Dış Parazitler, Bitlerle Mücadele - Vilmectin

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dış parazitler, bitler artık her ne derseniz bir şekilde karşımıza çıkabilir. Müdahale etmezseniz o kadar hızlı çoğalır ve kuşunuzu bitirir ki, kurtulmak zor olabilir. Bu yüzden ara ara kuşlarınızı elinize alıp kuyruk altı, kanat altı, ense vb. bölgeleri incelemenizi öneririm. Bu sayede bir parazitin olup olmadığını görebilirsiniz. Size bu konuda bahsedeceğim ürün Vilmectin. Vilmectin kullandığım en etkili parazit ilacıdır. Spreyler gibi kuşlarda solunum sorunlarını tetiklememektedirde.

70.pngVilmectin etkisi 3 aya kadar sürebildiğinden, 3 ayda 1 kez uygulanması önerilir. Muhabbet kuşları için ikinci dozaj kullanımı gerekli olmayabilir ama kanarya ve ispinoz gibi egzotik kuşlarda 10 gün sonrasında 1 damla daha kullanılmalıdır.

*Şaibeli kaynaklar ve tezler olduğundan tekrarlanacak dozajın 3-7-10 gün aralığında olabileceğinden bahseder ama üstte belirttiğim şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. çoğu tez o bilgiye ağırlık vermiştir.
Vilmectin Nasıl Kullanılır?
Uygulaması kuşların ensesine damla şeklinde uygulanır. Damla, deriye temas etmelidir mutlaka.

Diğer bir kullanım yöntemi de suluğadır. Yarım dolu suluğa 2-3 damla ilave edebilirsiniz. 6 saat ardından su temizlenmelidir. Bunun için ikinci bir işlemi yapmak gerekmez. Yağda çözünebilen bir ürün olmasından dolayı aslında suda kullanımı pek etkili olmayabilir.

Doz oranına dikkat etmelisiniz. 1-2 damladan fazlası kuşlarınıza zarar verebilir.
Ayrıca alttaki diğer etken ilaçlarda çok etkilidir:
d5fwt.jpg

Son düzenleme:

Yavuz Keskin

iyikus.com Üyesi
Frontline benzeri bir ilaç aldım prospektüsü okudum ve frontline ın Türk yapımı versiyonu gibi bir ilaç . Peki ben bu frontline türevini nasıl kullanmalıyım. Normal Frontline nasıl kullanılmalı

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Frontline benzeri bir ilaç aldım prospektüsü okudum ve frontline ın Türk yapımı versiyonu gibi bir ilaç . Peki ben bu frontline türevini nasıl kullanmalıyım. Normal Frontline nasıl kullanılmalı
Merhaba Frontline daha önce kullanmadım. Bu yüzden doğru yönlendiremeyebilirim. Aldığınız yerden bilgi alma şansınız varsa danışın derim. Çözelti bir ürün mü?

Yavuz Keskin

iyikus.com Üyesi
Merhaba Frontline daha önce kullanmadım. Bu yüzden doğru yönlendiremeyebilirim. Aldığınız yerden bilgi alma şansınız varsa danışın derim. Çözelti bir ürün mü?
Frontline ın aynısı bileşik olarak . Ama bende daha önce frontline kullanmadığım için direk hayvanın ensesine mi sıksam yoksa damlalıkla mı damlatsam bilemedim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İki türlüde verebilirsiniz diye düşünüyorum. Enseye 1-2 damla ya da suyuna 3 civarı

Yavuz Keskin

iyikus.com Üyesi
İki türlüde verebilirsiniz diye düşünüyorum. Enseye 1-2 damla ya da suyuna 3 civarı
yabancı makalelere baktım ve şunu gördüm. Suya katılmasını tavsiye etmiyorlar çünkü aşırı güçlü bir ilaç ama kuşun ensesine 1-2 damlada sıkıntı olmuyor demişler . Bende kuşun sırtına 1-2 damla attım damlalıkla. Aşırı agresif kuşum bile şuan pamuk gibi.hatta şu tatlı poza bir bakın: https://i.hizliresim.com/1pM67j.jpg

Bluefish

Forum Sakini
Yeni dogmus yavrulara kac gunlukken uygulamak gerekir bu urunu?
Dozaj yine 1-2 damla mi olmali?
Anladigim kadariyla ayrica yavrular ile beraber anne babaya da uygulamak gerekiyor ayni anda?

