Ele geldiği halde sevmeye çalıştığımda ısırıyor

UMUT KORKMAZİyikus

iyikus.com Üyesi
Merhaba şey soracağım benim papağanım nedenini bilmediğim bir sebepten telefona çok odaklanıyor normalde elime alabildiğim kuş o sırada elime gelmiyor ve ısırıyor bir de elime geliyor ama okşamak istediğimde yine saldırıyor bunların çaresi var mı bir de kafese girmek istemiyor zar zor koyuyorum ki günde hemen hemen 1 saat veya daha fazla dışarıda kalıyor ama yine de girmek istemiyor tavanda köpükleri ısırdığı için de yalnız bırakamıyorum gaga taşı ile kalamaz kemiği var kafesinde oysa ki bu sorunları nasıl halledebilirim ve okşamaya nasıl alıştırabilirm

Kafesinde zaman geçirebileceği oyuncaklar asmak lazım. Birde tek olduğu için sıkılıyor belli ki. Sosyal canlılar olduğu için bir arkadaş almak en uygunu ama alamayacaksanız eğer ona oyun alanları oluşturmalısınız. Kafese dönmesi için sevdiği şeylerin olması lazım yoksa çok zor içeriye almak. Zamanla öğreniyor ama. Isırması ise telefondan korkmasından dolayı. Yeni ve tanımlayamadığı objeler onu strese sokuyor belli ki ve ısırıyor.

Oyla 0
Oyuncak aldım kuşa ama yine girmemekte ısrar ediyor acıkınca susayınca girer de diyemiyorum 2 saat de dışarıda kalsa yine içeri girmiyor zar zor sokunca da direkt suluğuna koşup su içip duruyor en basit olarak telefondan başka bir papağan açıp kafese koyuyorum kendisi giriyor girince de telefonu alıp kapatıyorum ama annem eskiden böyle yaptığı için bildiğiniz anneme düşman kesildi eline almak istediğinde falan çok kötü ısırıyor bende şu an aynı şeyi yapmıyor ama yapmasından korkuyorum acaba kafesinde bir süre bırakıp oyuncağıyla daha fazla zaman geçirmesine mi izin vermem gerekir ?

Oyla 0
Kafes, kuşlar için ceza niteliğinde. İstememeleri normal. Akşam saatleri ilgilenebilirseniz eğer 18, 20 arası biraz daha kafese yönelmesi kolaylaşacaktır.Çünkü yorgun oluyorlar ve daha sevdirebiliyor kendini. Eğer sabah zamanınız varsa en verimli saat o saatlerdir. Mesela bu dal darıyı kafese asıp bekleyebilirsiniz girmesini. Hatta bir süre kafes etrafında çalışın derim. Kafes içinde ve kapısında. Bu şekilde biraz daha kontrollü gidecektir.

Oyla 0
Bide bazen çok zorladığında telefondan başka sultan papağanı videosu açıp kafese koyuyorum öyle kendisi giriyor eş istediğini anladım ama bir dişi daha alırsam yavrulara bakamam o yüzden erkek bir yavru alsam olur mu birde böyle kafesine soksam dorun olur mu

Oyla 0
Benim muhabbet sabahtan aksama kadar disarida zaten gece olunca kendi giriyordu ama girmemeye basladi ertesi gun benim icin zor olsa da cikarmadim sonra yine girmeye basladi

Oyla 0