Düzelmeyen dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan avseque
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

avseque

Forum Sakini
Merhabalar. Hobi olarak bir çift muhabbet kuşum var. Dişi olanda uzun süredir dışkı problemi yaşıyorum. Süreci baştan anlatayım en iyisi. 5 temmuzda dışkısı tuhaflaştı iştahı azaldı. İç parazit var dendi ve önce elektrolit tedavisi sonra vetakoksin uyguladım. İlaçtan sonra powermax probiyotik de verdim. İlaç sonrası düzelme oldu. Sonra 24 Ağustos tarihinde gene dışkıları tuhaflaştı. Kontil tedavisi önerildi. Gene öncesinde elektrolit ilaç sonrası da probiyotik verdim. Kontil tedavisi biteli 4 gün oldu dışkısı gene tuhaf. Koyu yeşil ve etrafında iz bırakıyor. İki gün önce salatalık vermiştim sadece. Tedaviler süresince hiç bir ek gıda vermedim sadece aspur dal darı ve normal yem verdim. Yaşadığım yer sıcak olduğu için yumurta maması bile vermedim. İştahı azaldı gibi beni de korkutan bu. Lütfen yardımcı olun. Bir türlü çare bulamıyorum hayvana. Acaba karaciğeri mi hasar gördü?

Ekli dosyalar

• 660AAE6C-54CD-400C-A471-92B57E1FA8DC.jpeg
    660AAE6C-54CD-400C-A471-92B57E1FA8DC.jpeg
    962.4 KB · Görüntüleme: 17
  • CED10632-753F-404A-BCD8-D54E6A7A4C14.jpeg
    CED10632-753F-404A-BCD8-D54E6A7A4C14.jpeg
    109.4 KB · Görüntüleme: 15
Karaciğerde sorun olduğunu sanmıyorum. Kontili önermem birdaha kullanmasanız daha iyi olur. Kafese beyaz peçete serin, 3-4 dışkı yapınca yakından net resimlerini çekip ekleyin. Kuşta başka hastalık belirtileri varmı? Vetakoksin elinizde varmı hala?

Oyla 0
Karaciğerde sorun olduğunu sanmıyorum. Kontili önermem birdaha kullanmasanız daha iyi olur. Kafese beyaz peçete serin, 3-4 dışkı yapınca yakından net resimlerini çekip ekleyin. Kuşta başka hastalık belirtileri varmı? Vetakoksin elinizde varmı hala?
Keşke bana kontil tedavisini önereni hiç dinlemeseydim.. Bir sosyal medya grubuna yazmıştım. Başka yerlere de yazdım cevap gelmeyince kontile başladım. Hastalık belirtisi olarak durgunluk var ama zaten pek hareketli bir kuş da değildi oldu olası.Sanki az yem yiyor. Bugün sabahtan beri gözüm üstündeydi. Yemliğe nadir indi biraz karıştırıp çıktı.Yemliği ben ağzına tuttum biraz yedi. Biraz da elimle verdim. Vetakoksin var elimde.

Oyla 0
Keşke bana kontil tedavisini önereni hiç dinlemeseydim.. Bir sosyal medya grubuna yazmıştım. Başka yerlere de yazdım cevap gelmeyince kontile başladım. Hastalık belirtisi olarak durgunluk var ama zaten pek hareketli bir kuş da değildi oldu olası.Sanki az yem yiyor. Bugün sabahtan beri gözüm üstündeydi. Yemliğe nadir indi biraz karıştırıp çıktı.Yemliği ben ağzına tuttum biraz yedi. Biraz da elimle verdim. Vetakoksin var elimde.

Tamam siz dediğim şekilde dışkı resimleri ekleyin, tekrar bir kontrol ediyim.

Oyla 0
Siz söyler söylemez peçete serdim altına bu şekilde yaptı bir tane

Ekli dosyalar

• ADD949FB-BE8F-4234-8020-E632C16EE21F.jpeg
    ADD949FB-BE8F-4234-8020-E632C16EE21F.jpeg
    96.4 KB · Görüntüleme: 22
Oyla 0
Vetakoksini tekrar kullanmanızı tavsiye edicem. 5-7 gün süre ile kullanın. Ardından elinizde varsa 2 gün multivitamin 2 günde probiyotik takviyesi yapın. 5. gün dışkı görselleri atın kontrol edelim.

