Doğanay'ın Kuluçka Günlüğü

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, daha öncede belirli günlerini paylaştığım bir kuluçkam olmuştu. Aynı çiftimin tekrardan kuluçkası başladı. Sizlere gün gün kuluçkadan fotoğraflar ve durum raporu sunacağım. Bu sayede kuşların çıkacağı günleri, sağlık durumlarını ve besleme şablonumu görmüş olacaksınız.

Kuluçka öncesi sadece 1 avuç içi kadar çam talaşı (hamster talaşı) koydum. Bu talaş hem sağlıklı, hem güzel kokuyor ve böceklenme yapmıyor. Fazla koyduğumda dişi tüm talaşı köşelere atıyor ve istemiyor. Bol talaş konulduğunda yumurtalar içine gömülür ve dişi kuş rahat çeviremez. Dikkat edelim!

İlk yumurta: 31.01.2018- Akşam 21'sularında yaptı. Rahat ve kolay bir şekilde yumurtladı. Stres olabileceği bir durum yoktu. Gün içerisinde yumurtlayacağını kuyrukta ki çok hızlı ve yoğun atmalardan fark etmiştim ve onu rahatlatabilecek kalsiyumu yüksek ve içerisinde mavi haşhaş tohumu olan bir yumurta maması yaptım.

Bugün yumurtanın ilk günü ve anne devamlı üzerinde yatıyor. Şuan için bir sıkıntı görünmüyor.
ilkyumurta.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bugün kuluçkamın 6. günü ve düzenli yazamama sebebim dişi birazcık huysuzluk yapmış olması.
2. yumurta zamanında geldi. Fakat köşeye yumurtladığı için ben fark edemedim ve müdahale ettiğimde birazcık soğumuştu. Umarım sorunsuz çıkar :/
* Şuan için ilk yumurta dolu görünüyor :) Bugün kısmetse 4. yumurta gelmesi gerekiyor. Onu sabırsızlıkla bekliyorum :)
ucuncuyumurta.jpg
Baba nöbette :)
babi.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gün Gün yazamadığım için üzgünüm. Bazı aksaklıklar yaşadım bu kuluçkada ve pek rahatsız etmek istemedim.
5 Yumurtanın 5'ide doluydu. Hepsinde yavru gelişimi oldu fakat yumurtaların birkaçını yuvalıkta savurduğu için soğutmuş ve 2 yavru çıkabildi. Bir tanesi yaşamaya devam ediyor. 27 Şubatta yumurtadan çıktı ve şuan ki durumları;

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tayin nereye çıkacak belli mi? Ankara olacaksa beraber kuş seçebiliriz isterseniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

Paramedic

Forum Sakini
Ne yazikki değil ama yeni alacagim kuşlar için anlik fotoğraf ve videolar ile destek almak isterim eğer mümkünse mesela yavru bir kus alirken papağan olsun muhabbet olsun yeme yeni düşmüş bir kus bulmak istiyorum malum petshoplar için satisa giden yolda herşey mubahtir eke bir kus verebilirler. Bunlar iki güne eşleşirler bir haftaya yavru alirsiniz dedikleri kuşlar birbirlerinin yüzüne bakmiyor malum :D

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Olur tabi. Sorabilirsiniz. Petsohp değil de yaşadığınız şehir için facebook kuş grupları var. Oradan da sahiplenebilirsiniz. Ev üretimi yeni yavrular çok oluyor. Bu şekilde daha sağlıklı olabilir.

bebekforum

iyikus.com Üyesi
Merhabalar benim daha önceleri iki tane muhabbet kuşum vardı. Ve çok severdim o kadar düşkündüm ki.. Ama bilgisizlik yüzünden kuşlarımın ikisi de öldü. Kanarya kuşum da vardı. Şimdi artık tecrübeli ekibiyle iyikus.com var. Artık en azından kaynak sitemiz oldu. Şimdi bir arkadaşım ispinoz bakımıyla ilgileniyor. Gayet bilgili bir arkadaş. Bu siteyi onunla da paylaşacağım. Tecrübelerini aktarsın.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Teşekkür ederim. Çok iyi olur valla :) İspinoz bilgim çok olmadığından derlemeler yapıyordum devamlı.

bebekforum

iyikus.com Üyesi
O gün bana anlattı baya da ilgimi çekti. Hele hele millet o kuşun üretiminden bir paralar kazanıyormuş. İnanın şok oldum. Bizim kanalda çalışıyor kendisi.. Hatta Kuşçu Ahmet deriz.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuluçkamın 17. günü. Tüy rengi belli oldu ve hızlı bir şekilde ana tüyleri çıkmaya başladığı evredir bu evre. Biraz yavru için yorucu geçtiği için mama takviyesinin ve ekstradan B,E,K ve S vitaminlerinin verilmesine öncelik gösterilmelidir.

Medya öğesini görüntüle 63

Tevfik

iyikus.com Üyesi
Hey maşallah, çok güzel görünüyor kardeşim. Emeğine sağlık inan süper duruyor.