Fransız tüy dökümü hastalığı hk.

Nofearrr

iyikus.com Üyesi
İyi akşamlar üstadlar muhabbet kuşum 3. Ayını geçirmek üzere ve çok tüy dökmeye başladı 15 gündür ama kafasında sanki yarıklar oluştu araştırdım Fransız tüy dökümü hastalığı varmış ve kanat altlarıda derileri görünüyor. Ancak uçmasında hiçbir sıkıntı yok. Fotoğraflarını atıyorum teşekkürler.Screenshot_20200504_220921_com.android.gallery3d.jpgScreenshot_20200504_220935_com.android.gallery3d.jpgScreenshot_20200504_220842_com.android.gallery3d.jpgScreenshot_20200504_220921_com.android.gallery3d.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kuşunuz french moult değil hocam. Kuşlar için dönüm noktaları 3. ayları ve 9. aydan sonra başlayan yaş tüyü dönemleri. Bu süreçte çok yoğun tüyleri dökülür ve yenisi bir kaç haftaya tamamlanır. Çıkan iğne görünümlü kapsüllere ellenmemesi lazım çünkü yeni tüy oluşumu orada oluyor. Bu süreci desteklemek adına b kompleks vitaminler ve banyo ihtiyacını gidermesi için banyoluk takmanız gerekir. Yıkanmıyor ise su dolu sprey şişesiyle az miktar ıstalabilirsiniz.
Bu süreçte tüy kaybı çok olacağından ufak tefek uçma sorunları görülmesi normaldir. Bu nedenle tüy bitimine kadar az uçurulması önerilir.

Oyla 0

Nofearrr

iyikus.com Üyesi
Ancak 15 gündür dökülüyor ve daha kötü oldu hiç bitmeyecek gibi duruyor yavaş ilerliyormu acaba? B vitamini verdim haftada 2 defa yulaf yediriyorum banyo yapmıyor malesef çok denedim başaramadım dediğiniz gibi sprey ile deniyeceğim

Oyla 0

Merve B.

Veteran
tüy dökümü sürecinde eviniz sıcak ise banyo yapmıyorsa siz bir fıs fıs içerisine biraz elma sirkesi katıp püskürtme yapabilirsiniz. b vitamini olarak ne kullandınız bilmiyorum ama bu süreçte bemix ampül iyi gelmektedir.Güzel bir b vitamini kompleksidir.1Lt suya bir ampül katıp gün aşırı içme suyu olarak verebilirsiniz.Hem tüy gelişimini destekler hem de stresini azaltır.

Oyla 0