Muhabbet Kuşları Ekmeğin kuşlar üzerinde etkisi

GüzelKuş

Veteran
Herkese merhaba uzun zamandır araştırdığım bir konuyu paylaşmak istedim. Ekmek zararlı mı yararlı mı ? Aslında basit bir konu. Ancak bayağı tartışmaya açık. Bir çok siteden araştırma yaptım kimisinin gaga felcinden tut iç kanamaya kadar zararlı dediği kimisinin de zararsız demiş olduğu bir konu. Bende araştırdım ve bahsetmek istedim. İyi okumalar :)

Verilen ekmekleri 3'e ayırmışlardı bende hepsine farklı açıklama yaptım.

Süte bandırılmış ekmek:

Ekmeğin normal şartlarda kuşlara zararı yoktur ancak ekmeğin içeriği ve tazeliği çok önemli bir noktadır. Örneğin kimisi ekmeği süte bandırıp verin der. Bu yanlıştır sütün içinde laktoz bulunur ve bu kuşlarda sindirim bozukluklarına yol açmasının yanı sıra ishalede sebep olabilir. Bu nedenle süte bandırmak yanlıştır.

Taze ekmek:

Taze ekmeği hemen hepimiz severiz. Ancak böyle kabartılmış *mayalı* ekmek bir daha güzel olur değil mi? Ancak kuşlarımız için değil. Maya fazla tüketildiğinde insanlara bile zararlıdır. Mayalı ekmek de aynı şekilde. Bunun doğruluğundan emin olmamakla birlikte söylüyorum; "mayası henüz tamamen etkisini kaybetmemiş ekmekler kuşlarda iç parazitlere yol açabilir."

Kuru ekmek:

En en zararsız olarak görünen ekmekmiş. Kuşlar kurumuş ekmeği çok severler ancak fazla bir yararı yoktur. Bu nedenle uzun vadede vermemelisiniz. Belli aralıklarla mesela 1-2 ayda bir vermeniz yeterli olur. Alıştıklarında besin reddedebilirler. Bu nedenle verilme ölçüsüne dikkat edilmeli.

Zaten faydalı bir besin değil. Maksat farklı bir tad olsun.

Fazla ekmek tüketimi kuşlarımızın sağlığını da bozabilir. Fazla verilmesi kursak mantarına da yol açabilir. Örneğin yağlanma gibi bir durum uçmalarına engel olabilir. Buda kireçlenmeye sebep olabilir. Yani gerek dolaylı gerek dolaysız yoldan ekmek tüketimi belirli seviye de olmalı ki sağlıklarını bozmasın.
"Fazla verilmesi kursak mantarına da yol açar."

Moderatörün son düzenlenenleri:

Hasan.

Veteran
Ekmeğin fazla verilmesi kursak mantarı na yol açar..
Recai abi ben kusuma bundan 1 ay önce falan çok ufak ekmek vermiştim sorun olur mu? Bir de bundan 2 ay falan önce yine sandviç vermiştim ekmeğini yemişti. Yemekten kastım şu. Ufsk ufak 4-5 adet ufak ısırmak. Şuan falan hic vermiyorum

Recai

Forum Sakini
Recai abi ben kusuma bundan 1 ay önce falan çok ufak ekmek vermiştim sorun olur mu? Bir de bundan 2 ay falan önce yine sandviç vermiştim ekmeğini yemişti. Yemekten kastım şu. Ufsk ufak 4-5 adet ufak ısırmak. Şuan falan hic vermiyorum
Fazla verilmesi kursak mantarına yol açıyor. Az verilmesi Bi soruna yol açmaz.

GüzelKuş

Veteran
Düzenliyemiyorum bu nedenle buraya yazayım. Aslında düzenlenip ekleyebilirse yetkililerimiz daha iyi olur. "Fazla verilmesi kursak mantarına da yol açar."

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Temel mantığı aslında besin eğerinin çok zayıf olması. Değer açısından zengin yiyecekler yerine, besinsel değeri zayıf olan ekmek gibi şeyler ile kaliteli bir yaşam sürmesini bekleyemeyiz.

