Erkek Kuşum Çok Durgun

ErdoganYakisir

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba;

Yaklaşık 5-6 ay önce dişi bir muhabbet kuşu yakaladım, 3 hafta önce kafesinde yumurta gördük daha sonraki hafta gene 1 yumurta daha vardı. Sorup soruşturduk internetten araştırdık erkek kuş alın önerisini dikkate alarak petshop dan erkek kuş aldık. Bizim dişimiz çok hareketli oyuncu ve cazgır bu huylarına dikkat ederek iri ve onun gibi hareketli bir erkek kuş aldık. Erkek kuş eve geldikten sonra çok durgunlaştı, dişiye hiç bir şekilde pas vermiyor, ötmüyor. Erkek kuşa videolardan kuş sesi dinlettiğimde ötüyor sadece. Yem yiyor, yeminin arasına nijer tohumu da karıştırdım özellikle gittim dal darı iyi gelir diye dal darı aldım 2 günde bitirdi maşallah ama hareketsiz oluşu ve ötmeyişi beni korkutuyor. Dışkısı da gayet normal ishal değil. Dişi kuşum erkek için deliriyor ama erkek de tık yok ona karşı. Dün akşam elimi kafesin içine götürdüm ve tepkisiz kaldı. Sizce ne yapmalıyım benim için kuşlarımın sağlığı herşeyden önemli. Fotoğrafları ekledim bilgili arkadaşlar göz atarsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-05-13 at 10.23.33(1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-05-13 at 10.23.33(1).jpeg
    123.6 KB · Görüntüleme: 7
  • asdasda.jpeg
    asdasda.jpeg
    123.4 KB · Görüntüleme: 7

ErdoganYakisir

iyikus.com Üyesi
Tekrardan herkese merhaba arkadaşlar, konuyu takip eden arkadaşlar biliyorlar bilmeyenlerde mesajları okuyabilirler.
Sürece erkek kuşun değişimi ile devam ettim. Değişen erkek kuşun kafesini dişi kuşun yanına koyar koymaz onun tarafına gitmeye başladı. 2 güne erkeğin yanına dişi kuşumu attım. 3-4 gün gayet iyidiler öpüşmeler falan filan erkek sürekli dişinin peşinden koşuyordu. Şuan dişi sürekli yuva ile uğraşıyor ara sıra erkeğin yanına gidip normal şekilde gaga atıyor. Erkek pek ilgili değil dişiye. Süreç sizce normal mi gidiyor ?

Elimde 1 çift muhabbet kuşum daha oldu, kafesler birbirini görmemesi mi gerekiyor ? Ne tip bir yol izlemeliyim ?

Oyla 0

Liebe55

Veteran
konuyu uzaktan takip ediyorum doganay akadaş konuya doğudan adapte ve doğru bilgilere sahip olduğu için dinlemenizi tavsiye ederim :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tekrardan herkese merhaba arkadaşlar, konuyu takip eden arkadaşlar biliyorlar bilmeyenlerde mesajları okuyabilirler.
Sürece erkek kuşun değişimi ile devam ettim. Değişen erkek kuşun kafesini dişi kuşun yanına koyar koymaz onun tarafına gitmeye başladı. 2 güne erkeğin yanına dişi kuşumu attım. 3-4 gün gayet iyidiler öpüşmeler falan filan erkek sürekli dişinin peşinden koşuyordu. Şuan dişi sürekli yuva ile uğraşıyor ara sıra erkeğin yanına gidip normal şekilde gaga atıyor. Erkek pek ilgili değil dişiye. Süreç sizce normal mi gidiyor ?

Elimde 1 çift muhabbet kuşum daha oldu, kafesler birbirini görmemesi mi gerekiyor ? Ne tip bir yol izlemeliyim ?
merhaba, dişinnin gaga vurması kızıştığının ve çiftleşmeye hazır olduğunun belirtisi. Erkekte başka sebeplerden ötürü soğuk olabilir ama bu aşamaya gelen kuşlar genelde eşleşiyor. Diğer kuşlarla birbirlerini görmeleri olumlu olacaktır. Eğer bir çift eşleşiyorsa genelde diğerleri de eşleşiyor.

Oyla 0