Forpus Papağanı Forpus Papağanı Yuvalığı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Forpus Papağanı Yuvası Nasıl Olmalıdır?
Forpus Papağanı Yuva Ölçüsü
Yuvanın Konumu

Güzel forpuslarımız için ideal yuva seçimi, dişi kuşlarınızın daha çabuk yuvaya ilgi göstermesini ve benimseyip yumurta bırakmasını hızlandıracaktır. Bu nedenle yaptığım araştırmalar doğrultusunda forpus papağanları için ideal olan yuva tipi ve ölçülerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Kullanmamız gereken yuva L - şeklinde olmalı ya da dikdörtgen olarak seçilmelidir. 2 odalı yuvalıklar tercih edilmesi önerilir. İlk kısım erkek kuşun kullanacağı darı, kalamar gibi ek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri oda, birde dişi kuşun yumurta ve bebeklerle ilgilendiği folluklu kısım olması gerekir. Böylece, yuvada civciv ölümüne ve yumurta kırılmalarına yol açan kavga şansı daha az olur.
İnternet aramalarında uygun bir yuva modeli bulamadım ama fikir vermesi açısından şu yuvalığı sizinle paylaşmak istiyorum.
4645

İdeal olduğunu düşündüğüm ölçüler aşağıda ki gibidir: ( A) 15X (L) 15X (C) 25
4644

• Ekstradan yuva tabanına az oranda çam talaşı (kemirgen talaşı uygundur) kullanmanızı öneririm. Koku ve diğer yumurtaların birbirine çarpıp hasarlanmasını azaltacaktır. Aynı zamanda yavrular çıktığında oluşan sıvı dışkıların emilmesini sağlar.
  • Birde yuva ağzının güneye bakan kısımda olmasına dikkat etmek gerekiyor. Doğal yaşamlarında kuşlar genelde güneye bakan yuvalar tercih ettiği gözlemlenmiştir.

Forpus Papağanlarını çoğaltmak genelde kolaydır ancak her şeyde olduğu gibi üreme özelliklerine aşina olmanız gerekir. Bu aşinalıktan sonra sonuçlar beklenir.

Bir Forpus 12 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşır, bazı durumlarda 8 aylıkken üremeye başlarlar. Bazı rivayetlere göre forpus üreticilerinin kullandığı bir kaç püf noktasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Akan suyun gürültüsü üremeyi arttırdığı düşünülmektedir. Örneğin bir akvaryum içinde ki motor. unun mantığı ise şurada Forpus papağanları kurak bir bölgede yaşarlar ve akan suyun gürültüsü onlara yakın zamanda bol miktarda yiyecekle karşılacaklarını ya da olacağının haberini verir. Bunu bilen forpuslar üreme eğilimine girerler. Birde yuvalığı asmak yerine ağaç dalına sabitleyip kafes için kullanmayı deneyebilirsiniz. Bildiğiniz başka hileleri de iletebilirseniz seviniriz :)