Muhabbet Kuşları Genç Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi Sonrası Yaşanan Tecrübeler

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan VBZE433
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

VBZE433

Uzman Yetiştirici
Bir komşumuz pandeminin yarattığı stres ve gelişen özel durumlarından dolayı bakamayacağını düşünerek benden genç muhabbet kuşlarının bakımı hatta sahiplendirilmesi için yardım istedi.

Kuşların künyesi : erkek 7 aylık ve dişi ise ikinci tüyünü yeni tamamlamış ancak 5 aylık civarı gibi göründü bana. Kuşlar ayrıca cılız ve yağsız bir görünüme sahipti. Hiç bir sağlık problemi ve anormallik tespit etmedim.

Evime geldiğinde kuşlar şunu anladım ki; maalesef sabırsızlıktan yuvalık takılmış ve bir süredir bolca dengesiz kızıştırıcı da verilince kuşlar genç yaşta henüz çiftleşmişler. Sahibi bu durumu anlayamamış ve görememiş ne yazık ki. Bana geldiklerinde dişinin poposu hafif şiş ve kanatları biraz düşük idi. Bolca kalsiyum ve mama/katkı desteği verildi. Genç Dişi yaklaşık bir hafta sonra yumurtlamaya başladı. İlk kuluçkasında yedi yumurta yaptı. Çok istikrarlı bir kuluçka süreci geçirdi diyemem.

Tespitlerim şöyle oldu :
  • Genç dişi yumurtalara nasıl yatacağının sorumluluğunu almakta tereddüt etti. Kafesteki oyuncaklar ile oynamaya daha çok meyil etti. Tüm oyuncaklar (salıncak ayna, zil vs.) söküldü.
  • Genç Dişi akıllı yemliği sürekli dağıttı ve dal darıları yemeden kırıp parçaladı.
  • Genç Dişi muhtemelen beklenen zamanda yumurtladı (ilk döllenme +10 gün civarı)
  • Genç dişi yumurtalarına pek yatamadı ve iyi çeviremedi. Tamamı dolu olduğu halde 3 yavru (#1, #2 ve #7) embriyo tam gelişemeden yumurta içinde öldü. Ne yumurtadan ölü doğan ne de doğduktan sonra ölen başka yavru olmadı.
  • Yavrular çıkmaya başladıktan sonra Genç Erkek daha aktif idi ve hem yavruları hem dişiyi sürekli besledi.
  • Genç dişi aynı 25 günlük yavru gibi sesler çıkararak Genç Erkekten sürekli yem ve mama kusmasını istedi. Genç Erkek neredeyse hem Genç Dişinin hem de yeni çıkan yavruların tüm besleme sorumluluğunu aldı.
  • Genç Dişi, genelde Genç Erkekten daha az yavru beslemesi yaptı.
  • Yavruları dövme hırpalama gibi durumlar çok şükür olmadı.
  • Genç Erkek çok iyi bakıcı olduğu için kuluçka başarılı şekilde devam etti.
  • 4 adet tosun şimdi yeme düşmek üzere ve Genç Erkek onlara yem kırmayı öğretiyor. Genç Dişi ise hala yavru gibi zaman zaman mama/yem dileniyor.
Sonuç: Bir yaşından genç ve daha 6 aylık olan muhabbet kuşu istenirse ergenleştiği için çiftleşebiliyor. Fiziken buna hazır olabiliyor. Ancak yavru bakma olgunluğu ve sorumluluğu her kuşta eşit oranda gelişmiyor. Tavsiye edilen bu konuda acele etmemek, sonrasında olası komplikasyonlar (yumurta sıkışması, hazır olmadığı için dişinin erkeğe saldırması hatta öldürmesi vb.) ve daha vahim olaylar (yavruların öldürülmesi, yumurtaların sürekli kırılması ve yuva dışına atılması vb.) ile karşılaşmamak adına biraz daha sabırlı olmanın daha doğru olacağı yazıyor kaynaklarda. Yaşını tamamlayan muhabbet kuşu daha olgun biçimde yuva kurmaya dönük sorumluluk iç güdüleri daha gelişmiş olarak başlıyor kuluçkaya.

Bu güne kadar yaşını doldurmamış muhabbet kuşlarında hiç üretim yapmadım ancak ilk defa kendim de böyle bir durum ile karşılaşınca doğal süreci bozmadan ancak iyice gözlemleyerek tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.

Sağlıklı bakımlar ve üretimler dilerim.