Berke E.

iyikus.com Üyesi
Yeni dogmus yavrulara kac gunlukken uygulamak gerekir bu urunu?
Dozaj yine 1-2 damla mi olmali?
Anladigim kadariyla ayrica yavrular ile beraber anne babaya da uygulamak gerekiyor ayni anda?
Bende merak ediyorum şuan benim de 40 günlük kuşum var arada bir kaşınıyor kontrol ediyorum fakat, bir şey göremiyorum ona damlatmalı mıyım bilmiyorum?
Ayrıca bu vilmectini nereden bulabilirim ben hep veterinere götürüp orada sıktırıyorum her sıkıma 20 - 30₺ arası bir ödeme yapıyorum. Yani alınabilecek bir şey ise 100ml olarak ben alayım ben kendimde sıkarım hem gidiyorum yoruluyorum hemde tek bir dalma için o kadar para ödemek bir tık saçma geliyor bana :D

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yeni doğmuş bebeğe kulak çöpüne damlatıp biraz derisine sürmek yeterli olacaktır. Ancak yuvadan atlamış ve yem kırmayı tam öğrendi ise 1 damla yine enseden uygulanır.
Vilmectin ucuz bir ürün. Veteriner eczanelerinden ya da zirai ilaç satan yerlerden alabilirsiniz. 20-30 tl 20 ml fiyatı

Bluefish

Forum Sakini
Yeni doğmuş bebeğe kulak çöpüne damlatıp biraz derisine sürmek yeterli olacaktır. Ancak yuvadan atlamış ve yem kırmayı tam öğrendi ise 1 damla yine enseden uygulanır.
Vilmectin ucuz bir ürün. Veteriner eczanelerinden ya da zirai ilaç satan yerlerden alabilirsiniz. 20-30 tl 20 ml fiyatı
Ustadim dun evin yakininda olan veterinere gittim bu vilmectini almak icin veya uygulatmak neyse artik bilmedigimden.
Aramizda gecen konusma kelimesi kelimesine aynen su sekilde;
-merhaba
-merhaba
- bir konuda yardim almak istiyorum.
-tabi buyrun.
-muhabbet kuslarim var. Yeni yavrulari ol...
-ha kusura bakmayin biz kus bakmiyoruz.
-yok beyfendi bakin demedim zaten siz kedi kopek bakmaya devam edin ben sadece bir ilac sorucam.
-yok hic bilmiyoruz.
-daha sormadim bile? Bir sorayim once.vilmectin isimli parazit ilaci hic duymadiniz mi? Galiba recete ile veya veterinerlerden aliniyormus.
-yok bilmiyoruz
-peki tesekkurler.

Yani gercekten akil alir bir yaklasim degil. Insanlari bu sekilde birlikte yasadigi baktigi hayvana cinsine ve veterinere gelis sikligina gore degerlendirmek.
Elimde posetler vardi is cikisi yorgundum olay cikarmadim. Bizde yok ama surada satilir demekten useniyor ahlaksizlar. Yoksa bilmemesi mumkun degil.
Simdi yazarken yine sinirim hopladi.

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Ustadim dun evin yakininda olan veterinere gittim bu vilmectini almak icin veya uygulatmak neyse artik bilmedigimden.
Aramizda gecen konusma kelimesi kelimesine aynen su sekilde;
-merhaba
-merhaba
- bir konuda yardim almak istiyorum.
-tabi buyrun.
-muhabbet kuslarim var. Yeni yavrulari ol...
-ha kusura bakmayin biz kus bakmiyoruz.
-yok beyfendi bakin demedim zaten siz kedi kopek bakmaya devam edin ben sadece bir ilac sorucam.
-yok hic bilmiyoruz.
-daha sormadim bile? Bir sorayim once.vilmectin isimli parazit ilaci hic duymadiniz mi? Galiba recete ile veya veterinerlerden aliniyormus.
-yok bilmiyoruz
-peki tesekkurler.

Yani gercekten akil alir bir yaklasim degil. Insanlari bu sekilde birlikte yasadigi baktigi hayvana cinsine ve veterinere gelis sikligina gore degerlendirmek.
Elimde posetler vardi is cikisi yorgundum olay cikarmadim. Bizde yok ama surada satilir demekten useniyor ahlaksizlar. Yoksa bilmemesi mumkun degil.
Simdi yazarken yine sinirim hopladi.
Takmayın hocam, yapacak bir şey yok böylelerine boş verin. Vilmectin'i büyükbaş, küçükbaş veteriner ilaçları satan yerlerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Yine bulamazsanız ben size kargo ile gönderim yaparım.

Bluefish

Forum Sakini
Takmayın hocam, yapacak bir şey yok böylelerine boş verin. Vilmectin'i büyükbaş, küçükbaş veteriner ilaçları satan yerlerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Yine bulamazsanız ben size kargo ile gönderim yaparım.
Tabi haklisiniz illa bulunur. Eksik olmayin bulamazsam rahatsiz ederim.
Lakin Insanin icini soyle de acitiyor, ben karadenizliyim. Hayvancilik coktur bizim oralarda. kesime giden degil de kurbana buraya getirilen 8 ay yaylada dogal beslenen ozel yetistirme hayvan.
Oralarda da veterinerler var. Hasta olan koyunada gelirler dogum yapacak ineklere de. O ahirlarin tamlarin tezeklerin icinde. Bu insanlarda ayni okuldan mezun.
Bi de veteriner dr. Yetenekli pol var. Belgesel ng de.
Onu da izliyoruz. Adamin binlerce hastasi var.
Herkesin imdatina kosuyor.
Bu kadar ego ve yukaridan bakma, insanlari bu tip seylerle siniflandirma bizde cok yaygin.
Ne desek bos hakikaten.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Veterinerlik fakültesi yanlarında açılmış olan veterinerlere gitmenizi öneririm. Rahatlıkla ilaç temin edebiliyorsunuz eczaneden alır gibi. Hatta gitmeden bir iki araştırma yapıp arayın, kuşlar için bir kaç ilaca ihtiyacım var satıyor musunuz deyin, dönüş gelecektir.

