Dişi muhabbet kuşu gece vik vik tarzında ses çıkarması

mertovski

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba.
2.5 yaşında dişi bir muhabbet kuşum var ve geceleri vik vik tarzında sesler çıkıyor ve bu sesler son zamanlarda artmış bulunmakta ben ilk başta geceleri korkuyoe diye düşünmüştüm lâkin öyle değilmiş sanırım solunum yolu hastası veya iç parazit olabilir mi diye düşünmüyor değilim çünkü ben hiç parazit ilaci kullanmadım kullandığım tek ilaç avi ast ilacıdır onuda son 1 aydır kullanmıyorum siz ce bu kuş geceleri neden vik vik diye ses çıkartıyor? Çok araştırdım ama tutarlı bir bilgi bulamadım bu sorunu yaşayıp da çözebilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

not: nefes alıp verirken kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor

o sesi çikarırken kuşun min 30 sn. videosunu çekmeniz lazım. ilaveten kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını atınız. kuş ne suredir rahatsız? bunlarin hepsini tek seferde paylaşırsanız iyi olur

videoyu youtube ya da streamable.com üzerinden paylaşabilirsiniz

Ekli dosyalar

• 20220407_200239.jpg
    20220407_200239.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 13
o sesi çikarırken kuşun min 30 sn. videosunu çekmeniz lazım. ilaveten kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını atınız. kuş ne suredir rahatsız? bunlarin hepsini tek seferde paylaşırsanız iyi olur

videoyu youtube ya da streamable.com üzerinden paylaşabilirsiniz
Kuyruğu yukarı aşağı sallaması 4 , 5 aydır var son 1 aydır geceleri vik vik sesi çıkarmaya başladı ve gündüzleri de bu sesi çıkartıyor artık

Ekli dosyalar

• 20220407_200239.jpg
    20220407_200239.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 8
Üst solunum yolu sorunu belirgin olarak var. Dışkılar da bakteriyel bir sorunun varlığına işaret eder türden.
Bir den fazla ilaç kullanmak gerekebilir. Öncelikle Doksisiklin etken maddeli bir ilaç kullanımı uygun olur

Üst solunum yolu sorunu belirgin olarak var. Dışkılar da bakteriyel bir sorunun varlığına işaret eder türden.
Bir den fazla ilaç kullanmak gerekebilir. Öncelikle Doksisiklin etken maddeli bir ilaç kullanımı uygun olur
Bugün kuşçudan bunu almıştım faydası olur mu? Yoksa sizin dediginiz doksisiklin etken maddeli ilaçtan alayım ilacın ismini yazabilir misiniz

Ekli dosyalar

• 20220407_201451.jpg
    20220407_201451.jpg
    500.6 KB · Görüntüleme: 9
  • 20220407_201507.jpg
    20220407_201507.jpg
    971.3 KB · Görüntüleme: 6
  • 20220407_201533.jpg
    20220407_201533.jpg
    521.4 KB · Görüntüleme: 10
Bugün kuşçudan bunu almıştım faydası olur mu? Yoksa sizin dediginiz doksisiklin etken maddeli ilaçtan alayım ilacın ismini yazabilir misiniz
Bu sadece yem premiksi Yani kuşun bağışıklığını arttırmak için kullanılır. Hastalıkları iyileştiremezler sadece tedavi sırasında yada tedavi sonrasında kuşun durumunu toparlaması/bağışıklığını arttırmak için kullanılır. İyileşmesi için Doğanay hocamın yazdığı etken maddesi doksisiklin olan bir ilaç temin etmelisiniz. İlacın adını bilmiyorum ama eczaneye etken maddesi doksisiklin olan bir ilaç istiyorum derseniz ellerinde olan ilacı verirler bence.

sorulara tam ve hızlı yanit verilince, video ve fotolar düzgün olunca herşey kolaylaşıyor

baştan yazayım; oldukça ilerlemiş, iyileşmesi uzun sürecek ve tekrar nüksetme olasılığı yüksek. kuşta sekel kalmış da olabilir

benim size önerim biraz ağır olacak ama;
veteriner kliniğinden doksisiklin etken maddeli antibiyotik, eczaneden mikostatin şurup ve flagyl tablet alıp hepsini birlikte uygulayabilirsiniz.

eğer yukaridaki tedavi işe yaramazsa bu kez ense damlası (örnek markalar : vilmectin , bitason) denenebilir

bu da istenen sonucu vermezse tylosin tartarat ya da tilmikosin etken maddeli antibiyotik denenebilir

örnek ilaçlari fotoda paylaşıyorum, flagyl şurup yerine tablet alınacak

önerimi uygulamak isterseniz ilk 3 ilacı temin edip haber verirsiniz kullanımını yazarım. ilaveten eczaneden bi kaç tane insülin enjektörü de almanız gerekecek

Screenshot_20220407-211325_Photos.jpg

sorulara tam ve hızlı yanit verilince, video ve fotolar düzgün olunca herşey kolaylaşıyor

baştan yazayım; oldukça ilerlemiş, iyileşmesi uzun sürecek ve tekrar nüksetme olasılığı yüksek. kuşta sekel kalmış da olabilir

benim size önerim biraz ağır olacak ama;
veteriner kliniğinden doksisiklin etken maddeli antibiyotik, eczaneden mikostatin şurup ve flagyl tablet alıp hepsini birlikte uygulayabilirsiniz.

eğer yukaridaki tedavi işe yaramazsa bu kez ense damlası (örnek markalar : vilmectin , bitason) denenebilir

bu da istenen sonucu vermezse tylosin tartarat ya da tilmikosin etken maddeli antibiyotik denenebilir

örnek ilaçlari fotoda paylaşıyorum, flagyl şurup yerine tablet alınacak

önerimi uygulamak isterseniz ilk 3 ilacı temin edip haber verirsiniz kullanımını yazarım. ilaveten eczaneden bi kaç tane insülin enjektörü de almanız gerekecek

Ekli dosyayı görüntüle 23450
Tamamdır yarın ilaçları ve insülin enjektörünü temin edeceğim ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.
Gerekli ilaçları temin ettikkten sonra kullanımını öğrenmej için tekrardan cevap yazacağım.

Herkese çok teşekkür ederim

Tamamdır yarın ilaçları ve insülin enjektörünü temin edeceğim ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.
Gerekli ilaçları temin ettikkten sonra kullanımını öğrenmej için tekrardan cevap yazacağım.

Herkese çok teşekkür ederim

bu 3 ilacın içinde en önemlisi doksisiklin, vakit kaybetmeden almanızı öneririm