göğüste şişlik

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
merhaba. kuşun göğsünün sağ üst kısmında 2-3 gündür yumuşak bir şişlik var. kursağın sadece sağ kısmı şişer mi ya da hava kesesi olma ihtimali var mı? tek taraflı şişlik ilk kez karşılaştığım bir durum , emin olamadım

resimde şişlik ortada gibi duruyor ama kafasının sağında. daha sonra detay yazıp görüşlerinizi de soracağım

Moderatörün son düzenlenenleri:

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
Geçmiş olsun. Bir yere çarptı veya düştü mü?

Sağ klaviküler hava kesesinde belirgin bir esneme var. Müdehale edilmezse yırtık, ileri derecede enflamasyon gibi noktalara gidebilir.

edit: yumuşak bir bir şişlik dediğiniz için kursak olabileceğine ihtimal vermedim, yoksa elbette muayene şart.

Son düzenleme:
Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
degerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim, kuşun tüm periyodik kürleri (ivermectin, levamizol, flukonazol vb) yapılmıştı. bu nedenle hava kesesinde protozoa ihtimaline karşı 3 gün metronidazol kullandım degişiklik olmadı, başıma ilk kez geldigi icin de size danışmak istedim. kanatlı veterinerine gidip tahlil isteyeceğim, sonucu bilgi amaçlı paylaşacağım.

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
cumartesi gece kuş tamamen kötüleşti. tam kabarma, yeşil sulu parlak bozuk dışkı, tünekte duramama, ani zayıflama, nefeste zorlanma, aşırı halsizlik, uyuma vs. vs. gibi çoklu enfeksiyon belirtileriyle son evreye yaklaştı maalesef

pazartesiye kadar kanatlı veterineri bulma şansım olmadığı için cumartesi gecesi sistemik bakterisid antibiyotik + anaerobik antibiyotik başladım. ilaç isimleri ve dozlarını kimseyi yanlış yönlendirmemek için yazmıyorum

kuş şu an için bayağı toparladı, günlük hayatına döndü. yeme, içme,ötme,hareket vs düzeldi, göğsündeki şişlik ve kuyruk atması da azalıyor. yarın anaerob antibiyotiği kesip, major ilacı 5 güne tamamlayacağım.

Oyla 0

Hazal 

Yönetici
Moderatör
cumartesi gece kuş tamamen kötüleşti. tam kabarma, yeşil sulu parlak bozuk dışkı, tünekte duramama, ani zayıflama, nefeste zorlanma, aşırı halsizlik, uyuma vs. vs. gibi çoklu enfeksiyon belirtileriyle son evreye yaklaştı maalesef

pazartesiye kadar kanatlı veterineri bulma şansım olmadığı için cumartesi gecesi sistemik bakterisid antibiyotik + anaerobik antibiyotik başladım. ilaç isimleri ve dozlarını kimseyi yanlış yönlendirmemek için yazmıyorum

kuş şu an için bayağı toparladı, günlük hayatına döndü. yeme, içme,ötme,hareket vs düzeldi, göğsündeki şişlik ve kuyruk atması da azalıyor. yarın anaerob antibiyotiği kesip, major ilacı 5 güne tamamlayacağım.
Hangi bölgenin enfeksiyonu buna sebep oldu acaba? Oldukça şiş durumdaymış çünkü,iyileşmesine sevindim.Geçmiş olsun.

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Hangi bölgenin enfeksiyonu buna sebep oldu acaba? Oldukça şiş durumdaymış çünkü,iyileşmesine sevindim.Geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim. karasu-san'ın da yazdığı sağ kulak altındaki hava kesesi sanırım. internette saatlerce bakmıştım halbuki , bu şekilde tek taraflı şişlik sorunu 1 tane bile bulamadım.

edit: bu da çirkin kızın güncel fotosu

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
çok teşekkür ederim. karasu-san'ın da yazdığı sağ kulak altındaki hava kesesi sanırım. internette saatlerce bakmıştım halbuki , bu şekilde tek taraflı şişlik sorunu 1 tane bile bulamadım.

edit: bu da çirkin kızın güncel fotosu

Ekli dosyayı görüntüle 12171
hava kesesi akarları için araştırma yaptığımda benzer sorunları yansıtan görseller gördüm. Ancak konu açtığınızda bulamadım. Kayıt etmek gerekiyor belli ki nadir görselleri :)

Oyla 0