bahare

iyikus.com Üyesi
Dış parazitler, bitler artık her ne derseniz bir şekilde karşımıza çıkabilir. Müdahale etmezseniz o kadar hızlı çoğalır ve kuşunuzu bitirir ki, kurtulmak zor olabilir. Bu yüzden ara ara kuşlarınızı elinize alıp kuyruk altı, kanat altı, ense vb. bölgeleri incelemenizi öneririm. Bu sayede bir parazitin olup olmadığını görebilirsiniz. Size bu konuda bahsedeceğim ürün Vilmectin. Vilmectin kullandığım en etkili parazit ilacıdır. Spreyler gibi kuşlarda solunum sorunlarını tetiklememektedirde.

Ekli dosyayı görüntüle 2089Vilmectin etkisi 3 aya kadar sürebildiğinden, 3 ayda 1 kez uygulanması önerilir. Muhabbet kuşları için ikinci dozaj kullanımı gerekli olmayabilir ama kanarya ve ispinoz gibi egzotik kuşlarda 10 gün sonrasında 1 damla daha kullanılmalıdır.

*Şaibeli kaynaklar ve tezler olduğundan tekrarlanacak dozajın 3-7-10 gün aralığında olabileceğinden bahseder ama üstte belirttiğim şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. çoğu tez o bilgiye ağırlık vermiştir.
Uygulaması kuşların ensesine damla şeklinde uygulanır. Damla, deriye temas etmelidir mutlaka.

Diğer bir kullanım yöntemi de suluğadır. Yarım dolu suluğa 2-3 damla ilave edebilirsiniz. 6 saat ardından su temizlenmelidir. Bunun için ikinci bir işlemi yapmak gerekmez. Yağda çözünebilen bir ürün olmasından dolayı aslında suda kullanımı pek etkili olmayabilir.

Doz oranına dikkat etmelisiniz. 1-2 damladan fazlası kuşlarınıza zarar verebilir.
Ekli dosyayı görüntüle 2090
merhaba, artan belirtiler üzerine bu akşam ilk kez vilmectin kullandım. şırınga yardımı ile alıp, parmağım ile ensesine çoooooooook az (korkudan) sürdüm. 2. yi yapmaya gerek yok denmiş ama takip ile 1-2 hafta sonra tekrar yapılmalı mı, yoksa yeter mi dersiniz? iç parazit uygulaması da yapacaktım ama, dediğim gibi kaşıntılar artınca buna öncelik verdim. iç parazit uygulaması için de sitraks alacaktım ancak şurup hangi eczacı arkadaşıma sorduysam epeydir gelmediğini söylediler, ben de nilverm aldım. iç parazit uygulamasını bugün yaptığım (daha doğrusu yapmaya çalıştığım) dış parazit uygulamasından ne kadar süre sonra yapmak gerekir, etkileşim anlamında bir sıkıntı olur mu bilemiyorum :( :m10:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba Sn. @bahare , vimectin 2. uygulama gerekli değil ancak dış parazitler gözlemleniyorsa mutlaka 7-10 gün arası 1 kez tekrar edilmelidir.
İç parazit 3 gün sonra başlanması daha uygun olur.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Canan S.

iyikus.com Üyesi

Ekli dosyayı görüntüle 2089Vilmectin etkisi 3 aya kadar sürebildiğinden, 3 ayda 1 kez uygulanması önerilir. Muhabbet kuşları için ikinci dozaj kullanımı gerekli olmayabilir ama kanarya ve ispinoz gibi egzotik kuşlarda 10 gün sonrasında 1 damla daha kullanılmalıdır.

Ekli dosyayı görüntüle 2090
Bu ilacı (Vilmectin) bi haftadır arıyorum bulamadım,ilacı nerden bulabilirim ve buna alternatif olarak Frotline sprey kullanmayı önerirmisiniz?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Vilmectin yerine stronghol, bitason gibi ürünlere de yönelebilir. Önemli olan ivermectin etken maddesidir. Bahsettiğiniz ürün tek başına yeterli gelmeyebilir ancak bir süreliğine kullanılabilir. Dozaj ayarlaması zor olabilir sizdeki ürünün.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Bu ilacı (Vilmectin) bi haftadır arıyorum bulamadım,ilacı nerden bulabilirim ve buna alternatif olarak Frotline sprey kullanmayı önerirmisiniz?
Merhaba U 200 tollisan öneririm ama vilmectin gibi dozajı iyi ayarlamak gerekiyor. Kullanım şekli bir Damla ama yarım Damla veya kulak çubuğu ile uygulamak daha doğru olur