iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,644
Çözümler
30
Tepki puanı
10,303
Yaş
29
Konum
Ankara
Fonio Tohumu Hakkında
İyi bir üretim yapmak için usta isimlerden faydalanmak, onlardan bilgi ve tavsiyeler almak işlerimizi kolaylaştıracaktır. Çok değerli kuş kitapları olsa da, maalesef yıllarda üretim yapan ve donanımlı üreticilerin kendi çevresiyle yetinmesinden dolayı çoğu önemli tüyolar yayılmamaktadır. Diğer yetiştiricileri ziyaret ederken, eksik beslenmeyi sağlayan, belirli bir fayda sunan veya ilaçlara alternatif olarak kuşlarıma sunabileceğim doğal ürünlerin daima arayışı içinde oluyorum. Kendimi sorguluyorum. Bu ürünlerden biride denk geldiğim Fonio tohumu.

Fornio” adındaki tohumu ilk gördüğümde yavrular için farklı bir kasede sunulmuştu. Diğer tohumlar yerine Fornio'ya yönelen kuşlar belki de tadı sevdiler ya da istedikleri belli beslenmeyi sağladığının bir kanıtı olabilir.

Fonio'nun besinsel değerinin yanı sıra, koksidiyozu önleyen doğal özellikleri olduğunu biliyor musunuz?

Foniopaddy nedir?
2787

Foniopaddy,
Uganda'daki tarlalarda yetişen doğal bir otun tohumudur.
Fonio taneleri darı ailesinin bir parçasıdır. Aslında, fonio darı türlerinde en küçük tohumlardan bir tanesidir. Digitaria exilis veya Fonio'nun Afrika'da uzun bir ekim geçmişi var. Bu darı ekimden itibaren 6-8 hafta içinde hasat edilmektedir.

2788
2789

Diğer hububatlar gibi, Fonio da karbonhidrat bakımından zengindir ve bu onu iyi bir enerji kaynağı yapar.

Fonio bileşimi diğer tahıllara göre çok zengindir:

Fonio'nun karbonhidrat, protein ve yağ profili Sorgum tohumu ile yakından karşılaştırılabilir. Fonio taneleri ayrıca vücuda iyi miktarda B vitamini, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineraller de sağlar. İyi miktarda amino asit sunar; Tahılın ağırlığının yaklaşık %10'u protein içermektedir.

Protein profili, esansiyel amino asit spektrumunu sunduğunu göstermektedir. Yumurtaların amino asit profili ile karşılaştırıldığında, yumurtaların fonio ile karşılaştırıldığında daha fazla lizin sunarken, fonio'nun izolösin, valin, triptofan, theronin, fenilalanin, lösien, sistin ve tellin gibi diğer amino asitler yönünden daha üstün olduğunu göstermektedir.

Fonio kalsiyum, magnezyum, çinko ve manganez bakımından diğer tahıllardan daha zengindir.

Fonio Tanesinin Sağlık ve Besin Değerleri
• Amino asit ve demir bakımından oldukça zengindir.
• Fonio'nun kabuklu tanesinde %8-10 protein, % 85 karbonhidrat, %4 yağ ve %1 kül bulunur.
• Fonio taneleri, kuşların sağlığı için hayati bir rol oynayan metiyonin, sistin ve diğer amino asitler bakımından son derece zengindir. Bu besinler günümüzde kullandığımız tohumlarda eksiktir. Bu nedenle ek ihtiyaçlara yönelmek gerekir. Fonio bu ihtiyacı karşılayabilecek bir tohumdur.
• Yumurtanın beyaz kısmı, bütün bir yumurtaya kıyasla protein analizi şu şekildedir: %7.3 metiyonin, %46 lisin, %72 izolösin, %90-100 valin, triptofan, treonin ve fenilalanin, %127 lösin; Toplam kükürtün %175'i; ve metiyonin için %189.

Foinio ve Koksidiyoz:
Veteriner denetiminde üç yıldan uzun süren çalışmalar doğrultusunda Fonio'nun koksidiyozu önemli ölçüde azalttığını kanıtladı. Koksidiyozis bulaşmış kuşların dışkıları kontrol edildi. Ardından bir hafta sonra Fonio'ya beslenen kuşların dışkılarında koksidiyoz bulunamadı.

Fonio nasıl kullanılır?
Deneme yaparak kuşların bu tohumu ne oranda istediklerini anlamak gerekiyor. Bu nedenle ayrı bir kapta kafese konulmalıdır. Tıpkı nijer tohumu gibi 1 çay kaşığı tohum farklı bir kapta sunulmalıdır. Haftada 1 vermek sağlıklı olacaktır. Kuş sayısına göre kaşık oranını arttırabilirsiniz. İnce yapısı nedeniyle diğer tohumların altına çöker ve kuşlarınız erişemez.


Koksidiyoz Nedir?

Coccidia, kuşların ince bağırsağında yaşayan mikroskop parazitlerdir. Yumurta kabuğu sertleşmeleri, İshal, kilo kaybı, iştahsızlık, uzun süreli hastalık ve genç kuşlarda ölüm gibi çeşitli sorunlara neden olabilir.

Fonio doğal, kimyasal olmayan bir tedavi ve önleyici niteliktedir.

Yorumlar:

Fonio'nun farkında değilseniz, denemenizi öneririm. Ucuz değil, ama kuşlarınızın sağlığına yardım etmenin faydalarını düşünürsek buna değer. Alttaki ürün piyasada iyi üreticilerin kullandığı bir üründür. Beyaz Fonio kuşlar için uygun olmayandır dikkat edelim.
2790
 
Son düzenleme:
Üst Alt