Gaby Schulemann-Maier Röportajı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
birds-online.de sitesinin kurucusu Sayın Gaby Schulemann-Maier röportajıdır. Röportaj Almanca yapılmıştır ve Türkçe'ye Sayın Verena Gygax tarafından çevrilmiştir.
gassittich2.jpg
Gaby Schulemann-Maier: 1972 yılında Almanya’da doğdum ve o günden beri Almanya’da yaşıyorum. Okuldan sonra Fizik okudum ve akabinde bilimsel gazetecelik yaptım. Halen bu sektöre çalışıyorum ve tıbbi makaleler de yazıyorum. Bunun dışında WP-Magazin adlı dergide devamlı olarak sorumlu yayıncı olarak çalışmaktayım.​

Verena Gygax: Muhabbet kuşlarıyla nasıl tanıştınız ? Onların yaşamınızın vazgeçilmez bir parçası olması nasıl gerçekleşti ?
Gaby Schulemann-Maier: Genç kızken çok sevdiğim bir kedim vardı. Ama zamanla onun tüylerine karşı bende bir alerji gelişti. O yüzden Kessy'i vermek zorunda kaldık. Ama anne ve babam bir evcilim olmayınca ne kadar üzüldüğümü gördüler. O zaman henüz 5 yaşında idim. Bu sebepten dolayı ilk defa muhabbet kuşu ile tanışmıştım. Şansıma da onun tüylerine karşı alerjim yoktu. O günden beri sadece öğrenci iken birkaç aylığına muhabbet kuşlarım yoktu, onun dışında hayatım boyunca devamlı muhabbet kuşu beslemiştim.

Verena Gygax: birds-online.de içerdiği bilgilerle eşsiz bir içeriğe sahip. Sitenin kuruluşu ve yıllar içindeki gelişimi nasıl oldu ? Sitenin ismine nasıl karar verdiniz ?
Gaby Schulemann-Maier: 1997 yılında öğrenciliğim bittiğinde gazeteciliğe başlamıştım. O zamanlar internet henüz çok yeni idi ama ben daha önce okulda interneti kullanmıştım. Sanal ortamda o zamanlar muhabbet kuşları konusunda pek sağlam bilgi yoktu ve kitapları da pek beğenmemiştim. Bu nedenle internet ortamına muhabbet kuşu konusunda kendim bilgi koymayı düşündüm.
İsim seçimine gelince, bu isimle birçok seçeneğin açık kalacağını düşündüm. Bir yandan o zamanlar da da hem almanca hem ingilizce bilgi koyabileceğimi düşünmüştüm. Başka kuşlar hakkında da bilgi koymayı hedeflemiştim. O yüzden “budgies online” yerine “birds online” tercih ettim. Doğru karar vermişim çünkü artık bendeki Papağanlar (Bolborhynchus lineola) hakkında da bilgiler var artık sitede ve sadece muhabbet kuşu sitesi olmaktan çıktı.

Verena Gygax: İnternette muhabbet kuşları ile ilgili bulabileceğimiz en güzel web sitesini siz kurdunuz. Sitenizi ziyaret edenlerden aldığınız tepkiler nasıl ? Gelecekte sitenize eklemeyi düşündüğünüz yeni bölümler de olucak mı ?
Gaby Schulemann-Maier: İnternet sayfamı okuyanların çoğu benle hiç temasa geçmiyorlar. Sanırım bunun nedeni, aradıkları konuyu bulmuş olmalarıdır. Benimle temasa geçenlerin genellikle sağlıkla ya da kuşların davranışları ile ilgili, ya da buna benzer çok özel sorunları oluyor. Bu insanlardan gelen yankılar genelde çok pozitif, çok ender tenkitlerle karşı karşıya kalıyorum. Örneğin birisi maskotumuz Nelly’yi tenkit etti, fazla gayrı ciddi bulmuşlar. Ama genelde yapıcı tenkitlere her zaman açığım, sayfanın güzelleşmesi için de lazım.

