Düz formunda ve etrafinda leke birakan dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Afatsumi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Afatsumi

Forum Sakini
İyi bayramlar, 3-4 yaşlarında dişi kuşumun uzun zamandır zaman zaman dışkıları bu şekilde çıkıyor. Hiç ishal olmadi ama böyle kıvrımlı olmayan ve düz iplik gibi etrafında leke birakarak yapiyor. (Yeşillik verdiğimde ya da vermedigimde degismiyor. Erkek kuşun yanina atmadan önce de dikkatimi çekiyordu bu durum, zaman zaman hapşuruyor ve bazen de çok nadir kafasini yukarı doğru kaldirarak guk guk gibi ses cikariyor. Kisa mesafe de olsa odada uctugunda kuyruk sallaması ve gaga açıp kapatmasi oluyor sonra normale dönüyor. Kuş bana gelmeden once tek olarak kuru yem ve gaga taşı ile beslendi. İlk zamanlar biraz kiloluydu simdi daha zayif. Bu dışkılar bir hastalık belirtisi mi? Zaman zaman hapsurmasi, solunum problemi ve guk guk etmesi ile bir alakasi olabilir mi? Omnivit ve entrobac+calcilux yaklaşık iki aydir dönüşümlü olarak kullaniyorum. Eşiyle yaklasik iki hafta önce ciftlestiklerini görmüştüm fakat şimdilik kuyruk düşmesi dışında birşey yok (baska ciftlestiklerini görmedim) kuşun hareketliliği iştahı yerinde. Zaman zaman kafes dibinde böyle dinlenir kuyruğunu kaldirarak ilk başta hasta olabileceğini düşünmüştüm ama yaklasinca kendini duzeltiyor garip bir kuş😅

Kabız olmaya yatkın bu tip dışkılar. K vitamini yönünden zengin sebze ya da yem premiksleri vermeyi ihmal etmeyiniz. Saydığınız ürünlerin içinde de olabilir bir miktar.
Bana göre şu aşamada sağlık sorunu değil.

Screenshot_20220715_165937.jpgScreenshot_20220715_165742.jpgScreenshot_20220715_165737.jpg
Karnının sol tarafinda sag tarafina göre belirgin bir şişlik var dokundugumda yumuşak bir şişlik, bununla alakali bir durum olabilir mi acaba

esasında dışkilarda ciddi bir sorun görünmüyor. ancak bu kadar zamandır devam ediyor ve sizi rahatsiz ediyorsa 3 gün kadar sulphamezathine kullanılabilir diye düşünüyorum

Şişlik fark ettim ancak yağlanma kaynaklı olması muhtemel
Evet çok yem yiyorlar, mesela sabah temizledigim akilli yemliğin altindaki kap yüzde kırk oraninda dolmuş ve fire çok az normal diyebiliriz, dişi çok yem yiyor sanki, yem içeriği yuzde 40 ak dari, yuzde 40 aspur, yuzde 20 gibi de yulaf, erkek biraz zayif olduğu için bu şekilde karışım yapmistim. Erkekle yuva arefesindeler, erkegimiz şu meşhur ağzını açıp kapatan kuş zaman zaman erkek üstüne çıkıp geri düşüyor bir kere birkac saniyeligine ciftlestiklerine denk geldim. Dişi kuşun yasindan dolayi bir de kuru yemle beslenmesinden sanirim yaglanma var