iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Fransız Tüy Dökümü (French Molt - BFD Polyoma Virüsü)

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,310
Çözümler
70
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşlarında Fransız Tüy Dökümü (French Molt - BFD Polyoma Virüsü) Hastalığı

Fransız Tüy Dökümü (BFD, Polyoma Virüsü)
Fransız tüy dökümü hastalığı genç muhabbet kuşlarında ortaya çıkan bir hastalıktır, bu yüzden bu hastalığa BFD (Budgerigar = Muhabbet kuşu, Fledgling = Tüyleri henüz bitmiş yavru kuş, Disease = hastalık) de denir. Tüyleri tamamlanmış yavru kuşlar bir anda ikinci kanat tüylerini ve kuyruk tüylerini kaybederler. Bazı kuşlar büyük tüylerinin tamamını kaybederken şanslı olan bazıları da sadece az miktarda tüy kaybederler. Genellikle vücudun geri kalanını ve göğüs kısmını kaplayan kısa tüyler hastalıktan etkilenmez. Bazı durumlarda vucut tüylerinde de anormallikler olduğu bilinmektedir. Fransız tüy dökümü hastalığına yakalanan kuşların neredeyse tamamı hayatlarının geri kalanında uçamazlar çünkü uçmalarını sağlayan kanat tüyleri tekrar gelişmez veya gelişse bile anormalliklerle gelişir. Bu hastalıktan etkilenen kuşların büyük çoğunluğu çok hızlı koşarlar diğerleri ise sadece zıplarlar.

FrenchMolt1.jpg
Hastalığın Sebepleri ve Taşınabilirliği

BFD hastalığının sebebi Polyoma Virüsü’dür. Günümüzde virüsün bulaşma yolları tüm detayları ile bilinmemektedir. Bazı tahminlere göre virus daha yumurtadayken kuşa geçmektedir. Fakat bu sav sadece tek bir sonuç ortaya çıkarıyor. Polyoma virüsü kronik olarak bulaşan yaşlı kuşlar hastalığa sebep olan genleri doğacak yavrulara taşırlar. Sonuç olarak dikkatsizce yapılan üretim Fransız tüy dökümü hastalığına yakalanan kuşların ortaya çıkmasına sebep olur. Virüsten etkilenen erişkin kuşlar hastalığı gelecek kuşaklara taşıyacak ve büyük olasılıkla hasta kuşlardan oluşan yeni bir kuşağın ortaya çıkma olasılığını arttıracaktır. BFD hastalığına yakalanan kuşlar sakattır ve günlük yaşamlarında kısıtlanmışlardır. Buna rağmen uçamayan bu kuşlar uçabilen arkadaşları ile çok güzel bir yaşamın tadını çıkarabilirler. Fakat bilinçli olarak bu hastalığa yakalanma olasılığı yüksek olan kuşları üretmek etik olarak sorgulanması gereken bir durumdur. Görüşler değişebilir, bu yüzden herkes bunun doğru ya da yanlış olduğuna kendisi karar vermelidir. Polyoma virüsü kronik olarak bulaşan tüm muhabbet kuşları BFD’e yakalanmazlar. Fransız tüy dökümü hastalığı genellikle hiç bir belirti göstermeden ortaya çıkar. Virüsü sadece taşıyan bir muhabbet kuşu hasta veya virüsten etkilenmemiş bir görünüme sahip olabilir, bazı kuşlar sağlam tüylere sahiptir ve hastalığın belirtilerini göstermezler.

