Ev Yapımı Kafes Temizleyici

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
EV YAPIMI KAFES TEMİZLEYİCİ

Gördüğüm zaman en çok sevindiğim bir konu oldu. Kullanılan malzemeler kolayca ulaşılacak şeyler. Peki işe yarar mı? Onu da üstatlar söylerler elbet. Ben buldum ve paylaşıyorum.

Kimyasal kullanmaktansa, evde içinde ne olduğunu bildiğim bir temizleyiciyi kullanmak benim olduğu gibi sizin de tercihiniz olabilir. Sözü fazla uzatmadan malzemeler ve nasıl kullanacağımızdan bahsedeyim.Limonun Bazı Kullanım Alanları.jpeg

Dış Mekan Mobilyaları.jpeg
  • 1 adet temiz, boş Sprey Şişesi (Isıya dayanıklı olmalı.)
  • 3 su bardağı Sıcak Su
  • 3 yemek kaşığı Karbonat
  • 2 yemek kaşığı Saf limon suyu (Hazır değil.)

Limon suyu asidik özelliğinden dolayı aklınızda soru işaretleri bırakabilir ancak kuşlar için güvenlidir. Bakterileri öldürmeye yardımcı olmak için dezenfektan görevi gören doğal enzimler içerir.

Kullandığınız sprey şişesinin üzerine etiketleme yaparsanız, başkaları tarafından herhangi başka bir yerde kullanılmasını engellemiş olursunuz. Ve şişe mutlaka boş ve temiz olmalı; daha önce içinde kimyasal olan bir sprey şişesi kullanılmamalı.

Gelelim nasıl yapacağımıza…

• Sıcak suyu sprey şişesine ekleyin.
  • Karbonatı ekleyin.
  • Limon suyunu ekleyin.
  • Karbonatın çözüldüğüne ve şişe içine koyduklarımızın iyice karıştığından emin olun.

Peki nasıl kullanacağız?

Mutfak Bezini 2 Dakikada Mikroplarından Arındırın! - Pemmbe.jpeg

• Kafesin yüzeylerine karışımı püskürtün.
  • Silerek temizleyin.
  • Yüzey temizlendikten sonra, sade su ile iyice durulayın ve kurulayın.

Her ne kadar yaptığımız karışım kuşlarımız için güvenli olsa da, tedbiri elden bırakmamalıyız. Ve bu yüzden mutlaka durulama ve kurulama işlemi yapmalıyız.

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
DİĞER TEMİZLİK ÇÖZÜMLERİ

Sirke ve Su

Sirke ve su karışımı, kuşlarınızın kafesini temizlemede oldukça etkili olabilmektedir. Oldukça asidiktir ve bakteri öldürmede başarılıdır, aynı zamanda kafesteki her türlü lekeyi ve kiri yok eder. Çoğu kimyasal temizleyiciden daha güvenlidir ve ev temizliği için de kullanılabilir. Kuşlarınız kafesin içinde değilken püskürtüp temizlemek daha doğru olacaktır, sirke kokusu rahatsız edebilir.

%50 su %50 beyaz sirke kullanılabilir.

uzum-cekirdegi-faydalari.jpgÜzüm Çekirdeği Özütü

Üzüm çekirdeği ekstresi vücudunuz için en güçlü antimikrobiyal maddelerden birisidir. Bakteriler ile savaşmak için etkili çözümlerden birisidir; bu nedenle üzüm çekirdeği özünden yapılan çok sayıda cilt ürünü vardır. Zararlı organizmaları öldürmede harikadır; ayrıca temizlik maddesi olarak da kullanılabilir.
Kuşlarınızın kafesi içinde temizleyici bir ürün olabilir. Kafesi temizlemek için olduğu gibi üzüm çekirdeği ekstresini de kullanabilirsiniz. Ancak biraz fazla asidik ve yoğun olduğunu düşünürseniz, seyreltebilirsiniz.

Narenciyelernarenciye-kabuklari.jpg

Turunçgiller de antibakteriyel harika bir üründür. Oldukça asidiktir; bakteri ve mikropları yok edebilirler. Portakal, limon ve mandalina harika bir seçenek olacaktır… Bu meyvelerin suyunu kullanmak istemiyorsanız, bunun yerine kabuklarını da kullanabilirsiniz. Kabukları hava geçirmeyecek kapaklı bir kaba koyun, üzerini geçecek kadar beyaz sirke koyun. Sirkenin kabuklarla reaksiyona girmesi için iki hafta bekleyin. Süzün, isterseniz seyrelterek kullanın.

Bulaşık Deterjanı

Evet bulaşık deterjanı… Tabi ki hepsi değil, kuşlarınız için güvenli içeriğinde fazla fazla kimyasal madde bulunmayan bulaşık deterjanlarını kullanabilirsiniz. Bunu ülkemizde bulmak mümkün mü bilmiyorum fakat, doğal yollarla yapılmış bir deterjan markası araştırabilirsiniz. Seyrelterek kullanmanız daha iyi olacaktır.