Dışkı Bozulması (Sıcak Hava/Kızışma)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
Biliyorsunuz birkaç gündür İstanbul çok sıcak. Muhabbet kuşumun bugünlerde dışkısı bozuldu.

Merak ediyorum, bu sıcaklardan dolayı bu tür bozulmalar olur mu?

Bir de ceresi kahverengileşti, sanırım kızıştı. Bu da bozdu dışkıyı sanırım.

IMG-20220530-140206.jpg

IMG-20220530-135409.jpg

IMG-20220530-135402.jpg

IMG-20220530-140053.jpg

Bu da son dışkısı.

IMG-20220530-140108.jpg

Çözüm
Doksimis ve Mikostatin aldım.

Şimdi bunları nasıl uygulayacağım? Madde madde cevaplar mısınız?

1- 100ml içme suyuna kaç damla olacak?
2- Kaynamış su mu içme suyu mu?
3- Su kaç saatte bir değişecek?
4- Doksimis vermeden önce bir katkı filan vermeme gerek var mı multivitamin felan?
5- Kaç gün kullanıp, kaç gün ara vereceğim?
6- İlaç verirken gaga taşı, kum vs. alacak mıyım?
7- Başka önerileriniz, önemli noktalar, dikkat edilmesi gereken bir şeyler vs. var mı?

Şimdiden teşekkürler.
1.Dozaj konusunu ilaçla(doksimis)tecrübesi olan arkadaşlar söyleyecektir.Mikostatin oral yoldan 1 damla veya suluğa 5-6 damla diye biliyorum.
2.Arıtma ya da kaynamış değil,içme suyu olmalı.Genelde de böyle verilmeli.
3.Max.8 saatte değiştirmeniz iyi...
Biliyorsunuz birkaç gündür İstanbul çok sıcak. Muhabbet kuşumun bugünlerde dışkısı bozuldu.

Merak ediyorum, bu sıcaklardan dolayı bu tür bozulmalar olur mu?

Bir de ceresi kahverengileşti, sanırım kızıştı. Bu da bozdu dışkıyı sanırım.

IMG-20220530-140206.jpg

IMG-20220530-135409.jpg

IMG-20220530-135402.jpg

IMG-20220530-140053.jpg

Bu da son dışkısı.

IMG-20220530-140108.jpg

Daha önceki konularınızda da söyledim diye hatırlıyorum dışkıları kötü.. Hastalık belirtileri var ve ilaç kullanılması gerekiyor... Ne kadar geç tedaviye başlarsanız düzelme şansıda o kdadar düşer..

Daha önceki konularınızda da söyledim diye hatırlıyorum dışkıları kötü.. Hastalık belirtileri var ve ilaç kullanılması gerekiyor... Ne kadar geç tedaviye başlarsanız düzelme şansıda o kdadar düşer..
Son 1 haftadır güzeldi. O yüzden geçici diye düşündüm ama sanırım dediğiniz gibi. Dışkı tahlili yaptırmama gerek var mı, önerdiğiniz bir ilaç var mı?

Son 1 haftadır güzeldi. O yüzden geçici diye düşündüm ama sanırım dediğiniz gibi. Dışkı tahlili yaptırmama gerek var mı, önerdiğiniz bir ilaç var mı?

Ben olsam önce levamizolle iç parazit yaparım. Ardından flagyl ve mikostatin kürü uygularım.. Tabi dışkı tahlili yapılırsa çok daha iyi olur...

Ben olsam önce levamizolle iç parazit yaparım. Ardından flagyl ve mikostatin kürü uygularım.. Tabi dışkı tahlili yapılırsa çok daha iyi olur...

Konudaki ilaçlar eczanede bulunuyor mu?

Konudaki ilaçlar eczanede bulunuyor mu?

Yok bunların hepsi veteriner ilaçları.. Eczaneden alınabilecek muadili sadece sitraks şurup onuda bulabilirseniz artık :) Yinede bir kaç eczaneye sormanızda fayda var.. Eğer sitraks bulamazsanız yukarıda paylaştığım ilaçlardan birini veterinerlerde bulursunuz mutlaka...

Yok bunların hepsi veteriner ilaçları.. Eczaneden alınabilecek muadili sadece sitraks şurup onuda bulabilirseniz artık :) Yinede bir kaç eczaneye sormanızda fayda var.. Eğer sitraks bulamazsanız yukarıda paylaştığım ilaçlardan birini veterinerlerde bulursunuz mutlaka...
Ekim mantar parazit testlerini yaptırmayı düşünüyorum. Megabakter de yaptırmama gerek var mı ya da şu test de yapılsa iyi olur diye?

Dışkılar çok kötü sayılmaz, test yaptırdınız mı hocam?
Normalde bugün dışkı numunelerini toplayıp göndermeyi düşünüyordum, sabah böyle biraz toplamış görünce dışkıları fotoğrafını atayım dedim. Sizce göndereyim mi teste, yoksa birkaç gün daha bekleyip düzeliyor mu diye bakayım?

Aslında bu kadar beklemezdim testi ama bu ay biraz sıkışığım ve toplam 500 tl'ye yakın bir tutar ödeyeceğim. O yüzden dışkının toparlaması da teste gönderip göndermeme kafamı karıştırdı.

Son düzenleme:
Genelde idrar yolu enfeksiyonlarında gözlemlenen bir parazitti yanılmıyorsam klebsiella. Sindirim sistemini olumsuz etkiliyorlar sayıca arttığında. Bir ilaç önerisi geldi mi test yapılan yerden?

Hayır. Sorayım mı?

Bir de altta Staph.aureus yazıyor. Onda üreme gözlemlenmemiş mi?

İki tür bakteri gözlemlenmiş; klebsiella ve staphylococcus aureus.. Bu bakterilere duyarlı olan antibiyotikler ise bildiğimiz doksisiklin ve enrofloksasin çıkmış... İkisinden birinin kullanılması gerekiyor yani..

Parazit dediği yani koksidiyoz negatif kuşta çıkmamış... Mantar ve megabakter içinse daha test aşamasında deniyor raporda...

Bence biraz daha bekleyin mantar sonuçlarıda belli olsun daha sonra tedaviye başlarsınız...

Son birkaç gündür kuşum uçup bir yere konduktan sonra tıs tıs yapıyor kısa süreli. Normalde yapmazdı, sanki gaga delikleri bir şeyle doluymuş gibi, arada bir hapşırıyor filan.

Bir de 3 ay önce filan aldığım sıvı b vitamini takviyesini dün kullanayım dedim, suya sıktım ve 4-5 damla normal geldi. Sonra uzun topak topak iplik gibi sarı şeyler çıktı içinden. Bozuldu mu bu şimdi?