Yaşlı kuşlar diğer kuşlara hastalığı bulaştırabilir mi ?
Hastalığa yakalanmış erişkin bir kuşun tehlikesi halen araştırılmaktadır. Bazı bilim adamları hastalığa yakalanmış kuşların sağlıklı ve yaşlı kuşlara hastalığı bulaştırabileceğine inanmaktadır. Bu yaşlı kuşlar tüylerini kaybetmezler fakat o andan itibaren virüsün varlığını devam ettirmesini sağlarlar. Bu kuşlar üretime alındığı gibi halka tamamlanır ve teoriye göre doğacak kuşaklar büyük olasılıkla BFD hastalığına yakalanacaktır. Kuşlar konusunda uzman veterinerlerin ikinci bir bölümü de bu hipotezi reddederler ve bunu ispatlayabileceklerini düşünürler. Onların görüşüne göre yaşlı kuşların hastalığı birbirine taşıma olasılığı mümkün değildir. Sadece genç kuşlar anne ve babaları yüzünden hastalığa yakalanırlar ve bu anne babalar da kendi anne babaları yüzünden hastalığa yakalanmıştır ve bu böyle sürüp gider. Ne yazık ki her iki teori için de ortada herhangi bir kanıt yoktur. Kuş besleyen biri olarak bu hastalığa yakalanmış bir kuşu kümesinize almayı ya da almamayı düşünmeniz gerekir. Eğer ilk teori doğruysa tüm sürü hastalıktan etkilenebilir ve sakat muhabbet kuşlarının üretimine karşıysanız sürü ileride üretim için kullanılamaz hale gelir. Bu noktada hastalığa yakalanmış kuşları normal bir sürü içerisinde tutup tutmamanız konusunda tavsiye veremem.

FrenchMolt2.jpg

Fransız tüy dökümü hastalığı tedavi edilebilir mi ?
Günümüzde Fransız tüy dökümü hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Hastalıktan etkilenen ve tüyleri kırılan kuşlar özel ek besinlerle desteklenebilir ve silisik asite karşı bağışıklıkları arttırılabilir. Yeni tüyler besinlerle sabit olarak desteklenebilir ve genellikle daha güçlü olarak tekrardan gelişirler.
Fransız Tüy Dökümü hastalığının Ortaya Koydukları
Fransız tüy dökümü hastalığı farklı durumlar ortaya çıkarabilir. Kendi baktığım kuşlardan Tethy bu hastalıktan bir dereceye kadar zarar görmüştür. Birinci kanat tüylerini ve kuyruk tüylerini kaybettiği icin neredeyse tamamen uçamıyor. Kanatlarını çırptığında yükselemiyor. Fakat odanın yüksek bir yerine koyduğumda
zemindeki en sevdiği tüneğine gitmek istediğinde kanatlarını çırpıyor ve yavaşça aşağı iniyor. Tethy zemine bir kaya gibi düşmüyor çünkü ikinci kanat tüylerinden bir kaç tanesi olduğu için hızını azaltabiliyor ve yumuşak bir iniş yapıyor. İleri derecede Fransız tüy dökümü hastalığında kuşlar sadece uzun tüylerini kaybetmiyor. Ayrıca kısa tüylerini de kaybediyorlar ve bazıları daha çıplak bir görünümde oluyorlar. Benim sürümde yer alan Medea ileri derecede Fransız tüy dökümü hastasıdır. Tüm vücudu çıplak ve uçamıyor. Kışın kuşları tuttuğum odada ısıtıcının önünde bulunan zemindeki en sevdiği tünekte durmaktan hoşlanıyor. Bunun gibi neredeyse çıplak kuşların bakımını üstlenen insanlar oda sıcaklığını en azından 20 C de tutmalıdır. Aksi taktirde eksik tüylerinden dolayı kuş üşüyebilir ve düşük sıcaklıklar hastalanmasına sebep olabilir. Kışın odanın penceresi açıldığında da bu kuşlar odadan çıkarılmalıdır.

franzmauser02.jpg
Küçük kurbağa ismindeki erkek muhabbet kuşu çok ileri derecede Fransız tüy dökümü hastalığına yakalanmıştır. Bu özürlü kuş büyük bir kafeste sadık dişi arkadaşı Lady Flohchen ile yaşamaktadır. Bu kuşların sahibi kafesi onlar için güvenli hale getirmiştir çünkü tüyleri olmayan bunun gibi kuşlar tünekten düştüklerinde ciltleri zarar görebilir.

Ek: Fransız tüy dökümü hastalığına yakalanan kuşlarda uzun kanat tüyleri ve kuyruk tüyleri düzenli olarak tekrar çıkar ve düşer. Tüyler tekrar çıkarken kimi zaman kanatlarda tüylerin çıktığı bölgelerde kanamalar olur. Çıktıktan sonra tekrar dökülen bu tüylerin uç kısımları normal tüy dökümünde dökülen tüyler gibi olmayabilir. Bu tüylerin uç kısımları kırık ve kanlı olabilir.
 
Üst Alt