Erkek muhabbet kuşu büyük dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan İsmail C
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

İsmail C

Yeni Üye
Yaklaşık 1 buçuk ay önce muhabbet kuşum ishal oldu, sessizleşti ve sürekli uyudu. Antibiyotik verdik. Eski neşesine kavuştu iştahı da yerindeydi ancak iki gündür yine halsiz, sessiz. Bazen aşırı sulu ve şekilsiz bazen de büyük ve siyaha yakın dışkılıyor. Acaba sorunu nedir? Nasıl iyileştirebilirim?

Ekli dosyalar

• 11342CD2-65B6-41D5-A684-9C4DEBB86AA3.jpeg
    11342CD2-65B6-41D5-A684-9C4DEBB86AA3.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 13
eğer iletişiminiz iyiyse mutlaka öğreniniz. İlaca göre bir öneri ya da durum yorumu yapmak daha sağlıklı olur. Bakteriyel bir problem gibi boyamasından dolayı. Verilen ilaç vişne rengi miydi?

Kullandığımız ilacın adı enrofloksasin %10 oral imiş.
İlaç renksizdi. Suluğa bir damla şeklinde kullandık.
Kuyruk atması, uçunca nefes nefese kalma ve tane yem kusma problemleri de vardı onlar düzeldi ancak dışkısı tam düzelmemişti. Yeşil ve ıslak yapıyordu ama şimdi koyu renk ve büyük yapıyor hatta bazen yapmakta zorlanıyor.

Bu tip dışkıları eğer probiyotik, elektrolit gibi premikslerle çözemiyorsam ilk olarak sulphamazethine kullanıyorum ben. Genelde etkili oluyor ancak ilk kullandığınız ilaçtan dolayı emin olamadım. @neanderthalensis @Malkoçoğlu da bakarsa belki ortak bir düşünce ya da yeni bir durumu ele alabiliriz.

İlaçtan sonra tam düzelme olmadı ama şimdiki gibi de etrafa renk vermiyordu.
Kuşumun iştahı yerinde baya yiyor acaba o yüzden mi dışkısı büyük oluyor?
Ayrıca bugün kuşumda bi yalpalanma gördüm, sol ayak ve sol kanatta tutulma oluyor kısa süreli bunun sebebi nedir peki ?

Dışkıalrı sıkıntılı anlattıklarınıza görede birden çok problemi olabilir kuşun.. İlk olarak suphamezathine ilacını kısa sürede temin edip kullanmaya başlamalısınız bence.. Ardından durumu tekrar değerlendiririz..

Sadece veteriner kliniklerinden mi temin edebilirim. Muayene etmeden ilaç satıyorlar mı?
bazı yerler satıyor. Özellikle veteriner fakültesi çevresinde ki kliniklerde. Telefon edip öğrenebilirsiniz. Bulamazsanız eğer facebook üzerinden ilaç ismini aratıp satışını yapanlara da ulaşabilirsiniz.

bazı yerler satıyor. Özellikle veteriner fakültesi çevresinde ki kliniklerde. Telefon edip öğrenebilirsiniz. Bulamazsanız eğer facebook üzerinden ilaç ismini aratıp satışını yapanlara da ulaşabilirsiniz.
Bugün temin etmeye çalışacağım. Kullanım şekli nasıldır? Çok teşekkür ederim inşallah kuşuma iyi gelecek.