Muhabbet Kuşları Erkek Muhabbet Kuşunun Kuluçkaya Yatması

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
1647348056638.pngÇok nadir rastlanan bir örnek olmakla beraber erkek muhabbet kuşu, dişisi acemi olup genelde ilk kuluçkasında iken yumurtaları soğutmamak ve yuvayı güvenli göstermek için kuluçkaya yatabilir. Bu iyi bir durum olmakla beraber bazen problemli durumlar da oluşabilir;
  • Erkek muhabbet kuşları daha dikkatsiz ve sürekli çiftleşme eğiliminde olduklarından zaman zaman yumurtalara zarar verebilirler,
  • Ayrıca yumurtadan çıktıktan sonra ise yavruyu ezme ihtimalleri yüksektir.
Bu nadir durum tamamen kuşun karakteri ile ilgili olup erkeği kuluçkada görmek bazen üretim yapanlarda şaşkınlık yaratabilir. Dişi genelde kısa süre içinde kuluçka görevini devralsa da erkek zaman zaman dişi tembellik ettiğinde onun yerine kuluçkayı devam ettirebilir.

Böyle durumlarda standart günlük sabah akşam folluk kontrolü devam ettirilmeli ve eğer kuluçka doğal akışında gitmez ise yumurta veya yavru kaydırma ihtimalleri mutlaka düşünülmelidir.

Acemi kuşlar bazen ezilmesine sebep oldukları ölmüş yavru üzerine de yatabilir. Bu durumda çok ağır koku oluşur. Gecikmeden kontrollerde fark edip ölmüş yavruyu almak gerekir. Ölen kuşları çöpe atmak yerine toprağa gömmek daha etik olacaktır.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Göze hoş gelse de erkek kuşların yuvada yatma alışkanlığını ben sevmiyorum. Genelde bu tip durumlarda dediğiniz gibi kayıplarımın sayısı artma gösteriyor :(