Gaga yapisi

Yaboernesto

Yeni Üye
4932bu gaga yapisi normalmidir. Yeme icmede bi sıkinti olurmu. Daha yavru.gordugunuz gibi alt gagasi cok uzun.

Ekli dosyayı görüntüle 4932bu gaga yapisi normalmidir. Yeme icmede bi sıkinti olurmu. Daha yavru.gordugunuz gibi alt gagasi cok uzun.

Bazı kuşlarda bu şekilde fazla uzama olabiliyor ama normal değil tabiki :) Bu şekilde yem kırabileceğini sanmıyorum. Alt gaganın dikkatli bir şekilde kısaltılması gerekiyor. Kendinize güvenmiyorsanız bir kuşçudan yada veterinerden yardım alın.

Oyla 0
Bazı kuşlarda bu şekilde fazla uzama olabiliyor ama normal değil tabiki :) Bu şekilde yem kırabileceğini sanmıyorum. Alt gaganın dikkatli bir şekilde kısaltılması gerekiyor. Kendinize güvenmiyorsanız bir kuşçudan yada veterinerden yardım alın.
Diger kusumun üst gagasini kendim kesiyorum. Renksiz kismin yarini kessem yeterlimidir.

Oyla 0
4933bu da benim Fıstık 1,5 yasinda dogustan kuyruksuz ve kanatlari biraz kisa.
Ucamiyor haliyle. Kuyrugunun uzamasi mumkunmu

Oyla 0
Ekli dosyayı görüntüle 4933bu da benim Fıstık 1,5 yasinda dogustan kuyruksuz ve kanatlari biraz kisa.
Merhaba kuşunuzun hem kanat hem kuyruk tüyleri eksik. Büyük olasılık tüy rahatsızlığı var ve uzamayacaktır. Bu yaşına kadar uzaması gerekirdi.
Alt gagası uzun olan kuşunda dikkatlice kesilmesi lazım. Prensip olarak alt gagayı üst gaga örtmesi gerekiyor. Ona göre dikkatlice kesilebilir. Veterinerden destek almanızı öneririm çünkü alt gagası uzunlamasına yayık gidiyor. Normal standartları ovalimsi kıvrılması gerekirdi :(

Oyla 0
Diger kusumun üst gagasini kendim kesiyorum. Renksiz kismin yarini kessem yeterlimidir.

Şimdi şöyle Doğanayın da dediği gibi üst gaga alt gaganın üstüne gelmesi lazım yani örtmesi lazım, zaten diğer kuşların gagasını incelerseniz ne demek istediğimizi anlarsınız. Önce renksiz kısmın yarısını kesin daha sonra yavaş yavaş kısaltmaya devam edin acele etmeyin. Küçük küçük keserek kısaltın çünkü fazla keserseniz kanama yapabilir. Kanatmadan yavaş yavaş kısaltın. Bebekler için küçük tırnak makasları olur, onu kullanın. Keserken gaganın şeklini bozmamaya dikkat edin. Bozulursada zamanla düzelir endişe etmeyin.

Oyla 0
Ekli dosyayı görüntüle 4933bu da benim Fıstık 1,5 yasinda dogustan kuyruksuz ve kanatlari biraz kisa.

Elbette mümkün :) Ama bu süreçte sabırlı olmalısınız. Size tavsiyelerim şunlar;

• Öncelikle B komplex vitamini kullanıcaksınız. Vitamin olarak bemiks ampul satılır eczanelerde fiyatı 8 veya 9 liraydı sanırım. Kullanım şekli ise; tam dolu suluğa 4-5 damla damlatıp karıştırılıcak. ilk ay haftada iki defa (3 günde bir), ikinci ay haftada bir defa kullanılıcak. Birinci ayın sonunda tüylerinin uzamaya başlaması, ikinci ayın sonunda ise tamamen uzaması lazım.
  • Yemine ekstra olarak soyulmuş yulaf ve keten tohumu eklenicek. Bunlar genelde yemlerin içinde vardır ama biz miktarını arttırıcaz.
  • Haftada 2 defa sebzeli yumurta maması yapılacak. Protein tüyler için en az B vitamini kadar önemli.
  • Her hafta elma sirkesi damlatılmış su ile banyo yaptırılıcak. Su ılıktan biraz sıcak olucak (kuşun üşümeyeceği ve yanmıyacağı kadar) ve oda iyice ısıtılıcak.
  • Kuş stresten uzak tutulucak sürekli ilgilenilicek. İmkan varsa yanına eş alınacak.
Bunları uygularsan Allah'ın izniyle kuyruğu ve kanatları uzayacaktır.

Oyla 0