Forpus Papağanı Forpus Papağanı Bakım Günlüğüm

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Forpus maceram dün (09.11.20) bir kuş sahiplenerek başlamıştı. Bunun için bir gönderi ve görsel paylaşımım olmuştu.

Bu konuda da yazmamı gerektirecek durumları tek tek işleyeceğim. Nelerle karşılaştım, tepkilerim ne oldu, gelişim süreci ve diğer konuları işlemeye çalışacağım.
Bu arada bu süreçte yapacağım adımları araştırmalarım sonrasında test ederek ve gözlem yaparak sunacağım. Doğaçlama bir bakım süreci gütmeyeceğim.
Zaman zamanda fotoğraf ve kısa videolarla, kuşcağızım izin verdiği sürece paylaşacağım.

2.Günümüz
Dedikleri oldukça doğruymuş. Tam bir çedene delisi ve yemde onu seçiyor daha çok. Yem yerken biraz agresifler ve civarda başka kuşlar varsa çığlık atabiliyorlar. Aslında komik bir sahne :D
Hem yem yiyor hem atarlanıyor gibi çığlık atıyor. Aynı anda ikisini nasıl yapıyor anlamış değilim. Bir de dikkatimi çekti her yem yemesi sonrası kalamar kemiğini 1,2 kez didikliyor. Yem karışımımdan bahsedeyim size biraz. İlk seferimiz olduğu için paket yem almadım.
Oranları şöyle seçtim 1,3 kg için:
400 g çedene,
100 g yulaf,
200 g aspur,
50 g aspir,
400 g karışık muhabbet yemi,
150 g çizgisiz siyah çekirdek olarak karma yaptım.

Gün içinde agresif olduğunu hissettiğimde elime alıp biraz sevmeye çalışıyorum. Hisli bir tür olduğu için hem ortamdaki asıl lideri görmesi gerekiyor hem de bir bağ kurması adına sevmeye çalışıyorum. Bu onun korkaklığını azaltmama yarayacak gibi görünüyor şuan için. Dün inanılmaz agresif, ürkek olan kuş bugün pek kaçışmadan yakalayabildim. Yetişkin olmasına rağmen düzenli ilgi ile evcilleştirilebilir.
Bugün için gözlem böyle. Yarın neler olur göreceğiz.

Ekli dosyalar

• fa88f0f6-5ef6-4f4c-aabe-c5e25e39b92c (1).jpg
    fa88f0f6-5ef6-4f4c-aabe-c5e25e39b92c (1).jpg
    314 KB · Görüntüleme: 13