Dişi kuş erkeğe ayak atmaya başladı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Flamet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Flamet

iyikus.com Üyesi
Evet sorularımız bitmiyor maalesef. İyi ki varsınız. Herhalde beş altı kez çift olarak muhabbet kuşu bakmisimdir. Yavru deneyimim olmadı hiç. Boş yumurtalar görmüştüm. Ama bu durumu hiç görmedim.
Dişi ısrarla erkeğin üstüne çıkmaya çalışıyor. Erkek köşe bucak kaçarak savunmada kalıyor. Normalde birbiriyle uyumlular. Cilveler kurlasmalar vs vs. Ayak atma öncesinde olan şeyler var. Ama erkek şimdilik çocuk istemiyor galiba :)

İşin esprisi tabi. Dişi kuş çok hareketli son günlerde kafesin her tarafini kemiriyor. Erkek kusun sagindan girip solundan çıkıyor. Kızgınlık dönemi mi sizcede. Daha alalı bir ay olmadı. Yuvalık takmadim. Erkek kuşun bir ayağında rahatsızlık var. Bu yüzden de pasif kalıyor olabilir bilmiyorum. Eğer bu yuzdense, su manzarayi görünce dişiyi almakla hata ettiğimi düşüneceğim. Erkek kuş aldığımdan beri kendi halinde bir kuştu zaten. Altı aydır gozlemliyorum. Karakteri uysal. Gidip en canavar dişiyi almışım galiba ?

Ne yapabilirim? Dişinin ayak atması sizin de başınıza geldi mi ?

(Not: böyle birşey mümkün olsa dişiye şap vericem ?? bi yerinde dur be kızım :)

Maşallah ikisine de. Dişiler de erkek kuşlar gibi davranışlar sergileyebilir. Çok kızışmış dişilerde rastlanıyor zaman zaman. Ayak sorunları bazen sorun olabiliyor ama genelde büyük problemler doğurmaz. Yanılmıyorsam erkek daha küçüktü. Hazır olmayabilir.

Oyla 0
Maşallah ikisine de. Dişiler de erkek kuşlar gibi davranışlar sergileyebilir. Çok kızışmış dişilerde rastlanıyor zaman zaman. Ayak sorunları bazen sorun olabiliyor ama genelde büyük problemler doğurmaz. Yanılmıyorsam erkek daha küçüktü. Hazır olmayabilir.
Görünüşte öyle ama petshop sahiplerine inanırsak erkegin büyük olması gerekiyor. Orda bi tık kandırılmış olabilirim. Gozlerinde de halka olmayınca anlaşılmıyor

Oyla 0
Görünüşte öyle ama petshop sahiplerine inanırsak erkegin büyük olması gerekiyor. Orda bi tık kandırılmış olabilirim. Gozlerinde de halka olmayınca anlaşılmıyor
Sanırım bir de baştaki cizgilerden mi anlıyorduk ? Bir de erkegi kizginlastirmak icin ekstra birseyler yapmalı mıyım. Muhabbet kuşlarında doğru çiftleşme yaşı varmi ortalama olarak

Oyla 0
Bir çok açıdan anlaşılabilir. Çizgiler de ipucu verecektir. Bu işin kritik noktası zamanının gelmiş olmasıyla alakalı. Kuş tam hazır değilse, kızıştırıcılar işe yaramıyor. Ancak taze nane, kekik, keçi boynuzu tozu, tarçın, havuç gibi şeyler kızıştırma konusunda olumlu etki ediyor.

Oyla 0