Dişi kuş erkeğin üzerine çıkıyor

firatfirat

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar iyi günler sabah kuşlarımı çiftleşirken gördüm aradan 5 saat geçti şuanda da dişi erkeğin üzerine çıkıyor sebebi nedir acaba?
Ayrıca normal çiftleşmede erkek sürekli kuşun üstünden düşüyor ve çiftleşme en fazla 5-6 saniye sürüyor bu normal mi?
Mama olarakta havucu kestim sadece pupa marka mama haşlanmış yumurta veriyorum doğru mudur? Öneri mama yazar mısınız?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dişi kuşlar aşırı kızgınlaşınca bu dediğinizi yapıyor. Eşleşmek istediğini anlatıyor ya da baskınlık kuruyor. Kuşlarınız biraz acemi olabilir. Genelde 10-30 sn arası oluyor bu süreç.
Neden havucu kestiniz ki? Mama içine havuç ve yumurta da ekleyebilirsiniz. Pupu eh pek iyi sayılmaz. Cede, deli nature, versele laga, witte molen, quiko markalı mamalar iyidir.

Oyla 0

firatfirat

iyikus.com Üyesi
Geçen ay havuçlu mama veriyordum , erkek girdi 4 yumurtayı da kırdı , bende acaba çok mu kizginlastı da kırdı diye düşündüm , o yüzden kesmiştim. Biraz acemisiyim mamayı da değiştirecem söylediğiniz mamalardan bulabildigimi alacam. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ya dişi kırıyorsa?
Kalsiyum ihtiyaçlarını gideriniz bu süre zarfında.

Oyla 0

firatfirat

iyikus.com Üyesi
Dişi kuşlar aşırı kızgınlaşınca bu dediğinizi yapıyor. Eşleşmek istediğini anlatıyor ya da baskınlık kuruyor. Kuşlarınız biraz acemi olabilir. Genelde 10-30 sn arası oluyor bu süreç.
Neden havucu kestiniz ki? Mama içine havuç ve yumurta da ekleyebilirsiniz. Pupu eh pek iyi sayılmaz. Cede, deli nature, versele laga, witte molen, quiko markalı mamalar iyidir.
Hocam SON OLARAK bana önerdiğiniz mamalardan en kalitelisi veya sizinde kullandığınızı söyler misiniz ? ben hemen onunda siparişini verim yazık kalitesiz mama yemesinler..
CEDE
DELİ NATURE
VERSELE LAGA
WİTTE MOLEN
QUİKO demiştiniz..

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Anladım. Gözlem yaparsınız o halde. Kalamar vs varsa ek bir ürün gerekmiyor kalsiyum için. Yemlerde az oranda içeriyor.
En kalitelisi Versele laga bence ancak kokusundan kaynaklı bazı kuşlar yemiyor. Bu nedenle ben tercih etmiyorum.
Bu yazdığım markalar hemen hemen aynı. Şuan quiko kullanıyorum

Oyla 0

firatfirat

iyikus.com Üyesi
@Doğanay Y. Hocam iyi günler şuanda 2 yumurta yapmış kuluckada bir cift muhabbet kuşum var Tavsiyeniz üzerine Quiko Special mama aldım tarifini verebilir misiniz? Havuç kizistiriyor diye havucu kesmiştim en son tavsiyenize ihtiyacim var ( daha önce pupa mama kullanıyordum yumurtanın sarısı ve mamayı veriyordum meyve vermiyordum)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Açıkcası mamada benim vazgeçilmez ürünüm havuç. Daima havuç ile ıslatarak veriyorum. Tedirgin olmanızı gerektirecek havuç olmamalı çünkü mama içeriği kızışması için yeterli. Yumurta maması aldığınız için artık yumurta haşlamanıza gerek yok. Havuçla, şeker pancarıyla, belki elma ile nemlendirip sunabilirsiniz. Hiç katmayım dersenizde hafif suyla nemlendirip sunun. Yerlerse öyle de verebilirsiniz.

Oyla 0