Verena Gygax: Şu anda 18 muhabbet kuşunuz var. Bakımlarını (beslenme, temizlik, alışveriş) nasıl yapıyorsunuz. Sayılarının fazla olmasının getirdiği zorluklar var mı ? Örneğin tatil yapabiliyor musunuz ?
Gaby Schulemann-Maier: Kuşlarım benden mümkün olduğu kadar çok ilgi görmektedirler. Bazen oldukça yoğun çalıştığım için biraz zorlanıyorum. Yemleri mi konunun uzmanı olan online satıcılarından alıyorum, hem kalite çok iyi hem de pratik oluyor. Alerjilerimin yüzünden kendim organik besin aldığım için, haliyle kuşlarım da organik besinler yerler. Yazın da her fırsatta kaz otu gibi taze otlar toplarım onlara. Her gün odanın başka bir bölümünü temizliyorum.
Birçok kuşu bir arada beslemenin zor tarafı, her birinin özelliğini gözden kaybetmemekte yatıyor. Her zaman bazı kuşlar daha geri plandalar. Onlara çok dikkat etmek lazım, davranış değişikliğinin nedeni bir hastalık da olabilir çünkü. Kalabalıkta da bazen kavgalar oluyor, onlar da ayrı bir dikkat ister. Geçenlerde bir muhabbet kuşumu geçici olarak bir arkadaşıma vermek zorunda kaldım çünkü hep kavgalara karıştı ve başı kan revan içinde kalmıştı. Ama genelde bu tür durumlar ender oluyor.
Ne yazık ki çok az tatil yapabiliyorum. Ama bunun sebebi kuşlarım değil. İşim çok yoğun. Gittiğim zaman da birkaç arkadaş kuşlarımla ile ilgileniyorlar. Ya onlar arkadaşlarımın kuş odalarına taşınıyorlar ya da eve bir arkadaşım geliyor ve günde 1-2 defa kuşlarımla ilgileniyor.

Verena Gygax: Muhabbet kuşlarınızla ilgili unutamadığınız ve bize anlatmak istediğiniz bir anınız var mı ?
Gaby Schulemann-Maier: O kadar çok güzel anım var ki, bu konuda kitaplar dolusu yazabilirim. Beni her zaman sevindiren olay, kötü bakım şartlarından gelip sonradan sürü içerisine girip, neşe dolu şahane bir muhabbete dönüşen kuşları izlemektir. Davranışları tamamen değişen, kendinden emin ve sürüye uyum sağlayan o kuşun verdiği hazzı tarif edemem. Bunun bir örneği Milla adlı muhabbet kuşum. Geldiğinde çok şaşkın idi, ama benim kuş odamda büyük aşkını buldu: tek gözlü Ravi’yi. Onun da geçmişi kötüydü ve sene başında yeni geldiğinde acilen gözünden ameliyat olmak zorunda kalmıştı. Sol gözünü kurtaramadık ama buna rağmen çok mutlu bir kuş oldu. Eşi Milla’ya olan aşkı da hayatını daha da tatlandırıyor diye düşünüyorum.
gassittich1.jpg
Verena Gygax: Size göre bir muhabbet kuşunun mutlu olması için nelere ihtiyacı vardır ? Evlerinde muhabbet kuşu besleyen insanlara neler tavsiye edersiniz ?
Gaby Schulemann-Maier: Bir muhabbet kuşunun mutluluğu için ona ikinci bir muhabbet kuşu şarttır. Bunun dışında dengeli beslenme ve sahibinin ilgisi de gereklidir. Sahibi her zaman kuşlarını gözetlemeli, çünkü başka bir kuşla beraber olsa dahi hasta veya ağrısı olan bir muhabbet kuşu mutlu sayılmaz.
Muhabbet kuşu besleyenlere şiddetle tavsiye etmek isterim: kuşlarınız hakkında bilgilenin ve muhabbet kuşlarınızı yanlız başına beslemeyin. Bir çift muhabbet kuşu olmalı en azından, ama 6-8 tane bir arada olunca baya şenlik getiriyor ve bu şenlikten istifade eden sadece kuşlar değil.