Az miktarda ödül mantığıyla sunulabilir.

GüzelKuş

Veteran
Temel mantığı aslında besin eğerinin çok zayıf olması. Değer açısından zengin yiyecekler yerine, besinsel değeri zayıf olan ekmek gibi şeyler ile kaliteli bir yaşam sürmesini bekleyemeyiz.

Az miktarda ödül mantığıyla sunulabilir.
Yeni görmüşüm kusura bakmayın. Evet haklısınız az miktarda ödül için verilebilir zaten kemirmeyi çok seviyorlar.

Punig

iyikus.com Üyesi
Yeni görmüşüm kusura bakmayın. Evet haklısınız az miktarda ödül için verilebilir zaten kemirmeyi çok seviyorlar.
Herkese merhaba uzun zamandır araştırdığım bir konuyu paylaşmak istedim. Ekmek zararlı mı yararlı mı ? Aslında basit bir konu. Ancak bayağı tartışmaya açık. Bir çok siteden araştırma yaptım kimisinin gaga felcinden tut iç kanamaya kadar zararlı dediği kimisinin de zararsız demiş olduğu bir konu. Bende araştırdım ve bahsetmek istedim. İyi okumalar :)

Verilen ekmekleri 3'e ayırmışlardı bende hepsine farklı açıklama yaptım.

Süte bandırılmış ekmek:

Ekmeğin normal şartlarda kuşlara zararı yoktur ancak ekmeğin içeriği ve tazeliği çok önemli bir noktadır. Örneğin kimisi ekmeği süte bandırıp verin der. Bu yanlıştır sütün içinde laktoz bulunur ve bu kuşlarda sindirim bozukluklarına yol açmasının yanı sıra ishalede sebep olabilir. Bu nedenle süte bandırmak yanlıştır.

Taze ekmek:

Taze ekmeği hemen hepimiz severiz. Ancak böyle kabartılmış *mayalı* ekmek bir daha güzel olur değil mi? Ancak kuşlarımız için değil. Maya fazla tüketildiğinde insanlara bile zararlıdır. Mayalı ekmek de aynı şekilde. Bunun doğruluğundan emin olmamakla birlikte söylüyorum; "mayası henüz tamamen etkisini kaybetmemiş ekmekler kuşlarda iç parazitlere yol açabilir."

Kuru ekmek:

En en zararsız olarak görünen ekmekmiş. Kuşlar kurumuş ekmeği çok severler ancak fazla bir yararı yoktur. Bu nedenle uzun vadede vermemelisiniz. Belli aralıklarla mesela 1-2 ayda bir vermeniz yeterli olur. Alıştıklarında besin reddedebilirler. Bu nedenle verilme ölçüsüne dikkat edilmeli.

Zaten faydalı bir besin değil. Maksat farklı bir tad olsun.

Fazla ekmek tüketimi kuşlarımızın sağlığını da bozabilir. Örneğin yağlanma gibi bir durum uçmalarına engel olabilir. Buda kireçlenmeye sebep olabilir. Yani gerek dolaylı gerek dolaysız yoldan ekmek tüketimi belirli seviye de olmalı ki sağlıklarını bozmasın.
"Fazla verilmesi kursak mantarına da yol açar."
Merhaba ben kuşuma yufka ekmek veriyorum ve severek yiyor bir zararı olur mu?

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
ekmek ve unlu mamüllerin olumsuz etkisi uzun vadede metabolizma sorunları olarak ortaya çıkar. genel olarak şu yazdığımı gözönüne alırsanız bir daha ekmek vermezsiniz zaten:

ekmek undan yapıldığı için sindirimi ve içindeki şekerin kana karışması çok hızlı gerçekleşir. kuşun kan şekeri ani olarak yükselip düşer ve insülin direnci gelişir. uzun vadede diyabet ve karaciğer yağlanması başta olmak üzere çok sayıda metabolik hastalık ortaya çıkar. bunun sonucunda kanser dahil aklınıza gelebilecek tüm hastalıkların oluşumu kolaylaşır