Son düzenleme:
Bir komşumuz pandeminin yarattığı stres ve gelişen özel durumlarından dolayı bakamayacağını düşünerek benden genç muhabbet kuşlarının bakımı hatta sahiplendirilmesi için yardım istedi.

Kuşların künyesi : erkek 7 aylık ve dişi ise ikinci tüyünü yeni tamamlamış ancak 5 aylık civarı gibi göründü bana. Kuşlar ayrıca cılız ve yağsız bir görünüme sahipti. Hiç bir sağlık problemi ve anormallik tespit etmedim.

Evime geldiğinde kuşlar şunu anladım ki; maalesef sabırsızlıktan yuvalık takılmış ve bir süredir bolca dengesiz kızıştırıcı da verilince kuşlar genç yaşta henüz çiftleşmişler. Sahibi bu durumu anlayamamış ve görememiş ne yazık ki. Bana geldiklerinde dişinin poposu hafif şiş ve kanatları biraz düşük idi. Bolca kalsiyum ve mama/katkı desteği verildi. Genç Dişi yaklaşık bir hafta sonra yumurtlamaya başladı. İlk kuluçkasında yedi yumurta yaptı. Çok istikrarlı bir kuluçka süreci geçirdi diyemem.

Tespitlerim şöyle oldu ı:
  • Genç dişi yumurtalara nasıl yatacağının sorumluluğunu almakta tereddüt etti. Kafesteki oyuncaklar ile oynamaya daha çok meyil etti. Tüm oyuncaklar (salıncak ayna, zil vs.) söküldü.
  • Genç Dişi akıllı yemliği sürekli dağıttı ve dal darıları yemeden kırıp parçaladı.
  • Genç Dişi muhtemelen beklenen zamanda yumurtladı (ilk döllenme +10 gün civarı)
  • Genç dişi yumurtalarına pek yatamadı ve iyi çeviremedi. Tamamı dolu olduğu halde 3 yavru (#1, #2 ve #7) embriyo tam gelişemeden yumurta içinde öldü. Ne yumurtadan ölü doğan ne de doğduktan sonra ölen başka yavru olmadı.
  • Yavrular çıkmaya başladıktan sonra Genç Erkek daha aktif idi ve hem yavruları hem dişiyi sürekli besledi.
  • Genç dişi aynı 25 günlük yavru gibi sesler çıkararak Genç Erkekten sürekli yem ve mama kusmasını istedi. Genç Erkek neredeyse hem Genç Dişinin hem de yeni çıkan yavruların tüm besleme sorumluluğunu aldı.
  • Genç Dişi, genelde Genç Erkekten daha az yavru beslemesi yaptı.
  • Yavruları dövme hırpalama gibi durumlar çok şükür olmadı.
  • Genç Erkek çok iyi bakıcı olduğu için kuluçka başarılı şekilde devam etti.
  • 4 adet tosun şimdi yeme düşmek üzere ve Genç Erkek onlara yem kırmayı öğretiyor. Genç Dişi ise hala yavru gibi zaman zaman mama/yem dileniyor.
Sonuç: Bir yaşından genç ve daha 6 aylık olan muhabbet kuşu istenirse ergenleştiği için çiftleşebiliyor. Fiziken buna hazır olabiliyor. Ancak yavru bakma olgunluğu ve sorumluluğu her kuşta eşit oranda gelişmiyor. Tavsiye edilen bu konuda acele etmemek, sonrasında olası komplikasyonlar (yumurta sıkışması, hazır olmadığı için dişinin erkeğe saldırması hatta öldürmesi vb.) ve daha vahim olaylar (yavruların öldürülmesi, yumurtaların sürekli krılıması ve yuva dışına atılması vb.) ile karşılaşmamak adına biraz daha sabırlı olmanın daha doğru olacağı yazıyor kaynaklarda. Yaşını tamamlayan muhabbet kuşu daha olgun biçimde yuva kurmaya dönük sorumluluk iç güdüleri daha gelişmiş olarak başlıyor kuluçkaya.

Bu güne kadar yaşını doldurmamış muhabbet kuşlarında hiç üretim yapmadım ancak ilk defa kendim de böyle bir durum ile karşılaşınca doğal süreci bozmadan ancak iyice gözlemleyerek tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.

Sağlıklı bakımlar ve üretimler dilerim.
Yeni başlayacak üreticiler için faydalı bilgiler.. ellerinize sağlık teşekkürler.