Verena Gygax: Bir çok insan evlerinde muhabbet kuşlarına tek bakıyor ve kuşlar ömürlerinin büyük kısmını kafeste, hiç uçmadan geçiriyorlar. Sizinse onlara ayırdığınız bir odanız var. Sizce evlerinde kuş besleyenler onlara hakkettikleri bakımı ne kadar sağlayabiliyorlar ? Bu konuda üzüldüğünüz noktalar nedir ?
Gaby Schulemann-Maier: Benim sahip olduğum ayrı bir kuş odasını belki herkes yapamayabilir. Böyle bir odaya sahip olmamın en önemli nedeni, bendeki kuşların bir çoğunun engelli olmalarıdır ve normal bir salonda başlarına bir şey gelebilir. Muhabbet kuşlarına çok büyük bir kafes ya da bir salma uygundur, ve eğer bahçede değillerse, her gün birkaç saat serbest uçabilmeliler. Maalesef bahçelere konan salmalar da genelde çok küçükler. Kuşlar orada uçamayınca zamanla şişmanlıyorlar ve hastalanıyorlar. Bir muhabbet kuşunun uçabilmesi için en azından 2 metre eninde ya da uzunluğunda bir salma lazım. Bahçeye bu boyda bir salma konulamıyorsa, muhabbet kuşları evde bakılmalı ve her gün uçmaları için fırsat tanınmalıdır.

Verena Gygax: Türkiye’de muhabbet kuşları genelde şov amaçlı bakılmıyor. Almanya’da durum nasıl ? Derneklerle iletişiminiz var mı ? Yarışma ve benzeri organizasyonlara ziyaretçi olarak katılıyor musunuz ? Muhabbet kuşlarının şov amaçlı bakılmaları konusunda ne düşünüyorsunuz ?
Gaby Schulemann-Maier: Almanya’da hem üreticiler için hem de genel olarak kuş severler için birçok dernek mevcuttur. Onlar üretimdem çok kuşların genel bakımı ile ilgililer. Bunları kesin tasvip ediyorum. Buna rağmen herhangi bir derneğe üye değilim. Bunun yerine birkaç arkadaşla birlikte “welli.net” projesi ile ilgileniyorum. Bunun dışında katharinasittich.de sayfasında
aktifim, ayrıca wildvogelhilde.org (yabani-kuşlara-yardım.org) da birkaç arkadaşla birlikte çalışıyoruz.

d_vivian_ares_rudi_maia_pollux_cordelia_niobe_c_0002.jpg
İtiraf etmeliyim ki hususi şovlar için yapılan kuş üretimi konusuna tamamen karşıyım. Eminim ki tüm oradaki üreticiler de aynı düşüncede değildir, ama geçmişte edindiğim tecrübelere göre kah sevgisiz kah tamamen sorumsuz davranışta bulunanları gördüm.
Bir kuş düşünülen ideallere uygun değilse, atık gereksizdir. Bu şekilde “çöp” olanlar benim odamda mevcuttur, güzellikleri standarda uygun olmayınca ya öldürüleceklerdi ya da yılanlara yem olacaklardı. Bir muhabbet kuşu ya da başka bir canlıyı sadece dış görünüşünden değerlendirmek bana göre caniliktir, esas olanı hayvanın eşsiz karakterini hissedebilmektir. Kuşlarım yeşilmiş, mavi imiş, sarı ya da beyazmış, umurumda değildir. Önemli olan onun sağlıklı ve capcanlı olmasıdır. Bazı üreticilerin düşünme tarzını, yani hayvancıkları dış görünüşe göre değerlendirmek, benim asla anlayamadığım bir şeydir.

Verena Gygax: Türkiye’deki bir sıkıntı da veterinerlerin sadece kedi, köpek ve çiftlik hayvanları konusunda bilgili olması. Kuşlar konusunda bilgili ve donanımlı bir veteriner bulmak çok zor. Almanya’da veteriner kliniklerinde kuşlar konusunda sağlanan imkanlar nedir ? Bilgi verebilir misiniz ?
Gaby Schulemann-Maier: Almanya’da kesinlikle durum Türkiye’ye göre daha iyidir, yine de henüz %100 başarılı değildir. Bazı şehir ve bölgelerde kuş ile ilgili uzmanlaşmış veteriner bulamıyoruz, ve hasta kuş sahipleri büyük sorun yaşamaktalar. Bir sene öncesine kadar ben de çok kalabalık bir bölgede yaşamıştım (Ruhr bölgesi), bir kaç milyon insanın yaşadığı yerde maalesef kuş uzmanı olan hiç bir veteriner yoktu. O zamanlar hep Düsseldorf’a gidiyordum, 40 km mesafede, yani kısacası Almanya’da bile kalabalık bölgelerde kuş uzmanı olmayabilir. Almanya’da bazı kuş sahipleri 200-300 km mesafeyi göze alıyorlar, ancak genelde bu zahmete değiyor, çünkü pet uzmanı veterinerler çoğunlukla kuşlar ile ilgili konularda yardımcı olamamaktadırlar.

