Kanaryalar Gloster Kanarya Besleme

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gloster Kanarya Besleme
Gloster ve diğer kanarya türlerinde alışık olduğu besin programını çok fazla değiştirmemekte fayda var …
Yine de yeni besinlerle kuşları tanıştıracaksınız alıştırarak geçiş yapmak kuşun sağlığı açısından iyi olacaktır , Aşağıda Gloster kanaryanız için başlıca besin maddeleri bulabilirsiniz.

Tohumlar ( Yemler )

Tohumlar kanaryaların ana gıdalarını oluştururlar. Her tohumun özelliği farklıdır. Tohumların bir kısmı yağlı, bir kısmı unlu, bir kısmıda mülayim tutucudur.
Yapılacak karışımlardaki oranlar çok önemlidir. Ama artık bu işe uzun yıllar vermiş yemcilerin hazırladığı yemleri piyasada bulabiliriz.
Sıcak iklimli bir yerde yaz aylarında turp, kenevir, keten, susam verirsek kuşu şişmanlatır veya zamansız kızgınlaşmasını sağlarız.
Yulaf gibi kuvvetli tohumların sade ve fazla olarak verilmesi kuşun zamansız tüy dökümüne sebebiyet verir.

Kanarya-Yemleri.jpg
Sade Yem ,Kenevir Tohumu ,Keten Tohumu ,Şalgam Tohumu, Nijer Tohumu , Yulaf
Kanarya Beslenmesinde Su

Her canlı gibi kuşlarında en büyük gereksinimidir Su verilecek sulukların kir ve pislik tutmayacak kalitede dıştan takılabilir özellikte olması gerekir.Plastik suluklarda ışığında etkisi ile yosun tutabilir. Bu nedenle her gün suyu tazelenmelidir. Su berrak,temiz ve içilebilecek nitelikte olmalıdır.Ben suyun PH ını düşürmek için 2 litre suya 6 ml kadar Elma sirkesi koyup bir gün suyu dinlendiriyorum.. Hafta da bir kere az miktarda maden suyu koymak , sindirim sisteminde olumlu etkiye sebep olur.Haftada bir yada iki kere banyo yapması için geniş bir kap içinde su konmalıdır,Tabi banyo suyunada bir miktar Elma sirkesi konulması özelllikle tüy döneminde faydalı olacaktır.. Kanaryanız üstündeki tozlardan ,ayaklarındaki pisliklerden arınır. Kanaryanızın suyunu temiz tutmanız çok ama çok önemlidir , birçok bakteri suda çoğalır !

Kum ve Mineraller

Kanaryalar ve birçok kuş, kumu yemleri öğütmek için kullanır. Bu yüzden kum, yem kadar önemlidir.
Gloster için Mürekkep balığı kemiği ile birlikte, meşe kömürü ve iri taneli kum kafesiniz de mutlaka bulunmalı, toz ve pislikten arındırılmalıdır.
Ayrıca yumurta maması verirken kabuğunu da ezerek mama üzerine biraz atmanız üretim zamanı kalsiyum takviyesi için yararlı olacaktır….

Mamalar ve Yeşillik

Besin değerini çok iyi ayarlayamadığımız için mama tariflerini çok dikkate almadım.
Hazır Satılan yumurtalı mamaları kullanıyorum, duruma göre az nijer , kenevir ve perilla karıştırıyorum.
Kuru mama verirken; brokoli, elma, havuç, kabak yada yumurta rendeleyip veriyorum
Ayrıca hafta bir yada en fazla iki kez mevsime göre ; Elma , Kabak ,Brokoli,Havuç ,Lahana ,Kara Lahana ,Marul veriyorum

Kuru-ve-yaş-mama.jpg
Kuru mama - yaş mama