Dişi muhabbet kuşu sürekli yumurtlama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan bespokeN
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bespokeN

Forum Sakini
Herkese merhaba. Yoğunluktan ötürü forumu uzun süredir aktif olarak takip edemiyordum. Tekrardan aktiflik sağlayabilirim umarım çünkü forum her anlamda ileri seviyelere doğru gelmiş.

Sorunuma gelecek olursam yaklaşık 3-4 aydır tek olan dişi muhabbet kuşum yumurtluyor. Bugün bu süreçteki 6. veya 7. yumurtasını yapmıştır zannediyorum. Dediğim gibi yoğunluğumdan ötürü çok araştırıp inceleme şansım olmadı ancak ilk yumurtasından sonra eş aramaya başladım. Hem yaş durumu hem ele alışkın bir kuş aramamdan ötürü uygun bir eş henüz bulamadım. Pelet/tohum karışık beslenen bir kuş. Kalsiyum, vitamin, probiyotik vb. takviyelerini de bu süreçte ihmal etmedim. İlk yumurtasından sonra gözlemlediğim kadarıyla bu durum onun için çok normalleşti. Kilo kaybı olmuyor, iştah kesilmiyor ve çok hareketli. Yine de hem fazla yumurtlaması hem de bu süreç devam edecek gibi durduğu için endişelerim var. Bu yumurtlamaların sağlığına zararları, süreci nasıl yönetmeliyim gibi aklıma takılan meseleler var. Fikirlerinizi belirtebilirsiniz büyük memnuniyet duyacağım.

Merhaba aramıza tekrardan hoş geldiniz ☺️
Konuyu incelemenizi tavsiye ederim.
Gelişen herşey gibi sitede gelişme halinde dahada iyi olacak 🥳
Etkileşimde kalmaya devam edin🤗

Yumurtlama durumu ne yazık ki sıkıntı. Eş için zaman kaybetmemelisiniz bana göre ya da beslenme seklinizi tekrar düzenlemelisiniz.

Eş bulmak çok sıkıntı. Muhabbetim 2 yaşında. Bu yaş civarlarında ele alışkın olmayan kuş bulmak kolay aslında ama istediğim bir durum değil bu da.

Güncelleme: Dün akşam yine yumurtladı. Bu hafta eş alıp ayrı kafeslerde 1 hafta tutup daha sonra eşleştirmeye çalışacağım. Yalnız bu sabah çiftleşme hareketlerini tekrardan yaptı yumurta gelecek yine. Kuşları aynı kafese koymadan önce bu yumurtlamanın bitmesini beklememe gerek var mı?

Güncelleme: Dün akşam yine yumurtladı. Bu hafta eş alıp ayrı kafeslerde 1 hafta tutup daha sonra eşleştirmeye çalışacağım. Yalnız bu sabah çiftleşme hareketlerini tekrardan yaptı yumurta gelecek yine. Kuşları aynı kafese koymadan önce bu yumurtlamanın bitmesini beklememe gerek var mı?
Evet, yumurtalarini tamamlasin mümkünse. 2 hafta civarı eşleşme gerceklesmeyecektir

Evet, yumurtalarini tamamlasin mümkünse. 2 hafta civarı eşleşme gerceklesmeyecektir
Çok teşekkür ederim :giggle: Erkek kuşu aldım ayrı bir kafeste şu an. Fiziksel olarak bir rahatsızlık gözükmüyor. Dışkısı da olması gerektiği gibi. Önlem amaçlı uygulamam gereken ilaç vb. var mı acaba?

Çok teşekkür ederim :giggle: Erkek kuşu aldım ayrı bir kafeste şu an. Fiziksel olarak bir rahatsızlık gözükmüyor. Dışkısı da olması gerektiği gibi. Önlem amaçlı uygulamam gereken ilaç vb. var mı acaba?
Öncelikle hayırlı olsun ☺️
Ben petsoptan aldığım kuşlara Hemen entrobac vermiyorum 3 gün süre ile akşam Taze su ile değiştirme kaydıyla
Sonra gerwit veya BT -amin Forte
Sonrasında güzel Bir yumurta maması ile konuyu kapatıyorum 😃

Öncelikle hayırlı olsun ☺️
Ben petsoptan aldığım kuşlara Hemen entrobac vermiyorum 3 gün süre ile akşam Taze su ile değiştirme kaydıyla
Sonra gerwit veya BT -amin Forte
Sonrasında güzel Bir yumurta maması ile konuyu kapatıyorum 😃
Teşekkür ederim İnşallah kolay alışırlar kafesten kafese bık bık kur yapma seslerini alıyorum bakışıyorlar :LOL: Yetişkin ele aşina bir kuş olmaması biraz zorlayacak bizi ama olsun öncelik onların ihtiyaçları.

Şimdi fark ettim erkek kuşun dışkılarında yoğun bir koku var. :( Form olarak iyi ama minnak bir leke bırakıyor. Elimde Bactrim var aklıma ilk gelen. Stres, yem değişikliği, tüy dönemi gibi durumlarda koku olabilir mi bilemiyorum tecrübem bu kadar yok maalesef. Üç durumda mevcut haliyle.

https://i.hizliresim.com/sjdik15.jpg

Son düzenleme: