Muhabbet Kuşları Dişi Muhabbet Kuşu Yılda Kaç Defa Kuluçkaya Yatabilir ?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dişi Muhabbet Kuşu Yılda Kaç Defa Kuluçkaya Yatabilir ?
Soru
: Dişi Muhabbet Kuşları yılda kaç kez yumurtlarlar?
kuluckayili.jpg
Cevap: Muhabbet kuşları iyi koşullar altında dinlendirilmeden devamlı yumurtlatılırsa 5- 6 kuluçka geçirebilirler. Fakat bu durum pek sağlıklı değildir. Her kuluçkadan sonra bir o kadar dinlendirilmelidir kuşlar. Bu süreçte eş salmaya alınabilir, mama ve vitamin desteğiyle yeni kuluçka dönemine hazırlanır. Bu dinlendirmeler olmadığında dişi kuş yumurta sayısı azalır ( normal şartlarda en fazla 8 yumurta ) ve erkek kuş yeterli döllemeyi yapamadığı için yumurtalar boş çıkar. Bazen dişi yumurtalara ilgi bile göstermeyebilir.

Dinlendirilmeyen kuşlarda rastlanan sorunlardan bazıları da şöyle;
  • Popo kısmın da yağlanma
  • Yumurtaya yatmama
  • Yumurta sıkışması
  • Dişinin zayıflayıp yavruyu besleyememesi
  • Yavruya bakamaması

sarikus3

iyikus.com Üyesi
benim kuşun yumurtaları ölü çıktı. nem gerekiyormuş büyük ihtimalle ondan. şimdi bütün koşulları sağlamaya çalışıyorum folluklu talaşlı yuvalık aldım. nem ölçer de alacağım yumurtası olursa..dişi kuş tekrar yuvaya giriyor eşinin ilgisi de iyi ilk yumurtasının üstünden 35 gün geçti yakın zamanda yumurtlar mı?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhtemelen devam edecektir. Yalnız sadece nemden kaynaklı olmadığını söylemek lazım.

sarikus3

iyikus.com Üyesi
evet ilk yumurtaya meraktan çok dokundum muhtemelen elimdeki yağın yumurtaya temasından dolayı hava alamadı ve öldü. lakin ikinci yumurtaya hiçbir şey yapmadım klimayı açmıştık o ara havayı kurutmuş yumurta hiç çatlamadı. kendi kırsın dedim 19. gün yumurtadan ses gelmiyordu açtığımda kuruyup ölmüştü. umarım tekrar yumurtlar . teşekkürler

sarikus3

iyikus.com Üyesi
benim kuşlar hep 16 17 de yumurtluyor

kuş dün sabah çıkmıştı. daha doğrusu yumurtadan çıkamayınca ben içinde ölmesin diye çıkardım. annesi beslemiyordu dört saate bir mama veriyordum en son gece 3'te mama verdim annesinin altına koydum. ne zaman koysam bağırıyordu. ezdiği belliydi uyandığımda ölmüştü. yumurtalarla olmuyor kuş eziliyor. talaş da vardı üstelik. rahatsız etmeyen çam talaşı. diğer yumurtadan çıkacaklar için ne yapmalıyım? evde yoğurt makinesi var kapağını biraz açıp altına da bir şeyler koyup onda mı baksam?

yada belli bir süre yumurtanın bir kısmını kırıp yumurta içinde mi baksam?

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Neden bu kadar uğraşıyorsunuz kuluçka ve yavrularla?

Kuluçkanın fotoğrafını yükler misiniz...Annesini çıkartın nazikçe...

sarikus3

iyikus.com Üyesi
önceden yumurtaları olmuştu hepsi öldü biri bari yaşasın istiyorum

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maşallah 5 yumurta da dolu gibi. Her kuluçkası aynı olmuyor kuşların bu nedenle az rahatsız ederek süreci gözlemleyin. Eğer ölümler tekrar başlarsa dediğiniz gibi ayırabilirsiniz ama süreç çok yorucu olacaktır bilginize.
En azından anne bakamadığı için ölmesi daha sağlıklı olur. Umarım olmaz tabi de.İlk bir hafta çok zor bebekler için

sarikus3

iyikus.com Üyesi
evet öncekiler de doluydu 4'ünü de gömdük. şimdi bu da öldü . acaba diyorum 18. gün yumurtanın boşluk kısmını kırıp kuşa ilk gün yumurtada mı baksam. öncekilerde 19. gün açtığımda içinde kurumuş oluyordu. 18. gün mutlaka kırıyorum. kuş güçsüz olduğu için mi bilmiyorum eziliyor. önceki kuluçkada sonuncusunu kırıp yanına koymuştum ama mama vermemiştim. acaba açlıktan mı öldü dedim ama şimdi mama da verdim demekki o da ezilmiş.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Şimdi anladım demek istediğini. Bunu yapmanıza gerek yok. Bir fener ya da telefon flashı ve temas ile yaşayıp yaşamadığını anlamanız mümkün. 18. günün akşamı eğer çıkmadıysa müdahale etmelisiniz. 17-19 gün olabiliyor bazı durumlarda. Yaşayan bir yavru çıkım günü hareketli oluyor ve cik cikliyor dikkatli dinlenirse. Eğer öyle ise çıkacaktır ya da ufak bir müdahale yapabilirsiniz (gerek yoktur ama). Çıkamama sebepleri nem azlığı, yumurta sertliği olabilir. Çıkış günü bir miktar çıkacak yumurtayı nemlendirirseniz süreç kolaylaşacaktır. Yumurta üstüne ılık 1 damla su damlatmanız da yeterli olur.

sarikus3

iyikus.com Üyesi
ses geliyordu yumurtadan ondan müdahale ettim. kuş tam olmuştu. onda bir sorun yok. çok iyi de mama yiyordu. gece 3.30 a kadar her şey normaldi. elime aldığımda durumu iyiydi annesinin altına koyunca ciyak ciyak bağırıyordu. birkaç kere dişiyi kaldırıp altından alıp düzelttim. dişi kuş devamlı yönünü çeviriyor. sabit oturmuyor. ümitli değildim o yüzden keşke yoğurt makinesine koysaydım :(

Ekli dosyalar

• 1606817601680425828008.jpg
    1606817601680425828008.jpg
    658.9 KB · Görüntüleme: 11

Damla Y.

Forum Sakini
Kuş gelişimi tamamlamamis. Sarı kesesi tam emilmemis

sarikus3

iyikus.com Üyesi
Kuş gelişimi tamamlamamis. Sarı kesesi tam emilmemis
üretim videolarını izledim normalde yumurta çok kanlı oluyor. önceki açtığım yumurtalar da öyleydi. bunda hemen hemen kan yok gibi bir şeydi. annem bile dedi bu kuş ötekilere göre büyük iyi gelişmiş diye.. zaten ben akşama kadar mamadan dolayı ölmesin diye yumurtaanın başını açıp öyle besledim akşam çıkardım. yine de ezdi. şimdi iki gün yumurta içinde bakıp sonra ya kaloriferin üstüne bir mekanizma kuracağım ya yoğurt makinesinde besleyeceğim bilemiyorum. annesi anne değil ki . sadece kuluçka makinesi. yavruyu umursamıyor. sadece yumurtlamak üzerine programlanmış gibi :)

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Doganay hocaya katılmakla beraber, ilaveten...

Kuluçkayı çok rahatsız ettiğinizi düşünüyorum. Genel olarak evet 18-19 gün sürmektedir kuluçka süresi. Fakat bu bazen 24. Güne kadar bile sürebiliyor nadir de olsa. Örneğin 3 yavrumun sonuncunu 24. Günde almıştım. Oda nemini 60 a yükseltmiştim bu zamanlarda ve yumurta üzerine hafif spreyleme yapmıştım.

Yumurtaya müdahale riskli bir durumdur. Ortam şartlarını yerine getirdikten sonra, doğal sürecine bırakmanın en doğru yol olduğu kanaatindeyim. Çünkü sizin de yaşadığınız gibi durumların yaşanması çoğu zaman kaçınılmaz olabiliyor.

Ayrıca yumurtaların olduğu yuvalığa çok fazla talaş koymuşsunuz. Ölümler bu sebeple de kaçınılmaz olabilir. Üzerine dişi kuş yatıyor ve o minicik yavru talaşların içerisine gömülüyor, nasıl yaşasın! Hiç talaş olmaması çok çok daha iyi. Zaten hazırlık aşamasında dişi genelde tüm talaşları çıkarır nerdeyse. Çok az bir iki tutam koyabilirsiniz. Yavrular büyüdükçe talaş miktarını arttırabilirsiniz. Yuvalığın kirlenmesini düşünmeyin, bu hayvanların doğal ortamlarında yuvasını temizleyen birileri olmuyor unutmayın.

Yavrular yavaş yavaş ayağa düştüğünde temizliğe ve talaş miktarında artmaya gidebilirsiniz...