Dişi kuşum kafes dibinde oturuyor!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mizumono
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mizumono

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta kısaca belirttim, üç buçuk yaşındaki dişi kuşum yaklaşık dört gündür ara sıra kafes dibine oturuyor, ben pıştladım mı da kendi kalkıyor. Yemesinde içmesinde bir sorun yok, keyfi de iyi aslında; bu davranışından başka değişik bir şey gözlemlemedim. Daha önce burada bu kuşumla ilgili konu açmıştım, şöyle koyayım buyrun
İlk akla gelen yumurta olup olmadığıydı, en son ki yumurtlaması bundan bir ay önceydi çünkü ve ceresine bakacak olursak da hala kızgınlıkta. Ben de yumurta sıkışmasından endişelenerek direkt bir kuş veterinere gittim ve röntgen çektirdim. Yumurta yok! Kendim de hissetmemiştim zaten o bölgede bir şişlik ama emin olmak istemiştim. Karaciğer büyümesi varmış kızımda, bunun için ilaçlarımızı aldık fakat bu kafese inme durumunu hala çözebilmiş değilim. Ağrısı olur diye homeopatik ilaçlar da kullanıyorum ama gayet hareketli de ağrısı yok gibi? Kafes dibine sadece yumurtlayacağı zaman inerdi, hiç böyle yapmazdı o yüzden endişeleniyorum. Bir de belirteyim dışkısını yaparken zorlanıyor gibi. Yumurtlama yok ama bunun psikolojisi ile mi yapıyor yoksa başka bir sorunu olabilir mi? Yardımcı olur musunuz lütfen? Dışkısını, güncel videosunu ve röntgenini de ekliyorum
IMG_5319.jpeg
acf6fa66-7687-4751-8f29-669a2beb6eaa.jpeg

Kafes dibine böyle oturuyor halsiz değil sadece oturup duruyor böyle
f895cf5d-77c8-48db-b157-e24452e6b253.jpeg

Bu da röntgeni, iyi çekmemiş olabilirim kusura bakmayın
IMG_5275.jpeg

videosu da burada

Son düzenleme:
İyi akşamlar
Veteriner üç tane homeopatik ilaç verdi. Karaciğer için K, ağrılar için T, bir de calsiyum-periyot düzenleyici PCT.

Kızgınlık yumurtası yaptığı için sanırım kalsiyum takviyesi vermiş. K ve T nin tam olarak ne olduğunu anlamadım. Biri belki K vitaminidir..

Aslında bende Doğanay gibi düşünüyorum. Yinede kuşa vitamin mineral takviyesi ve iç parazit kürü uygulanabilir..

Kızgınlık yumurtası yaptığı için sanırım kalsiyum takviyesi vermiş. K ve T nin tam olarak ne olduğunu anlamadım. Biri belki K vitaminidir..

Aslında bende Doğanay gibi düşünüyorum. Yinede kuşa vitamin mineral takviyesi ve iç parazit kürü uygulanabilir..
homeopatik ilaçlar olduğu için etken maddeyi bilmiyorum veteriner nasıl aktardıysa öyle ifade ettim size de.
iç parazit kürü nedir efendim? bilmiyordum. vitamin olarak elimde gerwit-w var sadece

Kuşunuz genel anlamda bitkin ve yaşlı görünüm sergiliyor. Aminoasitlerce zengin bir b kompleks vitamini ihmal etmeyiniz.
Ek olarak buğday çimlendirme, bira mayası (kuşlar için satilan) iyi olacaktır

Kuşunuz genel anlamda bitkin ve yaşlı görünüm sergiliyor. Aminoasitlerce zengin bir b kompleks vitamini ihmal etmeyiniz.
Ek olarak buğday çimlendirme, bira mayası (kuşlar için satilan) iyi olacaktır
hocam kendisi daha üç buçuk yaşında bu söylediğiniz bizi biraz üzdü :cry:🥺😆 teşekkür ederim, röhnfreid markasının b vitamini olur mu acaba?

göz bebekleri bu şekilde yaşlı bir görünüm kazandığında genelde çok uzun yıllar yaşamıyorlar. Üzmek istemem ama böyle bir gerçek var.

göz bebekleri bu şekilde yaşlı bir görünüm kazandığında genelde çok uzun yıllar yaşamıyorlar. Üzmek istemem ama böyle bir gerçek var.
gerçekten çok üzgünüm hocam, üzerlerine titriyorum dikkat ettiğimi de düşünüyorum ama neden böyle oluyor anlamıyorum kendimi suçluyorum bir hatam olduysa düzeltmek istiyorum. bu yumurtlama süreci onu çok yıprattı biliyorum. dediklerinize dikkat edeceğim, umarım toparlayabilirim onu :( teşekkür ederim

Çok iyi beslenmesi gerekiyor öncelikle. Stresten ve ani hava değişimlerinden olabildiğince korunmalı. Forumda açtığımız konulara göz atmayı ihmal etmeyiniz zaman buldukça.

homeopatik ilaçlar olduğu için etken maddeyi bilmiyorum veteriner nasıl aktardıysa öyle ifade ettim size de.
iç parazit kürü nedir efendim? bilmiyordum. vitamin olarak elimde gerwit-w var sadece

Kuşlardaki kurtçuk solucan vb. gibi bağırsak parazitlerine yönelik 3 yada 6 ayda bir düzenli uygulanan birşey.. Kuşları oldukça rahatlatan ve herkese önerdiğim bir uygulama.. İç parazit uygulamasında Levamizol etken maddeli herhangi bir ilaç kullanılır.. Eskiden sitraks şurup kullanırdık ama artık üretilmiyor bu ürün.. Onun yerine nilverm kullanılıyor..

Vitamin olarak ise nekton s veya vl omnivit öneririm.. Alttaki linklerden içeriklerini karşılaştırabilirsiniz..