Elle Yavru Besleme Nasıl Yapılır? Aparatı Nasıl Yapılır?

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar bugün size elimden geldiğince yavru besleme hakkındaki yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.
Öncelikle inşallah böyle bir şey yaşamazsınız çünkü gerçekten zor bir süre.İlk başta elle besleme mamasından bahsedelim:
Piyasada el besleme amaları satılıyor.Sizlere bunlardan kaliteli olanları söyleyeyim:
VL Nutribırd A21, VL Orlux Handmix,Röhnfried Cropmilk
1608102559868.png 1608102571592.png 1608102585024.png
Tabiiki bunlar haliyle çok pahalı eğer bunlara verecek param yok ben kendim evde yapmak istiyorum derseniz şu çözüm yöntemlerini söyleyebilirim:
-Öncelikle bir adet kuru mamayı (Kaliteli olması lazım,örneğin CEDE) yavanda döverek un haline getiriyoruz.
-İçerisine probiyotik ve vitamin takviyesi yapıyoruz.
-Daha sonra yeteri kadar sıcak suyu içine döküp kıvamını aldırıyoruz.Çeşme değil içme suyu kullanın.Buradaki önemli hüsus suyun ortalama 39 derecelerinde olması.
-Yavruyu alırken elinizin temiz olmasına özen gösterin.
-Yavruyu yuvadan alırken yuvalığa hafif dokunuşlar yapın ki anne ve baba yuvadan çıksın rahatsız olmasınlar.
-Günde 3 kez beslemeniz yeterli olacaktır.3-4 ml şırıngaya doldurarak verebilirsiniz.

Önemli Not:Hava bırakmayın varsa da sıkarak havasını alın enjektörün. Yoksa bu hava mamanın tazyikli gitmesini sağlar bu yüzden buna özen gösterin.
1608103230800.png
Kursağı kuşa göre sağ kısmındadır kuş besleme videoları izleyerek yemeği verin.

Gelelim aparatına.Piyasada birçok elle besleme aparatı satılıyor.Fiyatı çok pahalı değil.Lakin siz yine de ben yapmak istiyorum derseniz aşağıya bırakacağım link size baya bir yol gösterecektir.

Kolay Gelsin

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Güzel bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık.

Elle besleme mecburiyetten doğan bir uygulama ve her yavru buna olumlu tepki vermiyor. Öncelikle steril edilebilen cam şırınga ve metal uç kullanmayı tercih etmeyi tavsiye ediyorum. Plastik kullanılacaksa tek kullanımlık bence daha uygun. Sarf malzemeleri zaten ucuz. Yerli/Çek kuşlar ile Show kuşların besleme ölçü ve aparatları bile bazen uyuşmuyor. Kursak mesafeleri farklı. Numaralı uçları da doğru kullanmak gerekiyor. Ucundaki ufak top kuşun rahatça yutmasına destek vermek için düşünülmüş. Ev yapımı da mümkün sadece çok iyi steril edilmesi konusunda hassas olmak gerekir. Bütün gece Virkon-S çözeltisinde bırakmaya elverişli bakteri tutmayan yapıda olmalı. Aynı suluklar gibi. Bir kaç set şırınga ve uç olmalı. Bir takımı besledikten sonra diğer takımlara aynı setler taşınmamalı.

Keyifli üretimler dilerim.

GüzelKuş

Veteran
Arkadaşlar bugün size elimden geldiğince yavru besleme hakkındaki yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.
Öncelikle inşallah böyle bir şey yaşamazsınız çünkü gerçekten zor bir süre.İlk başta elle besleme mamasından bahsedelim:
Piyasada el besleme amaları satılıyor.Sizlere bunlardan kaliteli olanları söyleyeyim:
VL Nutribırd A21, VL Orlux Handmix,Röhnfried Cropmilk
Ekli dosyayı görüntüle 10232 Ekli dosyayı görüntüle 10233 Ekli dosyayı görüntüle 10234
Tabiiki bunlar haliyle çok pahalı eğer bunlara verecek param yok ben kendim evde yapmak istiyorum derseniz şu çözüm yöntemlerini söyleyebilirim:
-Öncelikle bir adet kuru mamayı (Kaliteli olması lazım,örneğin CEDE) yavanda döverek un haline getiriyoruz.
-İçerisine probiyotik ve vitamin takviyesi yapıyoruz.
-Daha sonra yeteri kadar sıcak suyu içine döküp kıvamını aldırıyoruz.Çeşme değil içme suyu kullanın.Buradaki önemli hüsus suyun ortalama 39 derecelerinde olması.
-Yavruyu alırken elinizin temiz olmasına özen gösterin.
-Yavruyu yuvadan alırken yuvalığa hafif dokunuşlar yapın ki anne ve baba yuvadan çıksın rahatsız olmasınlar.
-Günde 3 kez beslemeniz yeterli olacaktır.3-4 ml şırıngaya doldurarak verebilirsiniz.

Önemli Not:Hava bırakmayın varsa da sıkarak havasını alın enjektörün. Yoksa bu hava mamanın tazyikli gitmesini sağlar bu yüzden buna özen gösterin.
Ekli dosyayı görüntüle 10235
Kursağı kuşa göre sağ kısmındadır kuş besleme videoları izleyerek yemeği verin.

Gelelim aparatına.Piyasada birçok elle besleme aparatı satılıyor.Fiyatı çok pahalı değil.Lakin siz yine de ben yapmak istiyorum derseniz aşağıya bırakacağım link size baya bir yol gösterecektir.

Kolay Gelsin
Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. Küçük yavru besleyenler için faydalı olabilir. Ama temizliğinin de doğru yapılması önemli.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Elle besleme mamaları gerçekten çok iyiler. Bu konuda açık bırakmıyorlar şükür bizlere. Mama ısısını hesaba katmak gerekiyor. Ilık bir mama hazırlanmalı bebekler için.