Verena Gygax: İnsanların güzele olan tutkusu muhabbet kuşlarının Avustralya’dan tüm dünya yayılmasına, evde bakılan hayvanlar olmasına sebep oldu. Doğada bu kuşların özgürce uçtuğunu bilmemize rağmen, onlara evlerde bakmamız konusunda düşünceniz nedir ?
Gaby Schulemann-Maier: Boş zamanlarımda aktif olarak doğa koruma konusunda da çalıştığım için, en çok hayvanları doğal ortamda görmeyi seviyorum. Evcilleştirilmiş kuşların küçücük kafeslerde tek başlarına hapsedilmelerine çok üzülüyorum. Bir de kötü beslenip asla uçurtulmuyorlarsa. Eğer herkes kuşlarını bu şekilde beslemiş olsaydı, belki de evlerde kuş beslemenin yasaklanması daha iyi olurdu. Ama unutmayalım, biraz zahmetle hayvanlara tamamen uygun bir ortam yaratmamız pekala mümkündür. Muhabbet kuşları uzun zamandır evcilleşmiş kuşlar ve zamanı geriye çeviremeyiz. O yüzden benim fikrime göre, kanatlı dostlarımız için, onları mutlu bir şekilde besleyebilmemiz için, elimizden gelenini yapmalıyız.

Verena Gygax: Muhabbet kuşları dışında ilgi duydunuz konular nelerdir ? Web siteleriniz, yayınlanan kitap/dergi ve makaleleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz ? Diğer evcillerle aranız nasıl ?
Gaby Schulemann-Maier: Daha önce bahsetmiştim, doğanın koruması ve türlerin koruması da ilgi alanımdadır. Bu nedenle birkaç dost ve diğer arkadaşlarla yabanı kuşlar konusunda çalışıyoruz. İnternete bir sitede yabani kuşlar konusunda sorusu olanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz, örneğin yuvadan düşen bir baştankara, ya da kanadı kırık bir karatavuk veya başını çarpmış bir kızıl gerdan bulanlara yol göstermeye çalışıyoruz.
d_rudi_maia_himalia_ares_c_0001.jpg
Bunun dışında seyahat etmekten hoşlanıyorum (patronum izin verdiği ölçüde :) ), ve gittiğim yerlerde doğanın resimlerini çekerim. Maalesef Türkiye seyahati resimlerim çok iyi çıkmadı, birkaç yıl önce Çeşme yakınlarındaydım, ve gelecekte en az bir defa daha Türkiye'ye gelmeyi planlıyorum. Türkiye'nin doğası inanılmaz güzel ve görmek istediğim Milli Parklar var. Fakat burada da, evde de, doğanın resimlerini çekerim ve insanlara yurdumun hayvan ve bitki dünyasını tanıtmaya çalışıyorum. Bazı insanlar doğadan öyle uzak kaldılar ki, küçücük bir kelebek ya da öten bir kuş görememektedirler. Hem kapımızın önündeki hem de uzaklarda gördüklerimi onlarla paylaşmak istedim: Fotoreiseberichte.de - Reiseinformationen und Naturfotos aus aller Welt
Gazeteci olarak çalıştığım için yayınlanmış sayısız makale ve yazılarım var. Muhabbet kuşu sevenler için belki en çok WP Magazin Papageien & WP-Magazin | Zeitschriften für Vogelhalter und Züchter ilginç olmalı. Bu ihtisas dergisi için yazılar yazmak bana çok büyük keyif veriyor.