Garden Mix Pembe Paket Yem İncelemem

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
En son kullandığım ve daha önce tanıtımını yaptığım yem Witte Molen’di. O yem güzeldi ve size de tavsiye ederim. Ama değişiklik olsun ve darı ağırlıklı bir yem nasıl acaba diyerek Garden Mix’e geçiş yaptım. Sonuçta tecrübe gibisi yok.
Öncelikle Garden Mix’i tanıyalım. Garden Mix sadece kuşlar için değil çoğu evcil için ürünler üreten güvenilir bir firma. Diğer ürünleri de güzeldir size de tavsiye ederim. Zaten diğer ürünleri de normal standarttaki ürünlere göre daha pahalı buradan markanın kalitesi anlaşılabilir. Neyse yeme geçelim.
Yemimiz darı ağırlıklı bir yem. İçinde 6 çeşit tohum bulunuyor (paketin üzerinde yazanlar). Bunlar: sarı darı, kırmızı darı, beyaz darı, aspur (içinde aspur olduğundan şüpheliyim), siyah darı ve Nijer tohumu. Yemimiz darı ağırlıklı bir yem olduğu için içinde aspur az miktarda bulunuyor, bu durum bazı otoriteler -Doğanay ve Faruk abi- tarafından eksiklik olarak görülüyor. Ümit abimiz ise aspurun az olması ve darının ağırlıkta olması gerektiğini savunuyor. Bu konuda forumumuzda görüş ayrılıkları yaşanmakta. Neyse, herkesin görüşüne saygı duyuyoruz. Ben yemimi Juen Pet Market üzerinden tanesi 8.20 TL’den olmak üzere 2 tane yarım kiloluk paket aldım. Yani 1 kilosu 16.40 TL ediyor. Bence fiyatı güzel. Ayrıca bana gelen yem çok tazeydi. Belki karışım oranını olumsuz eleştirebilirsiniz ama tazeliği eleştiremezsiniz çok taze bir yem.
Yemin tam karışım oranlarını bulamadım. Kabaca bir hesapla %90 darı türevleri %10 da aspur ve diğer tohumlar diyebilirim. Darıların oranlamasındaysa ak darı ağırlıkta. Bu yönü bence güzel. Bana göre denenmeye değer bir yem. Tavsiye ederim.
Kısacası yazdıklarımı özetleyecek olursam:

OLUMLU YÖNLERİ:
1- Yem çok çok taze.
2- Kuşum çok güzel yiyor. Hiç bir tohumu seçmiyor. Hepsini yiyiyor.

OLUMSUZ YÖNLERİ:
1- Yemdeki aspur oranı çok az gibime geldi. (Benim yemdeyse hiç aspur yok. Bunu açıklayacağım.)
2- Yemin her paketinin karışım oranları oranları farklı. Bir paketteki karışım diğer paketteki karışımı tutmuyor.

Paketler arası karışım farklılığı açıklaması: Şimdi şöyle bir durum var. Bir pakete bakıyorum içinde aspur var, diğerine bakıyorum içinde aspur yok. Aspur olmayan pakette aspir çekirdeği var diğer pakette yok. Bir pakette kenevir tohumu var, diğerinde yok. Böyle bir saçmalık var bu yemde. Bu sadece benim söylediğim bir şey değil. Garden Mix kullananların çoğu bu sorundan şikayetçi. Niye böyle bir durum var bilmiyorum ama var.
Sonuca gelirsek ben bu yemi öneririm diyemem ama önermem de diyemem. Arada kaldım. Şu aspur oranı %20 falan olsa tam anlamıyla mükemmel olacak ama aspuru çok az. Kimi paketteyse hiç aspur yok. Yem taze olduğu için kuşum seviyor. Bence bir denemek lazım. Bir şans vermek gerekir bence. Deneyin bir. 10 üzerinden puan verecek olsam 7 verirdim. Ama yine de bir deneyin iyi günler.

Kırmızı oval içine almış olduğunuz yulaf. Yem karışımı fena değil ama dediğin gibi aspuru yok gibi. Elzem bir tohummudur diye sorarsan elbette değil ama aspur karışımlı yemler kuşlar tarafından daha çok yönelinenler oluyor. Kolay kırıldığından da tercih sebebi.
Teşekkürler tanıtım için.