Eş almalı mıyım?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Rosantex
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Rosantex

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar iyi forumlar. Evimde iki erkek sultan papağanı bakıyordum biri çok yaşlı ve hastaydı bakımını sağlayıp yaşatmaya çalıştım. 1 ay önce vefat etti kendisi benimle 2 seneye yakın kalmıştı. Diğer kuşum onun tedavisini yaparken bizi gördüğünden dolayı ölünce iyice hırçınlaştı. Şimdi yavaş yavaş toparlıyor ancak inanılmaz kızgınlıkta sineklikli camın önünde tüm gün bağırıyor. Sizce dişi bir eş almalı mıyım? Yalnız yavru üretmek ya da satmak istemiyorum eş tutsa bile yuvalık koymasam üremeye çalışırlar mı? Çünkü maalesef yavru bakacak zamanım yok.

Merhaba arkadaşlar iyi forumlar. Evimde iki erkek sultan papağanı bakıyordum biri çok yaşlı ve hastaydı bakımını sağlayıp yaşatmaya çalıştım. 1 ay önce vefat etti kendisi benimle 2 seneye yakın kalmıştı. Diğer kuşum onun tedavisini yaparken bizi gördüğünden dolayı ölünce iyice hırçınlaştı. Şimdi yavaş yavaş toparlıyor ancak inanılmaz kızgınlıkta sineklikli camın önünde tüm gün bağırıyor. Sizce dişi bir eş almalı mıyım? Yalnız yavru üretmek ya da satmak istemiyorum eş tutsa bile yuvalık koymasam üremeye çalışırlar mı? Çünkü maalesef yavru bakacak zamanım yok.
Öncelikle başınız sağolsun. Kaybınız için üzüldüm.
Eşini kendine seçtirme şansınız varsa kendisi seçsin 😍
Yavru almak istemiyorsanız yuvalık takmayınız. Yuvalık olmasa da eşleşebilirler tabi ama yavru almazsınız.

Son düzenleme:
Yavru almak istemiyorsanız yuvalık takmayınız. Yuvalık olmasa da eşleşebilirler tabi ama yavru almazsınız.
Teşekkür ederim. Dişilerin ortamda erkek kuş olmasa bile kızgınlık yumurtası yaptığını biliyorum eğer yuvalık koymasam bile eş tutarlarsa çiftleşmezler mi? Ya da dişinin yapacağı yumurta çiftleşmeye rağmen döllenmemiş yumurta mı olur?

hocam biraz sıkıştırdım kusura bakmayın, eminönü tarafındayım eğer üstteki soruma evet derseniz hemen bir eş alacağım çünkü durduramıyoruz hayvanı

Yuvalık olmasa da yumurtlayabilir. Dişi kuş eşi olmasa da kızgınlık yumurtası yapabiliyor mesela. Yuvalık olmadığı sürece yumurtlayacaksa da kafese yumurtlayacaktır. Yumurtayı siz alırsınız.

benim yavrular cikali 1 ay olacak 1 kac gun sonra .. bu durumda yenidenn ciftlesmeleri cok erken olur yuvayi cikartmalimiyim artik yavrular gece içinde uyuyor ne onerirsiniz
genelde bebeklerin atlamasına bir kaç gün kala çiftleşiyor kuşlar. Yani kısa zamanda başlaması lazım yeni kuluçkanızın. Kimi kuş biraz daha geciktirebiliyor. Yavru atladığında duruma göre yuva çıkarılmalı ya da bozulmalı.

genelde bebeklerin atlamasına bir kaç gün kala çiftleşiyor kuşlar. Yani kısa zamanda başlaması lazım yeni kuluçkanızın. Kimi kuş biraz daha geciktirebiliyor. Yavru atladığında duruma göre yuva çıkarılmalı ya da bozulmalı.
teşekür ederim yuvayi aldim ama az önce kafes tabaninda yumurta vardi 😔

teşekür ederim yuvayi aldim ama az önce kafes tabaninda yumurta vardi 😔
Yumurta kırılmadıysa numara yazıp karanlık bir köşeye koyunuz. Yumurtanın şişko kısmı yukarıya baksın daima ve gün içinde 2-3 kez çeviriniz. Bu şekilde 4. yumurta gelene kadar saklanabilir yani 8 gün. Eğer kuluçka yaptırılacaksa anne yumurtladığında biriken yumurtalar (sayı çok olmadıysa) kaydırılabilir.

Yapacağı yumurtayı alın
Sizden ricam yeni konu açınız yada açtığınız konudan devam ediniz bu şekilde konular karışıyor 😕 malesef
peki dikkat etmeye calisrim ama malesef hintbulbulu ile ilgili fazla konu olmadigi için yardım almak amacıyla soruyorum bilginiz olsun amacim konu karisikligi yaratmak degil tabikki

peki dikkat etmeye calisrim ama malesef hintbulbulu ile ilgili fazla konu olmadigi için yardım almak amacıyla soruyorum bilginiz olsun amacim konu karisikligi yaratmak degil tabikki
Kötü bir niyetinizin olduğunu düşünmüyorum .🙂 Ama ister istemez karışık oluyur Doğanay hocam bir çok kuş türü hakkında bilgi sahibidir
Konuyu açtığınız da müsait olunca mutlaka yazacaktır
Bende sizin için araştırma yapicam ☺️ yardımcı olmak adına
Hayırlı geceler 🙏

Yumurta kırılmadıysa numara yazıp karanlık bir köşeye koyunuz. Yumurtanın şişko kısmı yukarıya baksın daima ve gün içinde 2-3 kez çeviriniz. Bu şekilde 4. yumurta gelene kadar saklanabilir yani 8 gün. Eğer kuluçka yaptırılacaksa anne yumurtladığında biriken yumurtalar (sayı çok olmadıysa) kaydırılabilir.
tesekkur ederim Doğanay bu bilgileri dikkate alacağım

Merhaba, bazı kuş türleri hakkında maalesef geniş tecrübelerim yok ancak paylaşmaya değer ya da bildiğim şeyleri sunmaya çalışıyorum. Bu nedenle bir aşamada tıkandı ne yazık ki. KPSS sürecimden sonra kanarya, cennet papağanı ve ispinozlar hakkında ki paylaşımları arttırmayı hedefliyorum