iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Dökülen Yaprakları Süpürmeyin!

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,678
Çözümler
31
Tepki puanı
10,322
Yaş
29
Konum
Ankara
Dökülen Yaprakları Süpürmeyin!
Sonbaharın gelmesiyle birlikte dökülen bolca yaprak görürüz. Onları bir çırpıda temizleme eğilimine gireriz fakat bunu yapmamak gerekiyor. Ağaç kış gelmeden yapraklarını kıt su rezervini boşaltmamak için bırakıyor. Onlar kururken yeşeriyor.

( Ağaçlar, fazla kalsiyumlarını da yaprak dökümü ile atarlar. İlkbaharda eriyen, çürüyen yapraklardan toprağa kalsiyum ve diğer mineraller karışır. Onları geri alıp, yaşam fonksiyonlarında kullanırlar. Ağaçların dibindeki yapraklar, toprak içindeki kökleri, kışın donmaktan korur, soğuğu toprağa geçirmezler ve çürüyen yapraklar toprak içinde devamlı nemlilik sağlar. / Kaynak: Merih Yücel ).
"...... En iyi gübre ağacın kendi yaprakları dır. Bunu yapmanın en doğal yolu da ormanlarda ki gibi yaprakların her tarafa halı gibi yayılması, çünkü toprağı kaplayan dal ve yaprak tabakası bir kabuk Manto gibi toprağı ve kökleri her türlü dış etkenlerden korur ( don, yağmur aşındırması, rüzgar kuruma güneş ve sıcak vb. ). Ayrıca bu tabaka toprağın üst yüzeyindeki, humus oluşumunu sağlayan mikro organizmalar, her türlü böcek ve solucanları da koruyarak humus oluşumuna katkı sağlar. İçinde bu canlıların olmadığı bir toprak ölü bir topraktır ve bitkiye yarayışlı değildir. Kışın -10 -15 derece soğukta ormanın içi 4-5 derece daha sıcaktır, bunun sebebi bu mikroorganizma
solucan ve çok küçük böceklerin faaliyetleri sonucu yaprak tabakasının çürümesi (yanması) dır. Yanmış gübre sözü burdan gelir, toprağa benzer kokmaz.. Serpil arkadaşımız doğru söylüyor, bahsettiği İsviçreli bahçesinde kompost (bitkisel gübre) yapıyor, tüm bitkisel ve mutfak artıkları ondan (yağlar, limon et süt hariç) kompost (gübre) yapılabilir. Bu kuyularda Çürüyen atıkların üzerine toprak örtülerek ve ıslatılarak çürüme(yanma) hızlandırılır ve kokması önlenir. Avrupalının toprakları niye bereketli aynı saksı toprağı gibi humuslu. Çünkü adamlar topraktan aldıklarını aynen fazlasıyla toprağa veriyorlar. Bizde ise elimizdeki serveti(yaprak ince dal, mutfak atıkları vb.)çöpe atıyor, tarlalar da anızları yakıyor sonrada toprağı kimyasal( zehir) gübreyle dolduruyoruz. Neyse bu konuda yazsam kitap olur en kısası bu kadar..."(Kaynak Özkan Cebe)

4040
 
Üst Alt