Gaga uzaması, anormallikleri sorunu ile ilgili tespitim

Afatsumi

Forum Sakini
Arkadaşlar aranıza katılalı fazla olmadı ve hayatimda beslemiş olduğum kuş sayısı birkaç çifti geçmemiş biri olarak gerek merakımdan gerek bu işe biraz da gönül vermemden dolayı sürekli araştirma yapiyorum kendimi bu konularda geliştirmeye çalışıyorum. Belki bahsedeceğim konu hakkinda tecrübesi olanlar vardır amerikayi yeniden keşfetmişsin diyenler olabilir ama gördüğüm kadariyla muhabbet kuşlarinda çok karşılaşılan ve nedenine genelde anlam verilemeyen bir konu bahsedeceğim konu.
*Özellikle üst gaganin, kalamar gaga taşı vs olmasina rağmen ve defalarca kesilmesine rağmen uzamasinin önüne geçilememesi,
* Gaganin sağa sola dogru yamulmasi ya da gorsel şekil bozuklugu olan kuşlarin buna neyin sebep olduğu konusu.
Biz hep gagaya bakarken genelde üst gagayi görüyoruz kivrik yapisi itibari ile ve alt gagadaki problem gozumuzden kaciyor. Alt gagadaki deforme ya da gaga erimesi diye tabir edeyim, alt gaganin bir sekilde kisalmasina neden oluyor ve yem yiyen kuş yem yeme faaliyetini bu alt gagadaki deformeye ragmen gerceklestiriyor. Nasil mi? Ust gaga biraz daha uzayarak alt gaganin acigini kapatiyor? Evet aynen boyle oluyor bence ve ortaya şekilsiz uçlu uzun bir gaga çıkıyor.
Alt gaga her zaman ayni yerden degil de daha cok sagdan ya da soldan eridiginde ust gagada buna paralel olarak tersi tarafa uzuyor bu da bir şekil bozukluguna sebep oluyor
Peki gelelim neden alt gagada erime oluyor da ust gagada olmuyor ya da gagadaki bu erimeye neden olan şey ne ?
Pullu yuz akarlari, bu zamana kadar hangi gagasi uzun kuşa denk geldiysem ayaklarinda da pullanma denk geliyor. Ayaklardaki ile yuzdeki akari ayni aileden akarlar ama yaptiklari şey ayni. Yuzeyde kanallar acarak besleniyorlar bu da gaganin zayiflamasina ufalmasina hatta ileri seviyede gaga kaybina neden oluyor. Ayaklarda da oyle kabarik pullu ayak ve bacaklar bunun bir göstergesi,
Bir süphede bu kuslarin sürekli gaga göz ve kafasini surekli kafes teline surtmesi bunlardan belki kurtulmaya calismasi. Dikkat edin ust gagasi uzun olan kuslarin alt gagalarinda mutlaka bu bozulmalar mevcut.
Bunu A vitamini eksikligine de baglayabilirsiniz ya da sert kafes telini kemirmesi nedeniyle alt gaganin deforme oldugunu da dusunebilirsiniz tabi. Ama bu yukarda bahsettigim konu hastalik seviyesi ve bir turlu nedeni anlasilamayan bir konu bence. Benim arastirmalarim sonucu tespitim bu şekilde.
Bundan sonra birlikte gagası surekli uzayan kuş paylasimlarini birlikte inceleyebiliriz ? alt gagalarini ozellikle daha yakindan inceleyelim ve ayaklarini. Umarim paylasimim faydali olur sevgilerle

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Konu için teşekkür ederim. İlginç bir deneyimi ele almışsınız ve şimdilik farklı bir yönde ilave getirmeyeceğim. Deneyimlerinizi ve araştırmanızı paylaştığınız için teşekkürler