Dişi kuş eskisi gibi yakın değil

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Btublt
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Btublt

iyikus.com Üyesi
Dişi kuşu erkek kuşun yanına ilk koyduğumda sürekli yan yana durur birbirlerini kaşır yem kusarlardı.dişi yuvalığa ilgiliydi etrafını kemirir içindeki talaşları dışarı atardı. Fakat ne olduysa şimdi erkekten uzak durmaya başladı tüneğin yanındaki mineral bloğun üstünde duruyor genelde yuvalıpa ilgisi de azaldı. Dişi böyle yapınca erkekte tele atlayıp dışarı çıkmak istemeye başladı. Dişi kızgın değil yumurta manası da yemediler. Dişiyi değiştirmeli miyim erkek ara ara gagasını uzatıyor.dişi yemden çok kalamar kemiği yiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.EA493DE7-0972-4A4F-B878-94464B9968CF.jpeg2058710A-B3B4-487A-922F-D712189D097C.jpeg

Biraz zaman verin bence. Alınan kuşlar geri verilmemeli ikisini de strese sokarsınız. Hemen birbirlerini kabul etmek zorunda değiller aylar bile sürebilir bu

Biraz zaman verin bence. Alınan kuşlar geri verilmemeli ikisini de strese sokarsınız. Hemen birbirlerini kabul etmek zorunda değiller aylar bile sürebilir bu
İlk başta çok iyi anlaşıp şimdi böyle olmasına anlam veremiyorum sadece. İlk baştan beri böyle olsa alışmadılar der beklerdim. İlk başta yemi bile beraber yemeye gidiyolardı

Kuşun cere rengi daima kızışma durumunu göstermese de şu aşamada kuş kondisyonda değil gibi görünüyor. Üreme için uygun olmayan bir dönemde olabilir.

Kuşun cere rengi daima kızışma durumunu göstermese de şu aşamada kuş kondisyonda değil gibi görünüyor. Üreme için uygun olmayan bir dönemde olabilir.
Dişi şu an 7-8 aylık erkek 1 yaşında. Zaten çok sakin ve korkak bi kuş kafese yaklaşsam bile en uxağa gidiyor. Böyle bi kuş üreyebilir mi?

Böyle kuşlar ürer ancak daha özel ihtiyaçları olabilir. Bunları bulmak gerekiyor.
Örneğin daha yüksek bir yere koymak kafesi, daha sakin bir oda, daha uzun süre aydınlatma, yuva konumunun değiştirilmesi ve en yüksek kapıya takılması, yem karışımına ek kızıştırıcı tohumların arttırılması ya da sağlık tohumu verilmesi gibi gibi.
Örneğin üremeyen ve gece telde uyuyan bir kuşuma en üst seviyede tünek yerleştirdikten sonra uyku düzeni değişti ve peşine çiftleşme eğilimi göstermeye başladılar.

Kafes tavandan yarım metre aşağıda 3 tane tünek var yüksekte ortada ve yeme yakın olarak. Yuvalıkta kafesin sağında ve yüksekteki tünekle orta tüneğin arası yüksekliğinde. Mineral blok gaga taşı kalamar kemiği kum her şey var. Salıncak assam nasıl olur gece uyku ve rahatlık açısından?

Böyle kuşlar ürer ancak daha özel ihtiyaçları olabilir. Bunları bulmak gerekiyor.
Örneğin daha yüksek bir yere koymak kafesi, daha sakin bir oda, daha uzun süre aydınlatma, yuva konumunun değiştirilmesi ve en yüksek kapıya takılması, yem karışımına ek kızıştırıcı tohumların arttırılması ya da sağlık tohumu verilmesi gibi gibi.
Örneğin üremeyen ve gece telde uyuyan bir kuşuma en üst seviyede tünek yerleştirdikten sonra uyku düzeni değişti ve peşine çiftleşme eğilimi göstermeye başladılar.
Kafes düzeni bu şekilde ve yuvalığa biraz tarçın serptim kokusunu alıp girdin diye

Ekli dosyalar

• C4D09B16-E392-4073-B0E1-C5752322D055.jpeg
    C4D09B16-E392-4073-B0E1-C5752322D055.jpeg
    87.2 KB · Görüntüleme: 8
Salıncak kullanmanızı önermem üreme döneminde. Kullanılacaksa da aynasını çıkartınız varsa.
Kafes düzeniniz biraz yanlış. Tünekler bu şekilde değil de enine takılmalıdır. Örneğin yuvaya yakın olacak tüneği ayarlarken yuvanın tüneğinden 1 tel uzağına takabilirsiniz. Diğeri de kuyrukları tele değmeyecek kadar mesafeli olsa yeterli olur.

T
Salıncak kullanmanızı önermem üreme döneminde. Kullanılacaksa da aynasını çıkartınız varsa.
Kafes düzeniniz biraz yanlış. Tünekler bu şekilde değil de enine takılmalıdır. Örneğin yuvaya yakın olacak tüneği ayarlarken yuvanın tüneğinden 1 tel uzağına takabilirsiniz. Diğeri de kuyrukları tele değmeyecek kadar mesafeli olsa yeterli olur.
tüneklerin bu şekilde olmasının çok bi zararı varsa o şekilde yapiyim. Eğer sadece çiftleşme oranını düşürür diğer türlü bi zararı olmaz diyosanız böyle kalsın çğnkü şu anlık anlaşmları daha önemli. Bir de kullandığınız kafes düzenini atarsanuz ona göre de ayarlayabilirim .

Şuan aynı durumu yaşıyorum
Dişi kuşum da sulugun üstünde uyuyur erkek kuş yanında sürekli
Ama bugün benim dişi kuşum da
Yuvaya daha az girmeye başladı

Ne durumdasınız şuan
Bizim ilgi azaldı gibi erkek
Hala ilgili ama dişi pek yanaşmıyor

T

tüneklerin bu şekilde olmasının çok bi zararı varsa o şekilde yapiyim. Eğer sadece çiftleşme oranını düşürür diğer türlü bi zararı olmaz diyosanız böyle kalsın çğnkü şu anlık anlaşmları daha önemli. Bir de kullandığınız kafes düzenini atarsanuz ona göre de ayarlayabilirim .
Değiştirin hocam sakıncası yoksa. Kuşlar geniş atlama hoşlanıyor

Hiç gerek yok aslinda ama yemliklerinizi görmem lazım. Dediğim gibi duzenledikten sonra görsel ekler misiniz

Akıllı yemlik kullanıyorum. Siz kafes düzeni atsanız ona göre ayarlasam iyi olur. Dişi korkak sürekli ellemek istemiyorum tek seferde bitsin.
örneğin bu kullanım en uygunu.

Bu gayet rahat görünüyor. Akıllı yemliğin olduğu kısımdaki tüneği biraz aşağı koysam daha iyi olur heralde. Ben rahat hareket etsinler diye 3 tünek kullanıyodum ama bu şekilfe de daha rahat uçabilirler galiba. Bir de babam yem getirmiş tanıdığından şu anki yemine azar azar koyup bitirsem bi sıkıntı olur mu?
örneğin bu kullanım en uygunu.

Yemi azar azar ekleyip verebilirsiniz. Sorun olmayacaktır. Biraz alta çekilebilir yemlik düzeninize göre.