Eş Seçimi ve Çiftleştirme Hakkında

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

CiCi Kuş

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhabaa. Kuşum 5 aylık kadar bir dişi. Biliyorum daha çok var yaza ama o zamana kadar bilgi toplamak istiyorum ve merak ettim. Biz yazın bir yere gideceğiz kuşu bırakacak kimsemiz yok. Ben de kuşumuzu kuşçu ya emanet ederim diye düşündüm. Tatil dönüşü de yanında eşle eve geri dönmeyi planlıyorum. Hem de ben tatilde iken orada eş seçsin istedim sonuçta her kuşla anlaşamıyorlarmış. Sizce bu doğru bir taktik mi?

Bir de diyelim ki alıştılar birbirlerine çiftleşme zamanları geldi baya da bereketli oldu yumurtalar. Bir daha çiftleşmesinler diye yuvalığı çıkarmak, bu işi kendimiz planlamamız doğru mudur?
Dediğim gibi çoğu arkadaş dıyecek ki ya önce bi yaz gelsin bi eş bulsun sonra sor bunları. Haklısınız... Ama ne yapayım dayanamadım merak ettim ona göre plan yapacağım yaz için

Moderatörün son düzenlenenleri:
İlk sorunuz için şunu söylemek gerekirse olabilir fakat gitmeden kafanızda bir kaç kuşa siz karar verin ve bu kuşların sağlıklı olduğundan emin olun.
Eğer tanıdık ya da samimiyetiniz olan bir kuşçu ise bu konuda destek alabilirsiniz. Genelde kuşlar hazır olduklarında eş seçmezler fakat kimi kuşlar nazlı olabiliyor.

Normal şartlarda yuvalık olmadığında pek çiftleşme eğiliminde olmuyorlar lakin bu ufak tatsızlıklara sebep olabiliyor. Uzun süreli birlikteliklerde yuvasız kardeş gibi görebiliyorlar kendilerini ve yuva takıldığında çiftleşme eğilimi göstermiyorlar. Yapılacaksa bile bu süre uzun olmamalıdır.

Yaz ayları üretim için uygun aylar değildir. Sezon Eylül sonları gibi başlar ve Haziran başı gibi sonlandırılması doğru olur. Bu nedenle kuş eşlemesi yaparken bu tarih aralığına mümkün mertebe dikkat etmelisiniz.