Gardenmix yemi bir de bende dinleyin

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Gardenmix yemi bir de benden dinleyin​

Belki de geç kalmış bir konu oldu bu. Çok fazla farklı yemler denemiş olsam da yerli yemleri genelde karışımından dolayı tercih etmiyordum.
İki gün önce yem kıtlığım yüzünden ilk elime geçen yemlerden biri olduğu için satın aldım. İlk olumsuz izlenim burada geliyor çünkü yarım kg bir paketi pet shoplarda 20-30 TL arası satılıyor. Bahsettiğim ürün gardenmix pembe şeritli.
IMG_20220104_122031.jpg
Bu denli tek düze bir paket için inanılmaz pahalı bulduğumu belirtmek isterim öncelikle.
Oranlar üzerinde yazmasa da ortalama bir tahmin yapılabilir. %70 oranında sarı darı ve diğer darıların karışımını içeriyor. Bir miktar yulaf ve aspir ile zenginleştirilmiş ancak burada da sınıfta kalıyor. Aspir muhabbet kuşların pek tercih ettiği bir tohum değildir. Yani kısacası pakette ağırlık yapmaktan başka bir amacı yok.
IMG_20220104_122104.jpg
Şimdi atacağım görselde ise kuşların böylesi yoğun darılı bir yem içerisine eklenmiş olan yulafın tüketildiğini göreceksiniz öncelikle. Bu yıllardır konuştuğumuz bir sorunun engellenmesine katkı sağlamıyor. Nedir o diyecek olursanız "yem seçme sorunu". İyi, ideal bir yem karışımı; kuşların en az seviyede seçici davranacağı şekilde olmalıdır. Elbette yulaf ilave edilebilir yem içeriğine ancak bu oran olarak hem düşük tutulmalıdır hem de kuşların sevdiği öncelikli yemlerle destekli verilmelidir. Mesela aspur...
IMG_20220104_122120.jpg
Diğer kriterler ise yemin tazeliği, kokusu, toz oranı gibi unsurlar.
Yoğun tüketilen bir yem olduğu için sezonluk yeni paketlemeler yapıldığını düşünüyorum. Bu nedenle yemler genelde taze olacaktır. Toz oranı ise hemen hemen yok gibi. Darı boyutu bir miktar küçük diğer kullandığım yem karışımlarına göre ancak bu bir sorun değildir. Tercihen daha iri taneli darı kullanmayı seviyorum. Örneğin natural yemde olduğu gibi.

Bana göre önemli bir çok kriterde sınıfta kalan bir yemdir. Mutlaka içerik olarak desteklenmesi gerekiyor. 1 kg gardenmix alınıyorsa, 1 kg da mutlaka takviye bir karışım hazırlamanızı öneririm. Hal böyle olunca ister istemez hazır karışım iyi yemleri neden tercih etmeyeyim diyor insan. Hem fiyat konusunda daha ekonomik oluyor hem de diğer açılardan pek farkı yok.

Yine de kuşunuzun beslenme düzeninde hep tek tip yemlerle beslenme söz konusuysa idare eder bir yemdir fakat zengin içerikli yemler sunuluyorsa gardenmix yetersiz gelecektir.

Son düzenleme:
maalesef uzun bir süre ithal premium yem temini hem zor hem de çok pahalı olacak. bilindik sitelerin çoğunda yem çeşitleri azalmış durumda. 1 kg kapalı paket verse laga an itibariyle 55tl , kısa süre önce 30-35 tl idi

bu durum yerli markalara da yansımaya başladı çünkü tohumların çoğu zaten Rusya gibi ülkelerden ithal ediliyor

maalesef uzun bir süre ithal premium yem temini hem zor hem de çok pahalı olacak. bilindik sitelerin çoğunda yem çeşitleri azalmış durumda. 1 kg kapalı paket verse laga an itibariyle 55tl , kısa süre önce 30-35 tl idi

bu durum yerli markalara da yansımaya başladı çünkü tohumların çoğu zaten Rusya gibi ülkelerden ithal ediliyor
Ben artık bilindik sitelerden yem almıyorum. Örneğin Denizli de bir firma natural yemi 250 TL'ye satıyor. En ucuzlardan dediğimiz akyolda 375 TL aynı yem. Özellikle araştırıp almak lazım. Ne 1 kg yeme 35-40 TL verilir, ne de 20 kg çuvala 700-800'ler.
Fırsat gelmişken bu haftasonu quiko 5 kg mamalarda indirim olacakmış. Türkiye distribütörü söyledi. Mama alacaklara duyurulur. 2 gün içinde bu mamanın da incelemesini yapacağım.

