoğun olur,ağır gelir diye vermiyorum.Annemin enzimlerini baya düşürmüştü çünkü.
hepasol pro da alabilirsiniz, 2ml/1lt su demişler hesabıma göre 100ml de 0,2ml olması gerekiyor (tabii muhabbet kuşunun günlük ihtiyaçları nedir bilimsel olarak bilmeden bu tarz şeylerin dozunu doğru tutturmak zordur). İçeriği epey zengin deneyimlerimi paylaşırım

Hazal 

Yönetici
Moderatör
hepasol pro da alabilirsiniz, 2ml/1lt su demişler hesabıma göre 100ml de 0,2ml olması gerekiyor (tabii muhabbet kuşunun günlük ihtiyaçları nedir bilimsel olarak bilmeden bu tarz şeylerin dozunu doğru tutturmak zordur). İçeriği epey zengin deneyimlerimi paylaşırım
Çok iyi olur gerçekten,teşekkür ederim.