Ferti-Vit Kullanımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ferti-Vit Kullanımı
Ferti-Vit, Versele Laga'nın bir ürünüdür. Özellikle kuş üreme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilen etkili bir üründür.

İçindekiler:
Laktoz, glikoz, vitaminler, amino asitler, eser elementler

Katkı maddeleri:
Vitamin A (I.U.) 3000000; Vitamin D3 (I.U.) 220000; Vitamin E (mg) 45000; Vitamin C (mg) 13000; E1 Demir (mg) 2500; E2 kalsiyum iyodit (mg) 100; E4 Bakır (II) sülfat pentahidrat (mg) 500; E5 mangan oksit (mg) 5000; E6 çinko oksit (mg) 4500; Vitamin B1 (mg) 900; Vitamin B2 (mg) 3500; Vitamin B6 (mg) 1300; Vitamin B12 (mg) 6; Vitamin K3 (mg) 650; D-pantotenat, calcium (mg) 2400; Niacin (mg) 17500; Folik asit (mg) 330; Biotin (mg) 33; Lisin (mg) 20000; Metiyonin (mg) 30000.

versele_laga_ferti_vit_kus_ureme_sezonu_e_vitamini_200_gr.jpg
Ferti-Vit Nasıl Kullanılır?
Versele Laga Ferti Vit
Suda çözünebilir 14 vitamin ve amino asitler ve E vitamini ile zenginleştirilmiş, özellikle üretim yapılan dönemlerde yumurta ve sperm kalitesini artırmak amacıyla kuşların içme suları yada mamalarında kullanılabilir.
Ferti –vit, kuşlar eşe atmadan 3 – 4 hafta önce verilmeye başlanır ve tüm üretim sezonu boyunca kullanılır. Yumurtlama bittikten sonra verilmesi kesilmelidir. Sebebi ise kızgınlaştırıcı bir etkisi de vardır. Yumurtalara zarar verebilirler.
Ne şekilde ve ne dozajda verilir?
Üretim dönemine uygun içeriğiyle 250 ml suya 1 ölçek(1 gr) yada 100 gr mamaya 1 ölçek (1 gr) katılarak kullanılır. Verildikten 8 saat sonra su tazelenmesi gerekir.

Versele Laga'nın diğer ürünlerini de tavsiye ederim;
Üretim dönemi Ferti-vit
Tüy dönemi Muta-vit
Normal zamanlarda Omni-vit
Probiyotik olarak Probi-zyme + Bio-digest
Kalsiyum için Calci-lux

GENEL UYARI;
Bu tür vitamin kullanan arkadaşlardan SUYA KARIŞTIRARAK verenlere önemli bir uygulama uyarısı yapayım. Suda çözülen toz vitaminler suyu gördükten bir kaç saat sonra etkisini yitirir, bir gün bekledikten sonrada faydasından çok zararı olmaya başlar. Bu yüzden GÜNLÜK olarak suyu ve dolayısı ile vitamini yenilemeniz gerekir.
Yağda çözülen A-D-E gibi vitaminler ise IŞIK gördükten birkaç saat sonra etkisini yitirmeye başlar. (Bu yüzden bu tür vitaminler koyu renk şişede olur)
Mamaya kattıklarınız zaten bir kaç saatte tüketildiği için sorun olmaz ama suyu günlük değiştirmiyorsanız bu uyarıları dikkate alınız..