Ele alışma problemi

brktsl

Yeni Üye
Öncelikle forum çok bilgilendirici ve yararlı bunun için teşekkürler. Benim bir problemim var umarım cevaplarsınız. Bende 1 ay önce sahiplendiğim 2 aylık erkek bir forpus var ve kendisinin kafesin içinde başını, göğsünü ve kulak arkasını okşayabiliyorum ve elimden yem yedirebiliyorum. Fakat elimi tünek gibi tutup alıştırma yapmak istediğimde direk saldırgan bir tavır sergiliyor ve ısırmaya başlıyor. Ayrıca kafesin dışına çıktığında ise uçmaya çalışıyor ve yere düşüyor. Yere düştüğünde ise elimden çok korkuyor, ele gelmeyi bırak kafesin içindeki gibi bile sevemiyorum. Çığlık atarak kaçıyor ve daha uçamıyor yani tavuk gibi yürüyor ve kafesine koymak istediğimde direk köşeye savunma pozisyonuna geçiyor.
Sizce bu değişen tavırlarının nedeni ne olabilir ve 2 aylıkken uçamaması normal midir?

Bilen arkadaşlar umarım yardımcı olabilirsiniz :(

Şimdiden çok teşekkürler!! Sağlıcakla kalın!

Merhaba, güzel görüşleriniz için teşekkürler. Yavrunuz elle besleme bir yavru mu?
Bazen gelişimleri gecikmeli olabiliyor ama eninde sonunda öğrenirler uçmayı. Doğuştan gelen bir rahatsızlığı yoksa tabi.

Benim forpuslar da dediğiniz gibi oldukça ısrarcılar. Sultan papağanlarında sıkça uygulanan perde arkası yöntemle yumuşatmaya çalışıyorum. Temel sebep el korkusu gibi görünüyor. Onu aştığınızda sorun çözülebilir ama uğraştıracaktır. Çok inatçılar bazen :(

Oyla 0
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.

Hayır elle besleme değil maalesef. Yani uçmaya çalışıyor aslında ama pat diye yere düşüyor maalesef, geri kafesine koymak da çok yorucu oluyor çünkü haliyle benden kaçıyor. Yani kafes içi ve dışında iki ayrı karakter sergiliyor. :/

Oyla 0
Şimdi anladım demek istediğinizi. Forpuslar kuvvetli uçma kabiliyeti olmayan türlerden. Muhtemelen gagası da buna dengeli olarak daha büyük yaratılmış. Dar odalarda çok iyi uçamıyorlar ve ilk fırsatta toslayıp direkt düşüyorlar. Bir şey olacak diye korkutuyor insanı. Bende 2 forpus var ve şişman olan özellikle daha az uçabiliyor. Diğer dişi ise -fit olan- daha iyi uçar ama dediğiniz gibi kısacık mesafe sonrası tosluyorlar.

Oyla 0
Şimdi anladım demek istediğinizi. Forpuslar kuvvetli uçma kabiliyeti olmayan türlerden. Muhtemelen gagası da buna dengeli olarak daha büyük yaratılmış. Dar odalarda çok iyi uçamıyorlar ve ilk fırsatta toslayıp direkt düşüyorlar. Bir şey olacak diye korkutuyor insanı. Bende 2 forpus var ve şişman olan özellikle daha az uçabiliyor. Diğer dişi ise -fit olan- daha iyi uçar ama dediğiniz gibi kısacık mesafe sonrası tosluyorlar.
Doğrudur. Peki bu çift kişilikli haline bir öneriniz var mıdır acaba?

Oyla 0
Maalesef onu kırmak zor olacak. Forpusları beslemeye başladığımdan beri dikkat ediyorum. Aniden agresif tutumlar yapıyorlar, bazen iyi geçiniyor bazense tam tersi. Bizler gibi modları çok değişken. Her gün düzenli ilgilenme ile belki kırılabilir ya da evde ki başka bir birey eğitim verirse ona farklı yaklaşabilir. Size tavırlı olabilir belki de.

Oyla 0