Fatihgüler'in İlk Kuluçka Günlüğü ?

fatihgüler

iyikus.com Üyesi
Merhaba, Birkaç Aydır Yumurta Beklediğim Birden Fazla Soru Sorduğum Çiftim Bu Gün Yumurta Yaptı.Hiç Beklemiyordum Fakat Sabah Baktığımda Yuvaya Yumurta Yapmış.Yumurtayı Bu Gün Yapmış Dün Yoktu. Bu Süreçte Sizlere Birkaç Sorum Olacak.Ayrıca Aşamaları Gün gün Konu Altında Paylaşacağım. :)

1.Yuvada Talaş Yok Talaşı ne zaman Koymalıyım?
2.Yumurtayı Köşeye Bırakmış Bu bir sıkıntı Yaratırmı?
3.Bu Süreçte Hangi Vitaminleri Vermeliyim?
4.Erkek Günün Bir Kısmı Hareketli Bir kısmı Halsiz Geçiriyor Hangi Vitaminler Uygundur Sizce?

Yardımcı Olan Olmayan Tüm Değerli Üyelere Şimdiden Teşekkür Ederim.

Günlük;

1. Yumurta 16 Ocak
2. Yumurta 19 Ocak
3. Yumurta 20 Ocak

Son düzenleme:
Merhaba, gözünüz aydın. Talaş yumurtalar teker teker çıkmaya başladığında azıcık, bir tutam eklenmeye başlayabilir. Bebekler büyüdükçe oran yuva pislenmesiyle doğru orantılı eklenebilir. Küçük bebeklerde yoğun talaş kullanıldığında anne baba yoğun bastırıp yavruyu gömebiliyor. Kuluçka günlüğü kategorisini incelemenizi öneririm ?
2. Yumurta köşeye yumurtlamis olabilir. Kimi kuş bunu yapiyor ancak yuva folluguna alinabilir. Oluruna birakmak lazım.
3. E + S gibi kizistirici takviyeler azaltilmasi lazım. Kalsiyum ozen göstermek lazım bu süreçte. Takviye ürününüz varsa haftada 1,2 verilebilir. En güvenli multivit ve b kompleks ürünler olur vitaminde. Aşırıya kaçmadan haftada 2 gün yeterli olabilir.

4. Erkek kuş anneyi besleme haricinde pek enerji harcamiyor kuluçka zamaninda. Elektrolit vermek bile yeterli gelir

Tamamdır Hocam Dediklerinizi Dikkate Alacağım. Bu Arada Dişi Yumurtayı Follukta Köşeye Bırakmış Yani Kafeste değil.Ve Yumurta Biraz Küçük. Cevabınız İçin Çok Teşekkür Ederim :)

Son düzenleme:
İlk kuluçkası ise sık gözlemlenen bir durum biraz ufak bir yumurta. Diğer yumurtalarda dengelenecektir.

Bazen göze ufak gelebiliyor yumurta :D Belki de dişinin standartı o olabilir

Bana göre yumurta boyutu pek gelişimle doğru orantılı değil (tabi çok ufak değilse). Eğer sağlıklı şekilde döllendi ise çıkabilir.

Bu Gün 2. Yumurtamızı Aldık Allağın İzniyle. @Doğanay Y. Hocam Galiba Yumurtanın Boyutu İdealmiş Çünkü Hem 2 Yumurta Aynı Boyutta Hemde Araştırdığım Bazı Videolarda Yumurtalar Aynı Boyutlarda. Ayrıca Dişimiz Kuluçkaya Yatmaya Başladı Galiba :)

Süper, çok sevindim. İnşallah başarılı bir kuluçka geçirirler.
Sağolun Hocam İnşallah Güzel Geçer Fakat Bir Konuda Korkum Var Yumurtalar Gelmeye başladıktan Sonra Çiftleştiklerini Görmedim Bu Gün Erkek Bir çok Kez Kur Yaptı Ama Dişi Yuva Kapısında Olduğundan Kuyruk Kaldırdı ve Çiftleşemediler. Sizce Yumurtaları Doldurması İçin Nasıl Çiftleşmelerini Sağlamalıyım. Kuşların İlk Kuluçkası Olmasına Rağmen Şimdiden Çok İyi Anlaşıp Yumurtaları Koruyorlar.

Teoriye göre bir başarılı çiftleşme 4-6 yumurta arası doldurabiliyor. Dişi kuşlar sperm stoklayabiliyorlar.
Fakat uygulamaya geldiğinde bu tam olarak tutmuyor gibi. Ancak kaçırdığınız bir zaman diliminde çiftleşmeyi gerçekleştirmiş olabilirler. Çiftleşme olmasa da sürece bırakmak ya da suni tohumlamaya yönelmek gerekiyor.

Bu Gün Üzücü Bir Olay Yaşadım. Kuşlarımın 2 side tüm gün yuvalıktaydı ama yaklaşık 30 dakika önce bir anda kavga ettiler sonra yuvalıktan çıktılar. Çıkarkende bir süprizleri oldu yumurtayı düşürdüler. Yumurtada çok küçük ince bi çizgi şeklinde ezik oluştu ve nokta kadar küçük bi kısmın kabuğu soyuldu(Zarda sorun yok bi tarafı akmıyor). Ayrıca dişi kuş 1 yumurtayı ayırıyor ve diğer yumurtayı yuvalığın köşesine alıp orada üstüne yatıyor.

Aaa kötü olmuş. Eğer elinizde mum varsa o bölgeye damlatip mumlayiniz.