Ek Takviyeler Kullanılmalı Mı, Kullanılmamalı Mı/ Sıklığı Nasıl Olmalı Tartışalım...

Merve Kıratlı

Yönetici
Moderatör
Herkese merhabalar...

Kuşlarımızın daha sağlıklı olması için hepimiz ek takviyeler kullanıyoruz. Peki doğru mu yapıyoruz? Kullandığımız sıklık ne kadar doğru?
Aslında daha öncesinde de forumda konuşulmuş bir konu. Ama sizlerin de fikrini merak ediyorum.
Kendi deneyimlerimi paylaşacak olursam:

İki tane muhabbet kuşu besliyorum. İkisi de dişi 1 yaşlarını doldurdular. Birisi çek, diğer tarçıni spangle idi sanırım. Başlarda multivitamin, b vitamini, elektrolit, probiyotik gibi ek takviyeler kullanmama rağmen kızların hastalıkları eksik olmuyordu. Bunun yanında keyifleri de kaçıktı. Yaklaşık 4 - 5 aydır probiyotik, multivitamin kullanıyorum sadece bunları da çok seyrek veriyorum. Haftada 1 verdiğim yumurta mamasına koyuyorum arada sırada. Bunun yanında 2 güne bir dal darı veriyorum. Daldarı ile birlikte 7 - 10 günde bir akıllı yemlik bitiriyor tek kuş. Ve eskisinden daha iyiler.
Bu dediklerim tabi ki her kuş için geçerli değil. Önce gözlem yapmak ona göre ayarlamak gerek diye düşünüyorum.

Herkese merhabalar...

Kuşlarımızın daha sağlıklı olması için hepimiz ek takviyeler kullanıyoruz. Peki doğru mu yapıyoruz? Kullandığımız sıklık ne kadar doğru?
Aslında daha öncesinde de forumda konuşulmuş bir konu. Ama sizlerin de fikrini merak ediyorum.
Kendi deneyimlerimi paylaşacak olursam:

İki tane muhabbet kuşu besliyorum. İkisi de dişi 1 yaşlarını doldurdular. Birisi çek, diğer tarçıni spangle idi sanırım. Başlarda multivitamin, b vitamini, elektrolit, probiyotik gibi ek takviyeler kullanmama rağmen kızların hastalıkları eksik olmuyordu. Bunun yanında keyifleri de kaçıktı. Yaklaşık 4 - 5 aydır probiyotik, multivitamin kullanıyorum sadece bunları da çok seyrek veriyorum. Haftada 1 verdiğim yumurta mamasına koyuyorum arada sırada. Bunun yanında 2 güne bir dal darı veriyorum. Daldarı ile birlikte 7 - 10 günde bir akıllı yemlik bitiriyor tek kuş. Ve eskisinden daha iyiler.
Bu dediklerim tabi ki her kuş için geçerli değil. Önce gözlem yapmak ona göre ayarlamak gerek diye düşünüyorum.
Takviye ürünler bence kullanılmalı fakat düzenli bir program dahilinde ayrıca kullandığınız marka ürün içinde değişiklik gösterir her ürün kaliteli işe yarayacak diye bir durumda yoktur kullandığınız takviye ürünler ne kadar kaliteli ise o kadar verim alırız her vitamin her probiyotik kuşlara iyi gelmeye bilir dediğiniz gibi ne çok fazla ne çok eksik dozunda ve ara ara takviyelemek iyidir tüy zamanları mevsim geçişleri yaz dönemi ve kış dönemi programları farklı olmalıdır şunuda belirtmek isterim ki hastalık için konuşmak gerekirse hava değişimleri kuş beslenen ev üretimhane bu neresi ise ceyran olmayacak şekilde havalandırılmalı hastalıklar çok sıcaklarda bakteri ve mantar çok soğuklarda solunum ve üşütme olarak kuşta belirti gösterirler umarım faydalı birşeyler yazabilmişimdir burada önemli olan kuşu hastalandırmamak hastalandıktan sonra bir çok ilaç ve takviye ürün tedaviye tepki vermiyor olabilir ama bağışıklık güçlendirici ürünler ve kürler her zaman işe yarar bu konuda gerçekten bilgi almak isterseniz tecrübelerimi sizlerle paylaşmak isterim teşekkürler

Geri