Bugun versele laga 1 kg yemi kuscudan 65 tl ye aldim?

Bugun versele laga 1 kg yemi kuscudan 65 tl ye aldim?
eğer bütçeniz varsa bu tip ürünleri 20 kg alıp çevrenize bölerek dağıtabilirsiniz.
bu kategoriyi bu yıl biraz daha aktif kullanmak lazım gibi :D

eğer bütçeniz varsa bu tip ürünleri 20 kg alıp çevrenize bölerek dağıtabilirsiniz.
bu kategoriyi bu yıl biraz daha aktif kullanmak lazım gibi :D
Mantikliymis aslinda, artik digerlerine kismetse?

Abi Gardenmix öne çıkaran şey galiba doğal ve katkısız olması. İçinde vitamin katkısıda yok galiba. 6 aya yakındır kullanıyoruz olumlu şeyler gözlemledik. Eğer bir de organik tarımla yetiştirildiyse( Darı taneleri küçük bir de renk tonları farklı) değerli birşey. Köy elmaları gibi. Yani tarım ilacı kullanılmamış gibi. Eğer gerçekten öyleyse bu çok önemli bir konu. Bir de sarı darı ve akdarı oranı %30-40 sarı darı %50-60 akdarı gibi. VL de %52 sarı darı olmasına rağmen fotodakinden daha fazla sarı darı var abi fotoğrafla bariz belli oluyor. %100 doğal demek malesefki yemler için organik(Yani doğal) demek değil. Belirli oranda tohumların parlak ve canlı olması için az zararlı yada tolera edilebilir diye izin veriliyor olabilir. Acizane deneyimlediklerimizi paylaşmak istedik. Hatalı birşey yazdıysak affola.
...

Abi Gardenmix öne çıkaran şey galiba doğal ve katkısız olması. İçinde vitamin katkısıda yok galiba. 6 aya yakındır kullanıyoruz olumlu şeyler gözlemledik. Eğer bir de organik tarımla yetiştirildiyse( Darı taneleri küçük bir de renk tonları farklı) değerli birşey. Köy elmaları gibi. Yani tarım ilacı kullanılmamış gibi. Eğer gerçekten öyleyse bu çok önemli bir konu. Bir de sarı darı ve akdarı oranı %30-40 sarı darı %50-60 akdarı gibi. VL de %52 sarı darı olmasına rağmen fotodakinden daha fazla sarı darı var abi fotoğrafla bariz belli oluyor. %100 doğal demek malesefki yemler için organik(Yani doğal) demek değil. Belirli oranda tohumların parlak ve canlı olması için az zararlı yada tolera edilebilir diye izin veriliyor olabilir. Acizane deneyimlediklerimizi paylaşmak istedik. Hatalı birşey yazdıysak affola.
- Tüm tohumlar genelde benzer yetiştiriliyor ancak zirai ilaç kullanılıyor bir şekilde. Vitamin katkısı yazan ürünler genelde granül içeren yemler. Yani renkli ekmek parçaları olan. Versele Laga ve benzer bir çok ithal yemde kahverengi darılarda mevcut. Bu nedenle tek tip gibi görünüyor ama öyle değil. Ek olarak aspur oranı yüksek olması, japon darısı içermesi de yem renginin sarıymış gibi görünmesini etkileyebiliyor. Demek istediğinizi anladım ama öyle değil.

- Tüm tohumlar genelde benzer yetiştiriliyor ancak zirai ilaç kullanılıyor bir şekilde. Vitamin katkısı yazan ürünler genelde granül içeren yemler. Yani renkli ekmek parçaları olan. Versele Laga ve benzer bir çok ithal yemde kahverengi darılarda mevcut. Bu nedenle tek tip gibi görünüyor ama öyle değil. Ek olarak aspur oranı yüksek olması, japon darısı içermesi de yem renginin sarıymış gibi görünmesini etkileyebiliyor. Demek istediğinizi anladım ama öyle değil.
Abi doğrudur bilemiyorum.
...