Muhabbet Kuşları Doğal besinlerle Muhabbet Kuşu Sağlığını koruma

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Doğal besinlerle Muhabbet Kuşu Sağlığını korumak
Muhabbet kuşlarına günlük yemleri haricinde, vücudunun ihtiyaçlarını karşılayacak besinlerin verilmesi gerekir. Kimi muhabbet kuşu konulduğu an yemeye başlar, kimisi ise alıştırılmadığı için ilgilenmez bile. Bu durumdaysanız eğer bu konuya göz atmanızı tavsiye ederim.
Muhabbet Kuşlarına Değişik Besinleri Yemelerini Öğretmek

Bazı bitkiler var ki kuşlarımız için şifa kaynağı. Bu bitkilerden birkaçına yer vereceğim bu konuda. Diğer besinlerle ilgi bilgi edinmek için iyikus.com üzerinden Beslenme kategorisine bakabilirsiniz.

Taze Kekik
kekik.jpg

Kekik ;
Kekik mikrop öldürücü özelliği olduğun dan kuşlarımız da antibiyotik etki yaratıyor.Aynı zaman da bir çok hastalığa ve strese de çözüm olabilir.
Kekik Kuşlarda neye iyi gelir?
  • Grip, nezle, astım, öksürük
  • Kan dolaşımı
  • Bakterilerin oluşumun da
  • İç organ temizliği
  • İştahsız kuşlarımız da iştah açar
  • Kötü kokulu dışkıları normale çevirir
  • Gaz sökücüdür
Kekik Kuşlara Nasıl Sunulmalıdır?
Kekik çayı olarak bir çok yerde satılıyor. Bunu 10 dk. demleyebilir ve soğuduğunda kuşların suluğuna koyabilirsiniz.
Kimi kuşlar kekiği yeşil halde yiyebiliyor. Fazla olmamak şartıyla bu şekilde de verebilirsiniz.

limon.jpg

Limon ; C vitamini oldukça zengin bir besindir. A ve B vitaminleri de göz ardı edilemez. Fazlası kuş için iyi değildir.

NASIL KULLANILMALI

Haftada 1 kez suluklara 3-4 damla damlatarak kullanılabilir.

Elma sirkesi ; Hafta da 1 kez suluğa 2-3 damla elma sirkesi kuşlarımızın iç parazitler den arınmasına tüylerinin daha parlak olması ve yağlanan kuşlar da kullanılır.

Okaliptüs Yaprakları ; Okaliptüs yaprakları bit ve haşere kovucu olarak kullanabiliriz.

Havuç ; Kuşlarımızın kızışmasın da en etkili besinlerin başında geliyor.

Elma ; Protein bakımın dan kuşlarımıza verebileceğimiz en önemli besindir.Aynı zaman da yavrular yuvada iken kızışıp çiftleşen çiftler yavruları dövebilir.Bunu önlemek için elma kuşlarımızı sakinleştirici özelliğe sahiptir.

Yumurta ; A,D,E,K,B1,B2,B3,B5,B6,B11,B12 vitaminleri bulunur.Kuşlarımız için en önemli besindir.

Afatsumi

Forum Sakini
Evdeki evcil kuşumuza 5 6 aylık erkek muhabbet kuşu aldık. Mümkün olduğunca detayli bilgi vermeye çalışacağım. Karantina amaçlı ayrı kafeste bakıyorum. Kuştaki ilk gözlemlediğim esneme hareketine benzer (kusmaya çalışma gibi değil henüz benim gördüğüm) gagasını art arda surekli kapatip açıyor (bir iki dakika boyunca kesintisiz yapiyor nerdeyse) bunu özellikle yem yedikten sonra daha çok yapiyor. Sanki sindiremiyormuş gibime geldi. Yeme ilgisi de fazla sanki. Kursağında hafif şişlik görüyorum. Elime alip gaga içini kontrol ettim üst gaga içi görebildiğim kadariyla temiz ve kokusuz. Kuş daha önce mama ve yem harici beslenmemiş. Denemek için marul verdiğimde yokmuş gibi davraniyor. Bugün suluguna elma sirkesi damlattim. Amacım eğer kuşta bir kursak mantari baslangici varsa hastalanmadan engellemek. Alıştırma yazısını okudum ama bu zaman alacağa benziyor, mamaya katıp verebilirim henüz yapmadım alışma sürecinden dolayi da mamaya ilgi gostermeyecek gibi. Taze kekik bulma imkanım var ama kuş yeşilliğe alişmamış, taze kekiği kuru kekik gibi haşlayıp suyunu içme suluguna katsam nasil olur bu konudaki tavsiyeleriniz nedir, biraz uzun oldu ama ne kadar ayrintili bilgi verirsem o kadar faydali olur dusuncesindeyim, simdiden teşekkür ederim

Hobici

Forum Sakini
Hocam anladığımız kadarıyla kekiki çay olarak demleyip suluğuna katabilirsiniz seyrelterek vermek daha doğru olabilir. Yeminede sarımsak yağı keten tohumu yağı ve zeytin yağı katmayı ihmal etmeyiniz deriz. Yemine 2 3 damla katabilirsiniz...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kekik ve nane haşlanabilir ve suyuna 3/1 oranında sunulabilir. Ek olarak nane doğrudan suluğun içine bir kaç yaprağını koyupta servis edebilirsiniz. Yeni geldiği için ortama alışma süreci ve kötü bakımından kaynaklanan bir düzene girme süreci olacak. O süreçte anormallikler olabilir

Afatsumi

Forum Sakini
Evdeki evcil kuşumuza 5 6 aylık erkek muhabbet kuşu aldık. Mümkün olduğunca detayli bilgi vermeye çalışacağım. Karantina amaçlı ayrı kafeste bakıyorum. Kuştaki ilk gözlemlediğim esneme hareketine benzer (kusmaya çalışma gibi değil henüz benim gördüğüm) gagasını art arda surekli kapatip açıyor (bir iki dakika boyunca kesintisiz yapiyor nerdeyse) bunu özellikle yem yedikten sonra daha çok yapiyor. Sanki sindiremiyormuş gibime geldi. Yeme ilgisi de fazla sanki. Kursağında hafif şişlik görüyorum. Elime alip gaga içini kontrol ettim üst gaga içi görebildiğim kadariyla temiz ve kokusuz. Kuş daha önce mama ve yem harici beslenmemiş. Denemek için marul verdiğimde yokmuş gibi davraniyor. Bugün suluguna elma sirkesi damlattim. Amacım eğer kuşta bir kursak mantari baslangici varsa hastalanmadan engellemek. Alıştırma yazısını okudum ama bu zaman alacağa benziyor, mamaya katıp verebilirim henüz yapmadım alışma sürecinden dolayi da mamaya ilgi gostermeyecek gibi. Taze kekik bulma imkanım var ama kuş yeşilliğe alişmamış, taze kekiği kuru kekik gibi haşlayıp suyunu içme suluguna katsam nasil olur bu konudaki tavsiyeleriniz nedir, biraz uzun oldu ama ne kadar ayrintili bilgi verirsem o kadar faydali olur dusuncesindeyim, simdiden teşekkür ederim
Gaga diplerini, gagasını ve kafasini aşırı kaşıma istegi de var