Dışkı Yaparken Zorlanma

yağmursonan

iyikus.com Üyesi
Merhaba, iyi akşamlar öncelikle şuan çok üzgünüm ve tedirginim. 12 Sene baktığım kuşuma bir şey olsun istemiyorum. Bugün öğlen saat 3 gibi dışkısını yaparken kuyruğunu sağa sola hızlıca sallayıp öyle yapmaya çalışıyordu. Yaklaşık bir saat önce fark ettim ki kabarık bir şekilde tünüyor sürekli ve bir saat boyunca yem yemedi. Şuan hâlâ dışkı yapamadı ve kabarık şekilde tünüyor. Zeytinyağı 1-2 damla vereceğim fakat bana acil bir çözüm söyleyebilir misiniz?
Dışkı resimleri Kuşumun resimleri eklenmiştir.

Dışkı:ho46tui.jpg
Kuş:

Merhaba, bu tarz durumlarda brokoli, roka, çekirdeksiz bir elma dilimi yahut k vitamini içeren herhangi bir ürün verilmesi gerekir. Yağ doğrudan değil de mama tüketimi varsa içine ilave edebilir ya da sevdiği yağlı tohumların oranı arttırılabilir.

Merhaba uzun süre cevap yazamadım kusura bakmayın. Dün akşam marul verdim şuan dışkı yapabiliyor fotoğrafı yüklüyorum. Dışkı yapımında artık sorun yok gibi eğer size göre renk normal ise veterinere gerek var mı?
Fotoğraf:

Merhaba fotoğrafı yükleyememişim kusura bakmayın. 8 Saat içinde yaptıkları

Ekli dosyalar

• 20220122_144259.jpg
    20220122_144259.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 10
  • 20220122_144255.jpg
    20220122_144255.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 8
  • 20220122_144252.jpg
    20220122_144252.jpg
    985.9 KB · Görüntüleme: 10
Zeytinyağı ve marul verdikten sonraki dışkı bu. Sarı boya dediğiniz altta sulu iz mi? 1 Haftadır var şuan uyuyor yarın atayım kafesi temizledim. Sarı boyaması şuan yok

Merhaba, peki şuan sulu iz yok. Dışkı rengi sağlıklı renk bu durumda kontrol etmem gereken başka bir şey var mı? Probiyotik önerirseniz ne önerirsiniz ve nasıl kullanmalıyım? Bu süreçte vitamini 2 günde bir vermeye devam edeyim mi?
Kafes 1 ay önce komple deterjanlı su ile yıkandı
Suluk ve yemliklerini 6 ayda bir plastik eskimesinden dolayı değişiyorum
Tahta tünek kullanıyorum orijinal kalamalar kemiğide var
Yem Versele Laga
Kum Quik
Vitamin Röhnfriedgate Gervit W

Probiyotik piyasada çok ürün var. Bütçenize uygun bir ürün tercih edebilirsiniz ancak röhnfried entrobac öneririm. Yıllardır kullanıyorum ve memnunum. Elinizde varsa peynir altı suyu tozu da az oranda kullanılabilir.
B kompleks vitaminler verilebilir haftada 3-4 kez bu nedenle devam edebilirsiniz elbette. B kompleks bir vitamininiz yoksa elinizde gervit w yi 2 günden fazla kullanmayınız haftada.

Merhaba yeni dışkı resimlerini ekliyorum. Birden fazla şekilde dışkı var bugün kafes tülünü yerken yakaladım. Kafes tülünü çıkarttıktan sonra dışkı durumu düzeldi ancak bu dışkılar neyi ifade ediyor söyleyebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 20220123_165230.jpg
    20220123_165230.jpg
    972.4 KB · Görüntüleme: 6
  • 20220123_165221.jpg
    20220123_165221.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
Merhaba biraz önce cevap vermiştim ancak tam şuan yeni dışkı yaptı fotoğrafta açık yeşil gibi çıkmış ancak ideal yeşile çok yakın. Röhnfried Entrobac probiyotigini alacağım ancak kullanımı nasıl anlatabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 20220123_165515.jpg
    20220123_165515.jpg
    77.1 KB · Görüntüleme: 4
Dışkılar aşırı kötü değil. Eczaneden bulabilirseniz sitraks ya da veterinerlerden nilverm temin ediniz bir ara yolunuz düştüğünde. Dışkılar biraz safra bırakıyor gibi. Beslenme bozukluğu belirtilerinden bir tanesi.
Entrobac ise mama tüketimi varsa mamaya 0,5 g eklenmesi gerekiyor. Mama yemiyorsa suya 0,3-4 arası eklenmeli ve su 8-10 saat sonra temiz suyla değiştirilmelidir.

Ben sürekli yeni yazıyorum kusura bakmayın. Şuan kafeste kalamar kemiği gaga taşı suluk ve yemlik var
kuş kumum quik onu çıkardım
vitamini şuan kullanmıyorum
probiyotigi uygulayana kadar kullanmamam mi lazim yani yoksa kumu ve vitamini vermeye başlıyim mi?

Hayır olur mu? o ürünler sadece bazı veteriner ilaçları verirken kullanmamak gerekiyor. Yem premiksleri (vitamin, ptobiyotik gibi) verirken kaldırmak gerekmez.