Evde muhabbetkuşu üretimi

Taha Avcu

Yasaklanmış Kişilik
Arkadaşlar benim 1 yaşında bir erkek kuşum vardı. Ona 7 ay önce bir dişi aldım. Petshop 1 yaşında dedi ama gözüme 5-6 aylık gibi genç göründü. 7 aydır beraberler sürekli birbirlerini kaşıyorlar. Yem kusuyorlar. Kur yapıyorlar. Dişi kendini hazır hissetmiyor. Arada bir yuvayı kemiriyor bu ara. 2 gün önce bitanesi yuvaya girip talaşın yarısını dökmüş. Gözümle görmedim hiç girdiklerini hangisi girdi onuda görmedim. Sizce umut varmı. Dişinin hiç ısırma huyu yok. İyi anlaşıyor. 7 aydır da bende değiştirmek istemiyorum. Son bakım şeklim su şekilde. Sularına haftada iki kez Avisol se koyuyorum. Haftada iki kez yumurta maması veriyorum. Mamamiamix mamada var elimde ama sevmiyorlar kokusu ağır sanırım. Sağlık tohumum var arada öyle arada mamaya karıştırıp veriyorum. Mürekkep balığı kemiği ve mineral blok hiç eksik değil. Yem olarak vivid kullanıyorum. İçeriğinde sarı darı , ak darı, kızıl darı,siyah darı,keten, aspur ve yulaf var. Gözüme aspur oranı az geldiği için 1 kilo yeme 300gr daha aspur ekledim. 100 gramda perilla ekledim. Çok azda Nijer ekledim. Bakım şeklim bu şekilde. Sularını hergun tazeliyorum. 2-3 günde bir kafesi temizliyorum. Hergun yarım saat kuş seside dinletiyorum. 2 haftadır. Dediğim gibi hafif kemirme bikere yuvaya girme oldu. Sizce umut var mı. Dişinin ceresi aldığım günden beri hiç kahverengi olmadı. Arada beyaz kabuklasma oluyor. Her kuşun kahverengi dönmüyor sanırım öyle biliyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Fikirlerinizi rica ederim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kuşlar için anlaşmanın dışında bakımlar alakalı eksikler, kuşların hazırbulunuşluğu, ortamda ki kuş sesleri, sağlık durumları gibi şeyler kuluçka sürecine doğrudan etkisi var. Bu nedenle son gelişmeler iyiye işaret. Çok rahatsız etmeyiniz ve gözlem yapınız. Yuva kazıma sonrası yem kusturma, beraber yuvaya girme durumları takip etmesi gerekiyor. Devam ederse muhtemel olacaktır.

Mammamia mamayı bende yediremedim. Bu nedenle öneremeyeceğim. Daha profesyonel mamalar alabilirsiniz. Cede, witte molen, deli nature, quiko gibi.
Aynı şekilde devam ederseniz hem bakım hemde diğer rutinlere olacaktır inşallah.

Oyla 0

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Çoklu kafeste üretimi hobi olarak yapıyorum. Aynı ortamda, hepsi aynı boy ve kalitede olduğu halde kafes ve yuva seçtikleri oluyor. Kafes yeri ve kendilerini rahat hissetmeleri çok önemli. Göz önünde olmasınlar her daim. Uzun süreli yalnız ve gürültüsüz ortamda kalabilsinler. Kuş ötüşü ve çiftleşme sesleri ile motive etmeye çalışın. Ses çok etkili. Tüyde olmadıklarında kızıştırıcı ile desteklerseniz haftada 2-3 gün bu iş olur. Taze yumurta, havuç, az sağlık tohumları, çok az toz tarçın, buğday çimlemesi gibi ufak destek ve katkılar ile üremeye daha kolay niyetlenirler. Burada bilgiler çok lakin sadece hatırlatmış olayım üretimde mamalarına S + E vitamini katkısı yaparsanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Sağlıklı üretimler. Kolay gelsin.

Oyla 0

Taha Avcu

Yasaklanmış Kişilik
Teşekkürler hocam. Bir aksilik olmazsa dişi kuşumu değiştireceğim birde daha geniş bir yuvalık takip öyle denicem. Onu. Dışında dediğiniz herşeyi uyguluyorum.

Oyla 0