Oyla 0
Vetakoksini tekrar kullanmanızı tavsiye edicem. 5-7 gün süre ile kullanın. Ardından elinizde varsa 2 gün multivitamin 2 günde probiyotik takviyesi yapın. 5. gün dışkı görselleri atın kontrol edelim.
Sizce hastalığı nedir? Bir de diğer ilacın üzerinden henüz bir hafta geçti. Ağır gelir mi acaba ilaç? Bu süreçte eşini ayırayım mı? Eşinin dışkısı normal çünkü hareketleri de normal. Tedavi sürecinde yem olarak normal yemini mi vereyim yoksa sade aspur mu? İlaçtan önce elektrolit vermem gerekir mi? Elektroliti evde hazırlıyorum.( Su limon suyu karbonat tuz ve şeker ile)

Oyla 0
Vetakoksinin prospektüsünde 2 gün ilaç 3 gün sade su sonra gene 2 gün ilaç yazıyor. Bu şekilde mi yapayım

Oyla 0
Sizce hastalığı nedir? Bir de diğer ilacın üzerinden henüz bir hafta geçti. Ağır gelir mi acaba ilaç? Bu süreçte eşini ayırayım mı? Eşinin dışkısı normal çünkü hareketleri de normal. Tedavi sürecinde yem olarak normal yemini mi vereyim yoksa sade aspur mu? İlaçtan önce elektrolit vermem gerekir mi? Elektroliti evde hazırlıyorum.( Su limon suyu karbonat tuz ve şeker ile)

Koksidiyozdan şüpheleniyorum. Tedavi boyunca kafesleri ayırın ve kafeste kalamar kemiği, gaga taşı, kuş kumu olmasın. Sadece normal yem ve su olsun. Ekstra birşey vermeyin. Elektrolitte vermeyin gerek yok.

Tedaviye hemen başlayabilirsiniz. İlacı ara vermeden kullanın. Tam dolu suluğa 7-8 damla yeterli. İlaçlı su günde 2 defa tazelenicek.

Oyla 0
Koksidiyozdan şüpheleniyorum. Tedavi boyunca kafesleri ayırın ve kafeste kalamar kemiği, gaga taşı, kuş kumu olmasın. Sadece normal yem ve su olsun. Ekstra birşey vermeyin. Elektrolitte vermeyin gerek yok.

Tedaviye hemen başlayabilirsiniz. İlacı ara vermeden kullanın. Tam dolu suluğa 7-8 damla yeterli. İlaçlı su günde 2 defa tazelenicek.
100 ml’ye 1 ml şeklinde vermiştim önceden. Elimde şırınga da var onunla ölçüyorum. Bu süreçte dal darı verebilir miyim peki

Oyla 0

Acil durum!!! Dediğiniz gibi kafesleri ayırdım ve dişi için tedaviye başladım. Erkeğin dışkısını kontrol ettiğimde bugün ilk defa kanlı dışkıladığını gördüm. Daha önce böyle birşey görmemiştim.Elimle dokundum kandı eminim yani. Erkek kuşa da aynı şekilde vetakoksin tedavisi uygulayım mı? O da mı koksidiyoz olmuş? Erkek kuşun dışkısını ekliyorum

Ekli dosyalar

• 7251CA08-01E1-47A2-8C5A-1FB8D1DDE118.jpeg
    7251CA08-01E1-47A2-8C5A-1FB8D1DDE118.jpeg
    52.4 KB · Görüntüleme: 25
Oyla 0
Kanlı dışkıda ilaç tedavisinden önce veteriner kontrolü gerekir. Neden kanlı yaptığının çözülmesi lazım

Oyla 0
Kanlı dışkıda ilaç tedavisinden önce veteriner kontrolü gerekir. Neden kanlı yaptığının çözülmesi lazım
Yaşadığım yerde kuşlardan anlayan veteriner yok ne yazık ki. Olanlar ya büyükbaş küçükbaş yada kedi köpek bakıyor. Eşine koksidiyoz tedavisi uyguluyorum. Erkeğe de bulaşmış olabilir mi

Oyla 0
Acil durum!!! Dediğiniz gibi kafesleri ayırdım ve dişi için tedaviye başladım. Erkeğin dışkısını kontrol ettiğimde bugün ilk defa kanlı dışkıladığını gördüm. Daha önce böyle birşey görmemiştim.Elimle dokundum kandı eminim yani. Erkek kuşa da aynı şekilde vetakoksin tedavisi uygulayım mı? O da mı koksidiyoz olmuş? Erkek kuşun dışkısını ekliyorum
Sizi Facebook ta grupta da gördüm :). Hatta yazmıştım size tedavi hakkında buraya da konu açmıssınız.

Oyla 0